arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - październik 2009


Komentarzy (3)

Notka tragiczna

  

Paprykarz szczeciński już nie taki jak kiedyś.

2009-10-30 | Dodaj komentarz
januszokrzesik
2009-11-01 00:07:44
Co prawda to prawda. I schody bardziej strome. Ale ja tu po to, żeby pogratulować stu tysięcy! Witam w ekskluzywnym gronie :-)
arturpalyga
2009-11-02 00:31:39
Dziękuję! Ciekawy ten rodzaj ekskluzywności przez częste bycie odwiedzanym. Wydawałoby się, że powinno być odwrotnie :)
Jola
2009-11-02 23:25:27
To znak. Nastała epoka wegetarianizmu.
Komentarzy (0)

Gdzie ten Śląsk?

  

W Zabrzu prowadziłem warsztaty dramaturgiczne przez tydzień. I mówię:

- To wy Ślązacy jesteście?

Żachnęli się.

- My??? Jacy Ślązacy? Tu prawie nie ma Ślązaków.

- Jak nie ma? To gdzie są? To przecież środek Śląska jest.

- No nie ma. Sami prawie przyjezdni. Ze świecą takich szukać, co gwarę śląską by znali.

Teatr Nowy jest w budynku po dawnym niemieckim kasynie. Obok centrum handlowe, makdonald, i po drugiej stronie ulicy piękna, wielka kamienica z wieżyczką i zegarem.

- Co to, ta wieżyczka?

- Huta Zabrze. Tu była dyrekcja.

Tam gdzie była huta, teraz właśnie to centrum handlowe. Signum takie temporis.

Nauczycielka z Zespołu Szkól Katolickich w Zabrzu zrobiła z uczniami czytanie "Żyda", w ramach festiwalu.

- Pan się dziwił, że akurat szkoła katolicka zrobiła takie czytanie. Ale my jesteśmy ateistami wszyscy - czuł się w obowiązku poinformować mnie po czytaniu jeden z uczniów.

Miasto rozkopane. Mówią, że zawsze rozkopane. Że to cecha Zabrza. W centrum duża tablica z napisem: ZABRZE - NAJWIĘKSZY PLAC BUDOWY. Nie widziałem jeszcze, żeby ktoś tak swoje miasto reklamował. Ciekawe.

Młodzi z kompleksem szarości. Szarego, szarego świata, w którym nawet na bunt miejsca już nie ma, bo nie miałby sensu. I pięknie o teatrze mówili. Jak odkryli teatr. I czym jest dla nich w tym Zabrzu. Niesamowite. Chciałbym, żeby nam coś z tego wyszło. Próbuję te ich teksty jakoś opracować, złożyć. Czułość czuję, jak je czytam.

2009-10-25 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Skomplikowany tytuł "V (F) ICD 10 - Transformacje" wywodzi się z międzynarodowej statystycznej kwalifikacji chorób, rozdział zaburzenia psychiczne/zaburzenia zachowania.

Autor, Artur Pałyga, który pracuje z ludźmi niepełnosprawnymi psychicznie i fizycznie, opisuje przemiany historyczne widziane z perspektywy tych osób. Niewidomy i głuchy Lesiu, odczuwa owe zmiany węchem - nowe ulice, kiełbasa, skórzane torby - wszystko pachnie inaczej, niż kiedyś, kiedy było o wiele więcej much i o wiele więcej zapachów. Teresa zaś, pochodząca z ortodoksyjnie komunistycznej rodziny, załamuje się, zobaczywszy, jak jej ojciec podarł legitymacje partyjną - ów moment niszczy jej tożsamość, powodując, iż kobieta ucieka w urojenia przepojone okrutnymi lękami. Do słuchającego radia Karola przemawia Matka Boska, natomiast Jerzy - choleryk - walczy z nowym ustrojem z taką samą siłą, jak z dawnym.

Siedem życiorysów ulega zagęszczeniu, scena po scenie. W znakomicie wyreżyserowanej przez Pawła Łysaka sztuce nie spotykamy wariatów, lecz osobliwych ludzi. Czasem potrafimy się z nimi utożsamić, czasem nie - całkiem jak w życiu. „Kiedyś panował system, teraz wolność" oznacza tu: „Kiedyś byłeś gdzieś na końcu świata, w czarnej dziurze, a dziś wciąż jeszcze tam tkwisz."

Renate Klett, Frankfurter Allgemeine Zeitung, 20.10.2009.

Przekład z niemieckiego: Iwona Nowacka

2009-10-22 | Dodaj komentarz
Joanna
2009-10-23 10:15:13
Gratulacje, tylko pilnuj by nie przekrecili walkow
arturpalyga
2009-10-23 17:49:37
Co to są walki?
Joanna
2009-10-24 13:47:57
jak magluja to miedzy walkami, czasami ta bielizna umorusana wychodzi, wiec pilnuj by biala byla.Serdeczne gratulacje,a jak beda w Niemczech pokazywac to daj znac. Dziekuje.
arturpalyga
2009-10-24 22:02:18
Nie oddaję bieliznyy do magla.
Sandor Marai
2009-10-25 15:24:39
Nie oddajesz bielizny do magla ,Mości Arturze, za to blog oddałeś.To już nie blog ale autoreklama,otwarty kuferek z wieczystą dzierżawą sukcesów ,bez krochmalu acz z wazeliną aplikowaną samemu sobie ku uciesze ciżby.I pomyśleć że jeszcze nie tak dawno bywały na blogu Twym fragmenty zapisków wysokiej próby..Trochę mi żal,mój młodszy kolego..
arturpalyga
2009-10-25 17:37:55
Wszystko schodzi na psy, przyjacielu, co jest nieuchronnym znakiem nadchodzącej śmierci.
arturpalyga
2009-10-25 23:39:37
Która tobie już nie grozi.
Komentarzy (0)

Pierwsza

  
Sztuka "V (F) ICD-10. Transformacje" została napisana przez Artura Pałygę na zamówienie Teatru Polskiego w Bydgoszczy, który jako jedna z dwóch rodzimych scen, obok Starego Teatru w Krakowie, został zaproszony do wzięcia udziału w projekcie Goethe - Institut AFTER THE FALL/PO UPADKU - Europa po 1989 roku. Reżyserii podjął się Paweł Łysak. I co zobaczyliśmy na scenie?

Próbując wejść na widownię natykam się na Artura Krajewskiego. Manewruje wielką drabiną tłumacząc, że właśnie musi wymienić żarówkę. Podobnie zachowują się inni aktorzy. Kręcą się z różnymi sprzętami, mówiąc coś bezładnie do wchodzącej publiczności. Od razu wyczuwa się klimat domu dla osób upośledzonych. Siadamy na dużych, zestawionych z sobą wokół przestrzeni scenicznej czarnych kostkach. Na ścianach wielkie fotogramy ukazujące zatrzymane w kadrze obrazy z naszej najnowszej historii. Czarno-biały świat, jak z pierwszych stron codziennych gazet. Ale na scenie nie słuchamy oficjalnych relacji z wydarzeń. Poznajemy je poprzez doznania i przemyślenia osób upośledzonych. Z pozoru wizje to i refleksje bardzo zabawne. W komediowej konwencji znakomicie przez bydgoski zespół zagrane. Ale właśnie dlatego wstrząsające i tragiczne. Malujące absurdy naszej rzeczywistości, pokazujące jak prymitywnym, pomimo powszechnej dostępności bananów i rozwoju techniki, społeczeństwem nadal jesteśmy.

Najbardziej dramatyczną wymowę ma scena spotkania personelu ośrodka z rodzicami jego pensjonariuszy. Najwięcej wówczas śmiechu na widowni. I to jest właśnie dowód na to, jak bardzo ciągle jeszcze jesteśmy niezeuropeizowani. Rechoczemy z największych ludzkich tragedii. Upośledzonych ludzi traktujemy jak clownów. Oczywiście sztuka Artura Pałygi jest komedią. I to znakomitą. Tyle, że obśmiewającą nas, którzy mieliśmy i mamy wpływ na tworzenie tej najnowszej historii, historii złożonej ze steku absurdów i paradoksów. Ten spektakl jest dla nas lustrem, w którym możemy zobaczyć własną głupotę i bezduszność.

To znakomicie zagrane przedstawienie. Najlepiej w rozpoczynającym sztukę monologu Lesia prezentuje się Michał Jarmicki. Jego postać jest najbardziej konsekwentnie prowadzona i najbardziej wiarogodna psychologicznie. Bardzo dobrze prezentują się też Marta Ścisłowicz i Michał Czachor w roli pary zakochanych - Zosi i Michała. Świetnie wypadają Karolina Adamczyk jako niedoszła kosmonautka i Małgorzata Trofimiuk - dziewczyna na wózku.

Bardzo dobrze Maćko Prusak zaprojektował ruch sceniczny. Wszystko dzieje się niezwykle naturalnie. Jedne sceny przechodzą w drugie tak, że w ogólne nie widać jakichkolwiek szwów. Całość utkana jest w tym samym rytmie, jakby z jednolitej przędzy. Sceny rozdzielane są światłem, którego grę mistrzowsko skomponował Robert Łosicki.

Świetnym pomysłem reżyserskim jest ostatnia scena przedstawienia, korespondująca z chocholim tańcem z "Wesela". Genialnie pointująca całość. Ale są w spektaklu i niedociągnięcia. Chwilami spowalnia się tempo. Zwłaszcza w drugiej części jest też kilka scen, które można by pominąć, aby całość uczynić bardziej zwartą, a przez to i celną.

Mimo to "Transformacje" są dla mnie najciekawszym spektaklem jaki na bydgoskiej scenie w ostatnim czasie obejrzałam. Artur Pałyga to dramaturg, który wyjątkowo wiarygodnie potrafi pokazać ludzie wnętrze. Nawet jeśli sztuka dotyczyć ma spraw ogólnospołecznych, politycznych, dominuje w niej człowiek i jego bardzo prawdziwe doznania. Dramaty Pałygi to świetny materiał dla aktorów i wielkie przeżycie dla widzów.»

"Jeszcze wśród gruzów?"
Anita Nowak
www.teatr.dlawas.com

2009-10-20 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (0)

V(F) ICD-10 w hipermarkecie

  

http://www.youtube.com/watch?v=aRo1edl-pl4&feature=channel

Ponieważ powtarzały się pytania o tytuł V(F) ICD-10, podaję poniżej pełne jego rozwinięcie:

Chapter V(F)

ICD - International Classification of Diseases

10th revision

F00-F99 - Mental and behavioural disorders

(F00-F09) Organic, including symptomatic, mental disorders

(F00.) Dementia in Alzheimer's disease
(F01.) Vascular dementia
(F01.1) Multi-infarct dementia
(F02.) Dementia in other diseases classified elsewhere
(F02.0) Dementia in Pick's disease
(F02.1) Dementia in Creutzfeldt-Jakob disease
(F02.2) Dementia in Huntington's disease
(F02.3) Dementia in Parkinson's disease
(F02.4) Dementia in human immunodeficiency virus (HIV) disease
(F03.) Unspecified dementia
(F04.) Organic amnesic syndrome, not induced by alcohol and other psychoactive substances
(F05.) Delirium, not induced by alcohol and other psychoactive substances
(F06.) Other mental disorders due to brain damage and dysfunction and to physical disease
(F06.0) Organic hallucinosis
(F06.1) Organic catatonic disorder
(F06.2) Organic delusional (schizophrenia-like) disorder
(F06.3) Organic mood (affective) disorders
(F06.4) Organic anxiety disorder
(F06.5) Organic dissociative disorder
(F06.6) Organic emotionally labile (asthenic) disorder
(F06.7) Mild cognitive disorder
(F06.8) Other specified mental disorders due to brain damage and dysfunction and to physical disease
(F06.9) Unspecified mental disorder due to brain damage and dysfunction and to physical disease
Organic brain syndrome NOS
(F07.) Personality and behavioural disorders due to brain disease, damage and dysfunction
(F07.0) Organic personality disorder
(F07.1) Postencephalitic syndrome
(F07.2) Postconcussional syndrome
(F07.8) Other organic personality and behavioural disorders due to brain disease, damage and dysfunction
(F07.9) Unspecified organic personality and behavioural disorder due to brain disease, damage and dysfunction
(F09.) Unspecified organic or symptomatic mental disorder
(F10-F19) Mental and behavioural disorders due to psychoactive substance use

Note: the following conditions are subtypes of each code from F10-19:
(F1x.0) acute intoxication
(F1x.1) harmful use
(F1x.2) dependence syndrome
(F1x.3) withdrawal state
(F1x.4) withdrawal state with delirium
(F1x.5) psychotic disorder
(F1x.6) amnesic syndrome
(F1x.7) psychotic disorder
(F1x.8) other mental and behavioural disorder
(F1x.9) unspecified mental and behavioural disorder
(F10.) Mental and behavioural disorders due to use of alcohol
(F11.) Mental and behavioural disorders due to use of opioids
(F12.) Mental and behavioural disorders due to use of cannabinoids
(F13.) Mental and behavioural disorders due to use of sedatives or hypnotics
(F14.) Mental and behavioural disorders due to use of cocaine
(F15.) Mental and behavioural disorders due to use of other stimulants, including caffeine
(F16.) Mental and behavioural disorders due to use of hallucinogens
(F17.) Mental and behavioural disorders due to use of tobacco
(F18.) Mental and behavioural disorders due to use of volatile solvents
(F19.) Mental and behavioural disorders due to multiple drug use and use of other psychoactive substances
[edit] (F20-F29) Schizophrenia, schizotypal and delusional disorders

(F20.) Schizophrenia
(F20.0) Paranoid schizophrenia
(F20.1) Hebephrenic schizophrenia (Disorganized schizophrenia)
(F20.2) Catatonic schizophrenia
(F20.3) Undifferentiated schizophrenia
(F20.4) Post-schizophrenic depression
(F20.5) Residual schizophrenia
(F20.6) Simple schizophrenia
(F20.8) Other schizophrenia
Cenesthopathic schizophrenia
Schizophreniform disorder NOS
Schizophreniform psychosis NOS
(F20.9) Schizophrenia, unspecified
(F21.) Schizotypal disorder
(F22.) Persistent delusional disorders
(F22.0) Delusional disorder
(F22.8) Other persistent delusional disorders
Delusional dysmorphophobia
Involutional paranoid state
Paranoia querulans
(F22.9) Persistent delusional disorder, unspecified
(F23.) Acute and transient psychotic disorders
(F23.0) Acute polymorphic psychotic disorder without symptoms of schizophrenia
(F23.1) Acute polymorphic psychotic disorder with symptoms of schizophrenia
(F23.2) Acute schizophrenia-like psychotic disorder
(F23.3) Other acute predominantly delusional psychotic disorders
(F23.8) Other acute and transient psychotic disorders
(F23.9) Acute and transient psychotic disorder, unspecified
(F24.) Induced delusional disorder
Folie à deux
Induced paranoid disorder
Induced psychotic disorder
(F25.) Schizoaffective disorders
(F25.0) Schizoaffective disorder, manic type
(F25.1) Schizoaffective disorder, depressive type
(F25.2) Schizoaffective disorder, mixed type
(F25.8) Other schizoaffective disorders
(F25.9) Schizoaffective disorder, unspecified
(F28.) Other nonorganic psychotic disorders
Chronic hallucinatory psychosis
(F29.) Unspecified nonorganic psychosis
[edit] (F30-F39) Mood (affective) disorders

(F30.) Manic episode
(F30.0) Hypomania
(F30.1) Mania without psychotic symptoms
(F30.2) Mania with psychotic symptoms
(F30.8) Other manic episodes
(F30.9) Manic episode, unspecified
(F31.) Bipolar affective disorder
(F31.0) Bipolar affective disorder, current episode hypomanic
(F31.1) Bipolar affective disorder, current episode manic without psychotic symptoms
(F31.2) Bipolar affective disorder, current episode manic with psychotic symptoms
(F31.3) Bipolar affective disorder, current episode mild or moderate depression
(F31.4) Bipolar affective disorder, current episode severe depression without psychotic symptoms
(F31.5) Bipolar affective disorder, current episode severe depression with psychotic symptoms
(F31.6) Bipolar affective disorder, current episode mixed
(F31.7) Bipolar affective disorder, currently in remission
(F31.8) Other bipolar affective disorders
Bipolar II disorder
Recurrent manic episodes NOS
(F31.9) Bipolar affective disorder, unspecified
(F32.) Depressive episode
(F32.0) Mild depressive episode
(F32.1) Moderate depressive episode
(F32.2) Severe depressive episode without psychotic symptoms
(F32.3) Severe depressive episode with psychotic symptoms
(F32.8) Other depressive episodes
Atypical depression
Single episodes of "masked" depression NOS
(F32.9) Depressive episode, unspecified
(F33.) Recurrent depressive disorder
(F33.0) Recurrent depressive disorder, current episode mild
(F33.1) Recurrent depressive disorder, current episode moderate
(F33.2) Recurrent depressive disorder, current episode severe without psychotic symptoms
(F33.3) Recurrent depressive disorder, current episode severe with psychotic symptoms
(F33.4) Recurrent depressive disorder, currently in remission
(F33.8) Other recurrent depressive disorders
(F33.9) Recurrent depressive disorder, unspecified
(F34.) Persistent mood (affective) disorders
(F34.0) Cyclothymia
(F34.1) Dysthymia
(F34.8) Other persistent mood (affective) disorders
(F34.9) Persistent mood (affective) disorder, unspecified
(F38.) Other mood (affective) disorders
(F38.0) Other single mood (affective) disorders
Mixed affective episode
(F38.1) Other recurrent mood (affective) disorders
Recurrent brief depressive episodes
(F38.8) Other specified mood (affective) disorders
(F39.) Unspecified mood (affective) disorder
[edit] (F40-F48) Neurotic, stress-related and somatoform disorders

(F40.) Phobic anxiety disorders
(F40.0) Agoraphobia
(F40.1) Social phobias
Anthropophobia
Social neurosis
(F40.2) Specific (isolated) phobias
Acrophobia
Animal phobias
Claustrophobia
Simple phobia
(F40.8) Other phobic anxiety disorders
(F40.9) Phobic anxiety disorder, unspecified
Phobia NOS
Phobic state NOS
(F41.) Other anxiety disorders
(F41.0) Panic disorder (episodic paroxysmal anxiety)
(F41.1) Generalized anxiety disorder
(F42.) Obsessive-compulsive disorder
(F43.) Reaction to severe stress, and adjustment disorders
(F43.0) Acute stress reaction
(F43.1) Post-traumatic stress disorder
(F43.2) Adjustment disorder
(F44.) Dissociative (conversion) disorders
(F44.0) Dissociative amnesia
(F44.1) Dissociative fugue
(F44.2) Dissociative stupor
(F44.3) Trance and possession disorders
(F44.4) Dissociative motor disorders
(F44.5) Dissociative convulsions
(F44.6) Dissociative anaesthesia and sensory loss
(F44.7) Mixed dissociative (conversion) disorders
(F44.8) Other dissociative (conversion) disorders
Ganser's syndrome
Multiple personality
(F44.9) Dissociative (conversion) disorder, unspecified
(F45.) Somatoform disorders
(F45.0) Somatization disorder
Briquet's disorder
Multiple psychosomatic disorder
(F45.1) Undifferentiated somatoform disorder
(F45.2) Hypochondriacal disorder
Body dysmorphic disorder
Dysmorphophobia (nondelusional)
Hypochondriacal neurosis
Hypochondriasis
Nosophobia
(F45.3) Somatoform autonomic dysfunction
Cardiac neurosis
Da Costa's syndrome
Gastric neurosis
Neurocirculatory asthenia
(F45.4) Persistent Somatoform Pain Disorder
Psychalgia
(F45.8) Other somatoform disorders
(F45.9) Somatoform disorder, unspecified
(F48.) Other neurotic disorders
(F48.0) Neurasthenia
(F48.1) Depersonalization-derealization syndrome
(F48.8) Other specified neurotic disorders
Dhat syndrome
Occupational neurosis, including writer's cramp
Psychasthenia
Psychasthenic neurosis
Psychogenic syncope
(F48.9) Neurotic disorder, unspecified
Neurosis NOS
[edit] (F50-F59) Behavioural syndromes associated with physiological disturbances and physical factors

(F50.) Eating disorders
(F50.0) Anorexia nervosa
(F50.1) Atypical anorexia nervosa
(F50.2) Bulimia nervosa
(F50.3) Atypical bulimia nervosa
(F50.4) Overeating associated with other psychological disturbances
(F50.5) Vomiting associated with other psychological disturbances
(F50.8) Other eating disorders
Pica in adults
(F50.9) Eating disorder, unspecified
(F51.) Nonorganic sleep disorders
(F51.0) Nonorganic insomnia
(F51.1) Nonorganic hypersomnia
(F51.2) Nonorganic disorder of the sleep-wake schedule
(F51.3) Sleepwalking (somnambulism)
(F51.4) Sleep terrors (night terrors)
(F51.5) Nightmares
(F52.) Sexual dysfunction, not caused by organic disorder or disease
(F52.0) Lack or loss of sexual desire
(F52.1) Sexual aversion and lack of sexual enjoyment
(F52.2) Failure of genital response
(F52.3) Orgasmic dysfunction
(F52.4) Premature ejaculation
(F52.5) Nonorganic vaginismus
(F52.6) Nonorganic dyspareunia
(F52.7) Excessive sexual drive
(F52.8) Other sexual dysfunction, not caused by organic disorder or disease
(F52.9) Unspecified sexual dysfunction, not caused by organic disorder or disease
(F53.) Mental and behavioural disorders associated with the puerperium, not elsewhere classified
(F53.0) Mild mental and behavioural disorders associated with the puerperium, not elsewhere classified
Postnatal depression NOS
Postpartum depression NOS
(F53.1) Severe mental and behavioural disorders associated with the puerperium, not elsewhere classified
Puerperal psychosis NOS
(F54.) Psychological and behavioural factors associated with disorders or diseases classified elsewhere
(F55.) Abuse of non-dependence-producing substances
(F59.) Unspecified behavioural syndromes associated with physiological disturbances and physical factors
[edit] (F60-F69) Disorders of adult personality and behaviour

(F60.) Specific personality disorders
(F60.0) Paranoid personality disorder
(F60.1) Schizoid personality disorder
(F60.2) Dissocial personality disorder
Antisocial personality disorder
(F60.3) Emotionally unstable personality disorder
Borderline personality disorder
(F60.4) Histrionic personality disorder
(F60.5) Anankastic personality disorder
Obsessive-compulsive personality disorder
(F60.6) Anxious (avoidant) personality disorder
(F60.7) Dependent personality disorder
(F60.8) Other specific personality disorders
Eccentric personality disorder
"Haltlose" type personality disorder
Immature personality disorder
Narcissistic personality disorder
Passive-aggressive personality disorder
Psychoneurotic personality disorder
(F60.9) Personality disorder, unspecified
(F61.) Mixed and other personality disorders
(F62.) Enduring personality changes, not attributable to brain damage and disease
(F63.) Habit and impulse disorders
(F63.0) Pathological gambling
(F63.1) Pathological fire-setting (pyromania)
(F63.2) Pathological stealing (kleptomania)
(F63.3) Trichotillomania
(F64.) Gender identity disorders
(F64.0) Transsexualism
(F64.1) Dual-role transvestism
(F64.2) Gender identity disorder of childhood
(F65.) Disorders of sexual preference
(F65.0) Sexual fetishism
(F65.1) Fetishistic transvestism
(F65.2) Exhibitionism
(F65.3) Voyeurism
(F65.4) Paedophilia
(F65.5) Sadomasochism
(F65.6) Multiple disorders of sexual preference
(F65.8) Other disorders of sexual preference
Frotteurism
Necrophilia
(F66.) Psychological and behavioural disorders associated with sexual development and orientation
(F66.0) Sexual maturation disorder
(F66.1) Ego-dystonic sexual orientation
(F66.2) Sexual relationship disorder
(F66.8) Other psychosexual development disorders
(F66.9) Psychosexual development disorder, unspecified
(F68.) Other disorders of adult personality and behaviour
(F68.0) Elaboration of physical symptoms for psychological reasons
(F68.1) Intentional production or feigning of symptoms or disabilities, either physical or psychological (factitious disorder)
Munchausen syndrome
(F68.8) Other specified disorders of adult personality and behaviour
(F69.) Unspecified disorder of adult personality and behaviour
[edit] (F70-F79) Mental retardation

(F70.) Mild mental retardation
(F71.) Moderate mental retardation
(F72.) Severe mental retardation
(F73.) Profound mental retardation
(F78.) Other mental retardation
(F79.) Unspecified mental retardation
[edit] (F80-F89) Disorders of psychological development

(F80.) Specific developmental disorders of speech and language
(F80.0) Specific speech articulation disorder
(F80.1) Expressive language disorder
(F80.2) Receptive language disorder
Wernicke's aphasia
(F80.3) Acquired aphasia with epilepsy (Landau-Kleffner)
(F80.8) Other developmental disorders of speech and language
Lisping
(F80.9) Developmental disorder of speech and language, unspecified
(F81.) Specific developmental disorders of scholastic skills
(F81.0) Specific reading disorder
Developmental dyslexia
(F81.1) Specific spelling disorder
(F81.2) Specific disorder of arithmetical skills
Developmental acalculia
Gerstmann syndrome
(F81.3) Mixed disorder of scholastic skills
(F81.8) Other developmental disorders of scholastic skills
(F81.9) Developmental disorder of scholastic skills, unspecified
(F82.) Specific developmental disorder of motor function
Developmental Dyspraxia
(F83.) Mixed specific developmental disorders
(F84.) Pervasive developmental disorders
(F84.0) Childhood autism
(F84.2) Rett's syndrome
(F84.4) Overactive disorder associated with mental retardation and stereotyped movements
(F84.5) Asperger syndrome
(F88.) Other disorders of psychological development
(F89.) Unspecified disorder of psychological development
[edit] (F90-F98) Behavioural and emotional disorders with onset usually occurring in childhood and adolescence

(F90.) Hyperkinetic disorders
(F90.0) Disturbance of activity and attention
Attention-deficit hyperactivity disorder
Attention deficit syndrome with hyperactivity
(F90.1) Hyperkinetic conduct disorder
(F90.8) Other hyperkinetic disorders
(F90.9) Hyperkinetic disorder, unspecified
(F91.) Conduct disorders
(F91.0) Conduct disorder confined to the family context
(F91.1) Unsocialized conduct disorder
(F91.2) Socialized conduct disorder
(F91.3) Oppositional defiant disorder
(F91.8) Other conduct disorders
(F91.9) Conduct disorder, unspecified
(F92.) Mixed disorders of conduct and emotions
(F92.0) Depressive conduct disorder
(F92.8) Other mixed disorders of conduct and emotions
(F92.9) Mixed disorder of conduct and emotions, unspecified
(F93.) Emotional disorders with onset specific to childhood
(F93.0) Separation anxiety disorder of childhood
(F93.1) Phobic anxiety disorder of childhood
(F93.2) Social anxiety disorder of childhood
(F93.3) Sibling rivalry disorder
(F93.8) Other childhood emotional disorders
Identity disorder
Overanxious disorder
(F93.9) Childhood emotional disorder, unspecified
(F94.) Disorders of social functioning with onset specific to childhood and adolescence
(F94.0) Elective mutism
(F94.1) Reactive attachment disorder of childhood
(F94.2) Disinhibited attachment disorder of childhood
(F94.8) Other childhood disorders of social functioning
(F94.9) Childhood disorder of social functioning, unspecified
(F95.) Tic disorders
(F95.0) Transient tic disorder
(F95.1) Chronic motor or vocal tic disorder
(F95.2) Combined vocal and multiple motor tic disorder (de la Tourette)
(F95.8) Other tic disorders
(F95.9) Tic disorder, unspecified
(F98.) Other behavioural and emotional disorders with onset usually occurring in childhood and adolescence
(F98.0) Nonorganic enuresis
(F98.1) Nonorganic encopresis
(F98.2) Feeding disorder of infancy and childhood
(F98.3) Pica of infancy and childhood
(F98.4) Stereotyped movement disorders
(F98.5) Stuttering (stammering)
(F98.6) Cluttering
(F98.8) Other specified behavioural and emotional disorders with onset usually occurring in childhood and adolescence
Attention deficit disorder without hyperactivity
Excessive masturbation
Nail-biting
Nose-picking
Thumb-sucking
(F98.9) Unspecified behavioural and emotional disorders with onset usually occurring in childhood and adolescence
(F99) Unspecified mental disorder

(F99.) Mental disorder, not otherwise specified

2009-10-18 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1687949
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała