arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - kwiecień 2010


Komentarzy (0)

Zeznałem

  

Godz. 23.45. Złożyłem zeznanie. Internetem. Cholerna elektroniczna bezbłędność jak najnajnajgorszy typ złośliwego urzędnika. Powtarza w kółko: Nie wszystkie pola wypełnione lub wypełnione błędnie. !!! Kurde! I nie podaje, co niewypełnione albo co błędnie. Proszę odejść od okienka. Zeznanie nie zostanie przyjęte. I nagle jesteś jak saper. Bomba tyka. Jeżeli nie zdążysz do północy, minut zero zero, wtopiłeś. Co tu jest nie tak? Gdzie jest rozwiązanie? cyk cyk cyk cyk... Cała rodzina w skupieniu śledzi moje ruchy. - Przejrzałem już 100 razy - mówię, ale że patrzą, to jeszcze raz przelatuję tabelkę po tabelce. Mam!!! W części -małżonek- w tabelce -gmina- nie wpisałem: M.BIELSKO-BIAŁA. Ponieważ w kilku tabelkach dookoła to BIELSKO-BIAŁA trzeba było wpisywać i wpisywać, ciągle to przewijałem, nie widząc! Co za złośliwy elektroniczny matoł!!! Nie kalkulacje, obliczenia, nie regony, perony, nipy, pipy, ale brak po raz setny powtórzonego M.BIELSKO-BIAŁA i odsyła z kwitkiem!

Jest! 23.45. Wysłane! Teraz jeszcze zdążyć gdzieś do sklepu przed 1 maja... Kurcze!

2010-04-30 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (1)

Zaszła zmiana

  

Kiedy siedziałem na spektaklu w hali "Sokoła" w Krakowie, słuchając jak aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy wypowiadają moje teksty, dotarło do mnie, ruszyło mnie nagle, jak dużo się zmieniło po tej katastrofie, jak bardzo zmienił się kontekst, zmienił się odbiór. Wśród fotografii stanowiących dekorację do "V(F) ICD-10", który to spektakl pokazywano na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych, był m.in. Lech Kaczyński wpatrzony w monitor komputera. Widoczny był dla kogoś, kto widział to wcześniej, brak tej fotografii i brak nazwiska Kaczyńskiego w rozmowie trzech bohaterów o polityce. Ale nie ten brak, nie o ten brak chodzi, ale o to, że coś stało się nieaktualne, jakieś zamierzchłe, jakby przedwojenne, nie wiem. Kiedy przedzierałem się przez sieć, żeby znaleźć zdjęcie tego spalonego ciała, podniesionego przez J.M. Rymkiewicza, pomyślałem, że coś spłonęło razem z nim, razem z nimi. To dziwne, bo nie spodziewałbym się jednak takiego odkrycia. Jest inaczej. Inaczej niż było przed. Inaczej brzmi wszystko.

2010-04-29 | Dodaj komentarz
nn
2010-08-26 01:59:11
hmmm...
Komentarzy (6)

Auschwitz Cabaret

  

Zacząłem pisać "Auschwitz Cabaret". Od jakichś pięciu lat zbiera się to we mnie. Masę notatek, myśli, planów, wiele prób opowiedzenia, kilka już podejść, wielogodzinne zapisy wywiadów, siedzenie w archiwum, skanowanie, kserowanie, notowanie, wiele wizyt tam. Mam jechać do Barcelony na warsztaty dla dramaturgów i mam przyjechać już z czymś, ze szkicem przynajmniej. Ma być związane z regionem, w którym mieszkam. Pomyślałem, że dla świata Bielsko leży koło Auschwitz. Więc może to czas, może już.

1.

Stukot kół pociągu. Dziewczyna i chłopak jadą do Auschwitz. Siedzą w przedziale, patrzą w okno, jedzą słonecznik i rozmawiają. Są zakochani, są fajni, są piękni. Rozmawiają o swojej wycieczce, ale także o swojej przyszłości. Chciałabym mieć dzieci - mówi dziewczyna. Chłopak planuje wspólną podróż do Chin. Ma już wymyśloną trasę i opowiada o tym. Ale tymczasem tu, do Auschwitz. Co jakiś czas dotykają swoich dłoni, włosów, policzków, ust, jakby sprawdzali, czy na pewno są prawdziwi.

2.

Chińska muzyka tradycyjna. Przez bramę z napisem „Arbeit macht frei" przechodzi czterech Chińczyków. Są w ciemnych garniturach, pod krawatem. Jeden z nich ma w uszach słuchawki. Stąd słyszymy muzykę. Towarzyszy im chudy mężczyzna w kraciastej koszuli. To tłumacz z chińskiego na polski. Mówi łamaną polszczyzną, wtrącając angielskie słowa. Chińczycy zadają pytania, tłumacz tłumaczy je, a przewodniczka odpowiada. Robią dużo zdjęć.

2010-04-22 | Dodaj komentarz
Joanna
2010-04-23 07:43:49
Sam tytul jest juz dosc kontrowersyjny, oj joj joj
Sandor Marai
2010-04-27 00:55:36
i co dalej, Mości Arturze? czego młodzi ludzie oraz Chińczycy szukają w Auschwitz?Młodzi w drodze do Chin odwiedzają Oświęcim.Chińczycy z Chin jadą do Auschwitz.I co dalej?
WITT
2010-04-27 01:44:14
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/92853.html ;)
fertaczka
2010-04-30 13:38:20
Proponuję wizytę Davida Beckhama w Auschwitz. Co miało miejsce i czego byłam świadkiem.
pałyga
2010-04-30 13:44:09
Opowiedz!
fertaczka
2010-04-30 14:15:00
W mailu Ci opiszę:)
Komentarzy (2)

Co powiedział Urban Priol?

  

Według "Dziennika - Gazety Prawnej" niemiecki komik, Urban Priol wulgarnie wyśmiewa się i kpi z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. O Lechu Kaczyńskim miał powiedzieć:

- Żadna świnia nie chciała z nim mieć nic do czynienia.

Według "Gazety Wyborczej" niemiecki komik Urban Priol dziwi się m.in. hipokryzji w Polsce. Dziwi się, jak to nagle lubiany jest ten Lech Kaczyński, z którym pies z kulawą nogą nie chciał mieć nic wspólnego.

Żeby było jasne, tu i tu chodzi o ten sam fragment programu i te same słowa.

Wg tłumaczenia pierwszego Priol wyzywa zmarłego prezydenta od najgorszych. Nawet świnia nie chciałaby mu podać racicy.

Wg drugiego tłumaczenia, przeciwnie! Priol kpi z reakcji mediów i polityków i ich zwrotu o 180 stopni. To oni są tymi psami.

Według "Dziennika - Gazety Prawnej" Priol naśladując Adolfa Hitlera wciela się w prezydenta Kaczyńskiego, krzycząc: Lądujecie tu, natychmiast, to rozkaz. Jestem prezydentem!

"Wyborcza" o tym nie wspomina w ogóle.

Jeżeli obejrzy się dostępne w necie nagranie programu Priola, wypada stwierdzić, że trzeba dużo twórczej inwencji, żeby zobaczyć w tym fragmencie Adolfa Hitlera.

Według "Dziennika - Gazety Prawnej" i według "Wprost" Priol kpi, że gdyby w podobnym wypadku lotniczym zginęła cała niemiecka elita, ludzie odetchnęliby z ulgą.

Według "Gazety Wyborczej": Priol naśmiewał się z "orgii poruszenia", również w niemieckich mediach. - To tak jakby u nas cała elita kraju - prezydent, biskup polowy, wiceminister spraw zagranicznych - została wyrwana nagle z naszego społeczeństwa.... Poruszenie prawdopodobnie utrzymywałoby się w granicach.

Proszę zauważyć, że to kompletnie przeciwne stwierdzenia. W tlumaczeniu "Wyborczej" Priol naśmiewa się z nazywania prezydenta, biskupa polowego i wiceministra całą elitą kraju. W tłumaczeniu powyżej dokładnie na odwrót - uznaje, że nią są i że dobrze, że zginęła.

W dostępnych sieci fragmentach tego programu publiczność reaguje dość spokojnie i zdecydowanie słychać raczej szmer niż głośne hahaha.

Według "Faktu", "Newsweeka" i "Wprost" cały program Priola jest pełen niezwykle wulgarnych żartów, a publiczność podczas kpin z naszych zmarłych zanosi się śmiechem. Według "Dziennika" publiczność rżała.

2010-04-20 | Dodaj komentarz
Rajmund Pollak
2010-04-20 08:47:15
Panie Pałyga, dlaczego nie uszanuje Pan tych dni skupienia i żałoby całej Rzeczypospolitej ? Cytowanie nieodpowiedzialnego komika jest zniewagą dla wszystkich pogrążonych w smutku Polaków !
arturpalyga
2010-04-20 21:58:50
Przykro mi, ale nie widzę żadnej zniewagi w porównywaniu, co piszą o sprawie polskie gazety.
Komentarzy (0)

Naciesz się wulkanem!

  

Gdy w całej Europie alarm, koczowiska na lotniskach, czarne chmury, groza i zamknięte niebo, Islandczycy proponują loty helikopterem nad wulkan.

Enjoy the eruption! - nawołują islandzkie gazety, prześcigając się w publikowaniu najładniejszych zdjęć wulkanu i wulkanicznych kłębów dymu. Helicopter Service of Iceland proponuje jedyne w swoim rodzaju życiowe doświadczenie: See the eruption in all its glory! Zobacz wybuch w całym jego majestacie! Helicopter Volcano Tours. Spójrz w oczy katastrofie! Nocleg w hotelu Skogar pod wulkanem i stamtąd przelot nad eksplodującym kraterem.

Może to i właściwe podejście.

Następna plaga to zdaje się szarańcza...

2010-04-17 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700635
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała