arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - lipiec 2008


Komentarzy (0)

Hamlet w powstaniu warszawskim

  

Dziś pierwsza generalna "Hamleta 44" naszego. Przyjechały telewizory i w ogóle. Za murem neon IPN, obok hotel Hilton. Premiera 1 sierpnia o 22.00. 4 sierpnia wieczorem ma być w telewizji na TVP 1. Pozdrowienia z bitwy o Warszawę!

Na marginesie - piękne miasto to Warszawa. Bardzo, bardzo, bardzo mnie zaskoczylo na plus. Ale to jak wrócę, to więcej może...

2008-07-30 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (0)

Po napisaniu tekstu do programu

  

Jeśli chodzi o Powstanie Warszawskie, jestem warszawiakiem.

I tyle na dzisiaj.

Od jutra znów na muzealnym żwirowisku.

Niech powóz zajeżdża! Dobranoc, panie, dobranoc, śliczne panie, dobranoc, dobranoc.

2008-07-25 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Dziś przypadkiem odkryłem na jednym takim biurku wycinek, w którym przeczytałem, iż rzecznik prasowy UM, Tomek Ficoń ustosunkował się był, za pośrednictwem "Gazety Wyborczej" do mojej notki blogowej.

Pozwalam sobie przekleić tekst w całości.

Bielski rynek po modernizacji zupełnie zmienił oblicze. Jest tam teraz kilka popularnych ogródków piwnych. Siedzieć w nich można jednak tylko do północy. - Miasto przyjazne turystom jak cholera - krytykuje na swoim blogu Artur Pałyga, autor m.in. sztuki o Bielsku-Białej. Podobne zdanie mają inni mieszkańcy.

Północ. Bielski deptak 11 Listopada. Pusto. Podobnie jest na wszystkich miejskich placach i na pięknie odnowionym staromiejskim Rynku, który miał stać się plenerowym centrum rozrywkowym miasta. Stojące tutaj ogródki są zamknięte. Klientów, którzy przed północą nie zdążyli dopić zamówionego wcześniej piwa, pracownicy pubów proszą stanowczo o przeniesienie się do środka.

- Tego nie spotyka się nigdzie na świecie. Ba, nawet nad polskim morzem ogródki są czynne, póki siedzą w nich klienci. Może w jakiejś dziurze to nie byłoby takie dziwne, ale w Bielsku-Białej, mieście, które chce być turystyczną stolicą Beskidów? - pyta zadziwiony Andrzej Kowalik, który po wieczornym seansie w kinie bezskutecznie próbował napić się piwa z przyjaciółmi.

Nad tym, dlaczego w bielskich ogródkach nie można pić piwa po północy, zastanawia się na swoim blogu Pałyga: "W Bielsku na starówce właściciele knajpianych ogródków podchodzą wylęknieni i brutalnie straszą gości, że jeśli nie opuszczą ogródka do północy, to przyjedzie straż miejska i wszystkich spałuje. Horror! Nie dość, że w tym mieście w tygodniu nie ma gdzie usiąść po dziesiątej wieczór, to, jak już jest coś otwarte na odnowionym starym Rynku, to nawet w wakacyjny weekend straszą pałami strażników i mandatami. Mówią, że jest zarządzenie rady miasta, że po północy odnowiony rynek ma maksymalnie przypominać cmentarz".

Czyja to wina, że po północy życie w mieście zamiera? Okazuje się, że głównie samych mieszkańców. Większość pubów działa w zamieszkałych kamienicach. Mieszkańcy skarżyli się na nocne hałasy. Skarg było tak wiele, że miejscy urzędnicy chcieli, by ogródki czynne były tylko do godz. 22. - Nie zgodziła się jednak na to część radnych, którzy postulowali, by ogródki mogły być otwarte przynajmniej do północy - tłumaczy Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego magistratu.

Właściciele lokali w obawie przed mandatami rygorystycznie traktują "nocną ciszę dla piwa", stąd wyganianie klientów z ogródków. Jednak zapewniają także, że hałasy to nie jest wina ich klientów. - Akurat klientela bielskich ogródków przy pubach to głównie osoby, które przychodzą, żeby spotkać się ze znajomymi i spokojnie pogadać. Nie krzyczą, nie hałasują, zachowują się kulturalnie - tłumaczy Franciszek Kukioła, malarz i właściciel działającej tuż obok Rynku popularnej Galerii Wzgórze.

Kukioła opowiada, że problemy stwarzają za to grupy młodzieży - piją w okolicznych chaszczach i bramach, potem przychodzą zabawić się na Rynek. - Większa liczba patroli straży miejskiej i policji rozwiązałaby sprawę. Mówię to nie tylko jako właściciel lokalu, ale także mieszkaniec kamienicy tuż obok Rynku - mówi Kukioła. - Mieszkańcy szybko przekonaliby się, że to nie z powodu ogródków nie mogą w nocy spać - uważa.

Z bloga Pałygi: "Wrocław nocą. Nasuwa się pytanie: dlaczego tu nikt nie wyrzuca ludzi z knajpianych ogródków po północy i nie straszy strażą miejską? Dlaczego tylu ludzi w nocy pije alkohol i rozmawia??? Ulica za ulicą, wszędzie rozmawiają, śmieją się, biją, kochają, całują. Tłumy!!!".

- A my, bielszczanie, we własnym mieście nocą to możemy sobie najwyżej posiedzieć z puszką piwa na balkonie u znajomych - wzdycha Kowalik.


Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała, Ewa Furtak

2008-07-23 | Dodaj komentarz
Ewa Janoszek
2008-07-24 09:05:38
Widać w Bielsku obowiązują dwa różne prawa w zależności od rejonu miasta. Przez pewien czas mieszkałam na Złotych Łanach, gdzie mieszkańcy kilku bloków kilka lat walczyli bezskutecznie z pubem, w którym w każdy weekend i święta odbywała się dyskoteka do 6 nad ranem! Muzyka (raczej same techno-basy) dochodziła do mieszkań mimo szczelnie zamkniętych okien, wrzaski, bijatyki łysoli i sikanie do piaskownic to była normalność. Co jakiś czas na skutek protestów setki mieszkańców pub padał, by niedługo odrodzić się znów pod inną nazwą i z innym właścicielem. Lokal działał (i chyba dalej działa, nie wiem bo już na szczęście tam nie mieszkam) w prywatnym budynku wciśniętym między bloki. Też uważam że Rynek stanowi tzw, przestrzeń publiczną i nie powinny obowiązywać tam aż tak ścisłe rygory. Jeśli ktoś decyduje się mieszkać na starym mieście to uwzględnia to, że starówka nocy też funkcjonuje, jak wszędzie na świecie. Natomiast jeśli ktoś mieszka w bloku, to nastawia się że na to, że w nocy ma ciszę. Widocznie mieszkańcy kamienic mają inne prawa niż szaraki z bloków a same egzekwowanie tego prawa w Bielsku też jest zróżnicowane.
arturpalyga
2008-07-25 00:33:01
Wydaje mi się, że problem polega na tym, że nie ma żadnej wyraźnej wizji rozwoju tego miasta, która byłaby realizowana. Jeśli ma to być miasto, dla którego ważni są turyści, to robienie na odnowionej starówce osiedla mieszkaniowego z osiedlowym regulaminem to strzał w głowę. Jakoś niebezpiecznie to dryfuje w stronę Miejsca, do Którego się Przyjeżdża na Zakupy oraz sypialni dla pracowników tychże sklepów, hurtowni i firm okołohandlowych.
Ewa Janoszek
2008-07-25 10:56:05
Właśnie przeglądnęłam sobie "Strategię rozwoju Bielska-Białej do 2020 r." (do wglądu na stronach UM), w której podkreśla się priorytet A, czyli "rozwój przedsiębiorczości, usług i turystyki". Widać wizja jest, pozostaje tylko kwestia realizacji. Więc turystyka... no faktycznie, nie zazdroszczę przyjezdnym którzy chcieliby znaleźć nocleg w centrum miasta, właściwie do wyboru mają tylko "Prezydenta" (a raczej "Presidenta" (sic!) :-)). Problem budowy hoteli co jakiś czas pojawia się i znika.... I tu pytanie, czy trzeba od razu budować coś nowego, czy nie lepiej wykorzystać walory i potencjał tego, co już jest, dając przy tym szansę samofinansowania się zabytkom? Przecież o wiele przyjemniej zamieszkać w secesyjnej willi w ogrodzie (np. takiej jak ta przy ulicy Mickiewicza 27 - obecnie pustostan!), zaadaptowanej na niewielki pensjonat, czy kamienicy z widokiem na starówkę niż w PRL-owskim bloczydle przy ruchliwej Żywieckiej. Uważam że można dobrze wykorzystać to, co już mamy, co już jest jakąś wartością, samą w sobie przyciągającą turystów, przy tym połączyć te 3 hasła z cytowanego priorytetu "A" wraz z opieką nad kulturową spuścizną. Koszt adaptacji starego obiektu czasem bywa większy niż nowej inwestycji, ale też i szybciej się zwraca. Mam nadzieję że we wspomnianej willi Schneidera-Wolfa nie powstanie kolejny szmateks... bo ul. Mickiewicza robi się powoli Ciucholandstraße :-)
Koticzka
2008-08-22 15:05:51
To krocej niz w Duplinie, gdzie godzina duchow w pubach nastaje o 1:00. Oczywiscie nie we wszystkich i nie dla wszystkich. Ale tradycja tak silnie sie w Duplinczykach zakorzenila, ze wiekszosc stara sie wlac jak najszybciej i jak najwiecej, zaczynajac juz w czwartek rano, a konczac w srode wieczorem....
Komentarzy (0)

44

  

Z okazji 64. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje kilka akcji teatralnych - w plenerze Parku Wolności i przestrzeni miejskiej w ramach projektu „O D C Z Y T A Ć P O W S T A N I E - teatr/muzeum".
Głównym wydarzeniem projektu O D C Z Y T A Ć P O W S T A N I E będzie premiera spektaklu "Hamlet 44" w reż. Pawła Passiniego, 1 Sierpnia o godz. 22.00 w Parku Wolności. Kolejne spektakle: 2-6 Sierpnia godz. 22.00.


Hamlet 44


wg Williama Szekspira

napisali: Magda Fertacz, Artur Pałyga

reż. Paweł Passini
Scenografia: Anna Met
Kostiumy: Anita Brudzińska-Bojarska
Produkcja: Anna Mazan, Hanna Nowak-Radziejowska (MPW)
Muzyka: Tomasz Gwinciński
Instalacje dźwiękowe: Marek Chołoniewski, Krzysztof Trzewiczek
Zespół: Tomasz Gwinciński - gitara, Łukasz Korybalski - trąbka, flugelhorn, Wojtek Traczyk - kontrabas, Roman Ślefarski - perkusja
Producent muzyczny: Remigiusz Zapała
Światło: Dariusz Adamski
Wizualizacje: Dobry Rafał
Grafika: Grupa Twożywo
Dźwięk: Adrian Hutyriak
Asystent scenografa: Karolina Sulich
Asystent kostiumy: Marta Pabian
Inspicjent: Katarzyna Gutowska
Współpraca producencka: Krzysztof Mikołajewski (MPW), Piotr Partyka (MPW), Anna Piekarska (MPW)


Obsada:
Klaudiusz - Tomasz Dedek
Gertruda - Beata Zygarlicka
Poloniusz - Władysław Kowalski
Duch Ojca - Jan Englert
Hamlet - Maciej Wyczański
Horacy - Łukasz Lewandowski
Ofelia - Maria Niklińska
Laertes - Paweł Paprocki
Guildenstern - Paweł Pabisiak
Rozenkrantz -Michał Czachor
Marcellus - Robert Olech
Bernardo - Wojciech Chorąży
Uciekinier - Bartek Martyna
Łączniczki - Anna Bogdanowicz, Monika Dąbrowska, Iga Załęczna, Dominika Jarosz
Grabarze- dziennikarze

"Hamlet" Szekspira czytany przez pryzmat Powstania Warszawskiego to wielki performance, podnoszący hamletyczny dylemat "być, albo nie być" do poziomu mitu założycielskiego Warszawy, którego elektryzujące działanie trwa do dziś. „Hamlet 44" to Hamlet pisany na nowo, wpisany w panoramę miasta, rozciągającą się między Hiltonem, a IPN-em. W spektaklu udział wezmą również żyjący uczestnicy Powstania.

Produkcja: Muzeum Powstania Warszawskiego


Spektakl teatralny w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego

Premiera: 1 sierpnia, godzina 22:00
Następne spektakle: 2 - 6 sierpnia, godzina 22:00
Czas trwania: 1.30h
Wstęp wolny po rejestracji - hamlet@1944.pl

Info ze strony radiowej Trójki.

2008-07-22 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (7)

Zaproszenie

  

Ośrodek Kreatywności Obywatelskiej i Teatr Polski w Bielsku-Białej

zapraszają na spektakl pt.

„Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami"

w reżyserii Piotra Ratajczaka

17 lipca o godz. 20.00 na małej scenie Teatru Polskiego

Spektakl jest efektem wakacyjnych warsztatów teatralnych, prowadzonych przez Piotra Ratajczaka na małej scenie TP, wystąpią w nim wszyscy uczestnicy warsztatów.

Wstęp wolny

---

Tytuł to cytat z przemówienia gen. Jaruzelskiego.

2008-07-17 | Dodaj komentarz
Ewa Janoszek
2008-07-18 08:50:40
przez przypadek (lub nie?) opis do zdjęcia "U góry...." zabrzmiał dość groteskowo, zwłaszcza tytuł cudzysłowie :-))
arturpalyga
2008-07-18 09:09:17
Przez przypadek, ale niech zostanie :))
...
2008-07-18 17:54:23
a co z tym sitcomem, bo cicho jakoś, jakas decyzja zapadła?
arturpalyga
2008-07-18 23:04:07
Zapadła, zapadła. "Hamlet 44" zamiast sitcomu.
A tak z ciekawości chociaż ona do piekła prowadzi.
2008-07-19 20:59:33
Przyznasz się Arturze co miało większy wpływ na decyzję: młodzieńcze ideały czy brak czasu? Oooo a Pan Jenerał na górze w jasnych okularach.... Pozdrawiam.
arturpalyga
2008-07-19 22:57:11
Nie można robić sitcomu i teatru jednocześnie. Tyle. Taka decyzja. Albo albo. Nie mam młodzieńczych ideałów.
arturpalyga
2008-07-23 13:23:30
Natomiast, Agnieszko, jeśli kiedykolwiek tu zajrzysz, to bardzo bardzo Ci dziękuję, co powinienem również w tym wątku zaznaczyć. Dziękuję Ci za troskę, za rekomendację i za możliwość zmierzenia się z tym. I przepraszam.

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1687990
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała