arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - styczeń 2011

Komentarzy (12)

Pochwała bezdzietności

  

W "Medei" Eurypidesa, V wiek p.n.e., w czasach klanów rodzinnych i licznego potomstwa, przodownica chóru głosi uderzającą, poruszającą pochwałę bezdzietności:

I mówię że ci ze śmiertelnych,

co nie zaznali zupełnie,

czym jest mieć dzieci, szczęśliwsi

są od tych, co dzieci mieli.

Nieświadomi tego co miłe w posiadaniu dzieci,

Od wielu swobodni są cierpień.

Ci zaś, co mają w swych domach

słodki kwiat dzieci - tych widzę

zżeranych przez życie troskami,

po pierwsze, jak je dobrze chować

i co dzieciom na życie zostawić,

a potem, czy się dla nędznych

czy też dla zacnych

tak trudzą, tego nie wiedzą.

I jeszcze jedno zło, ostatnie wypowiem.

Mają już z czego żyć dzieci

i weszły w wiek młodzieńczy,

są dobre. Lecz kiedy bóg

tak zrządzi, to do Podziemia

śmierć je porwie.

Cóż to za zysk dla śmiertelnych,

kiedy do innych trosk

tę jeszcze, najstraszniejszą

bóg zsyła.

2011-01-31 | Dodaj komentarz
medea
2011-02-08 07:06:41
no to zaczerpnął Pan (ciekawe czy to "panowanie" się kiedyś zmieni;) z mojej ulubionej antycznej historii... fragment dotykający serca, zwłaszcza jeśli ma się dwoje, ze wskazaniem na oczekiwanie trzeciego, dzieci. no to można tu śmiało polemizować, aż dziw, że taka cisza, czyżby każdy był za a nawet przeciw?? jutro muszę wstać wcześniej, żeby choć parę odnośnie słów napisać. pozdrawiam ciepło:)
arturpalyga
2011-02-09 00:51:10
Lubię formę Pan/Pani w internetowych komentarzach, bo trochę inaczej, spokojniej ustawia z natury bardziej emocjonalną i często agresywną rozmowę internetową. Ale z Medeą mogę przejść na ty :)
medea
2011-02-09 09:09:53
Ja tak naprawdę lubię "panowanie" nie tylko w komentarzach, ale przede wszystkim w bezpośrednich kontaktach, bo pozwala ono zachować zdrowy dystans i takąż przekorność we wzajemnych relacjach... no chyba, że spotkamy się po latach w kawiarni "Pod sceną" i przepijemy brudzia;) a co do Medei to polecam wszystkim niezwykłą, prowokacyjną adaptację a raczej interpretację sztuki Eurypidesa, jaką popełnił Lars von Trier swoim filmem z 1988 roku ...
Marcjalis
2011-02-09 11:22:24
Szkoda, że za dobrymi chęciami w tej "poezji" nie idą tu w parze ani wiedza z poetyki, ani umiejetbosci ani nawet kropla talentu. Cięzki gniot-zaklec, jak wszystko zresztą.
arturpalyga
2011-02-09 12:57:58
No strasznie Pan dołożył Eurypidesowi. Zapewne teraz się zamartwia i myśi nad tym. Woli Pan Ajschyla?
Marcjalis
2011-02-09 13:59:32
Nie, wolę Izaaka Singera i Gazetę Wyborczą
marcjalis
2011-02-09 14:06:08
poza tym ja się nie wypowiadam nt. Twórczosci Dramatycznej Autora - to pzrerasta moją percepcję. Dobrze, ze ktoś Pana Lansuje
arturpalyga
2011-02-09 23:53:56
No bardziej mnie ciekawi, że odmawia Pan kropli talentu Eurypidesowi, a jeszcze bardziej, że zarzuca mu Pan brak wiedzy z poetyki. Vale!
medea
2011-02-10 07:41:10
cóż, tak poważne zarzuty w czasach postępującego analfabetyzmu i uwstecznienia szeroko pojętej jakości operowania słowem... trochę zuchwalstwem trąca... A tak na marginesie, a raczej w nowym akapicie, skąd pomysł przywołania tego autora i tego konkretne fragmentu Medei?
arturpalyga
2011-02-10 10:14:37
Skąd? A tak po prostul Czytałem Eurypidesa w przerwie między Singerem i Wyborczą. Dotknął mnie ten fragment, zatrzymał, uderzył. On jest przewrotny oczywiście i tak naprawdę jest lamentem przed czymś strasznym, co nadciąga. Jest wyzwaniem, dość bezczelnym i ostrym. A wklejam tu czasem rzeczy, które chcę zapamiętać. A za co Pani lubi Medeę?
medea
2011-02-10 10:51:34
ja jej nie lubię... ona mnie przeraża, denerwuje, zastanawia, irytuje, prowokuje do myślenia, momentami wzbudza podziw, który zaraz spychany jest przez coś... niby współczucie. jest tak niejednoznaczna, że aż warta uwagi i pewnego rodzaju bliskości...taki twórczy, głębszy niż tylko emocjonalny ...miszmasz
kirgizja
2011-02-14 11:32:05
jedna z tych rzeczy bez odwrotu. wiedzący nawet na siebie "sprzed" patrzy oczami z "po". a rodzice nawet po śmierci dziecka są dalej rodzicami. dziwy. beztroski-z troską-troskliwy? troskliwy czyli opiekuńczo-opryskliwy, z drzazgą w tle ;)
Komentarzy (3)

Białoruskie zaciskanie sznura

  

Białoruscy znajomi alarmują. Od miesiąca trwa stan wojenny. W całym kraju represje - od Mińska po małe miejscowości na prowincji. KGB wpada w nocy (kto to pierwszy wymyślił, że rewizje i aresztowania robi się w środku nocy?), rozwala całe mieszkanie, zabiera ludzi. Więzienia są pełne, a zarzuty absurdalne. Ludzie giną w dziwnych okolicznościach. Kiedy mówi się, że nadchodzi nowy rok 1937, nie brzmi to już jak ponury żart, tylko jak realne zagrożenie, bo jest takie poczucie, że może zdarzyć się wszystko. Satrapa szaleje przestraszony słabnącym poparciem.

- U was się mówi, że to Łukaszenko się rozprawia z opozycją, ale to nieprawda. Represje dotykają wielu ludzi, niekoniecznie związanych z opozycją. Wtedy w Mińsku to była łapanka. Wyłapywali i bili ludzi w całym mieście. Realizowali plan zatrzymań.

- Co możemy zrobić? - pytam.

- Mówcie o tym! Cały czas mówcie! Macie swoje sprawy, ale nie zostawiajcie nas! Wszystko ma znaczenie! Każda publikacja, każdy głos, każde wydarzenie jest odnotowywane i wszystko ma znaczenie, choćby najprościej psychologiczne i dla ludzi tam, którzy jak wody potrzebują wszelkich, najmniejszych głosów i oznak wsparcia, i dla satrapy, który się miota i dla tych wszystkich, którzy mu służą i którzy widzą, póki co, swój interes w służeniu mu, póki się szala nie przechyli, póki nie wyczują, że już. A to zależy od wielu mniej lub bardziej przewidywalnych rzeczy i od wahnięcia skrzydeł motyla też.

2011-01-25 | Dodaj komentarz
bialoruski znajomy
2011-01-31 20:34:58
dziekuje.
WITT
2011-02-02 00:20:50
skad masz znajomych na Bialorusi,Mr F?pytam z ciekawosci
arturpalyga
2011-02-02 05:39:57
Trochę tam jeździłem, nawet książkę wydałem :))
Komentarzy (0)

Będę po francusku

  

Po przekładzie niemieckim i rumuńskim "V(f) ICD 10 Transformacje" są tłumaczone na francuski. W maju ma być czytanie na festiwalu w Grenoble. Autor tłumaczenia pisze na blogu:

Monika et moi commençons à traduire la pièce polonaise d'Artur Palyga pour laquelle nous avons obtenu une bourse de la Maison Antoine Vitez. Le titre original est TRANSFORMACJE, que nous traduirons par Transitions, en référence aux fameuses transitions démocratiques des analyses d'historiens avec leur lot de désillusions et de déformations dans la chair des citoyens des démocraties à venir (sujet de la pièce).

Mais nous butons déjà sur le sous-titre, Teatrzyk terapeutyczny en polonais : par quoi traduire teatrzyk, diminutif grotesque et enfantin ? La pièce de Palyga serait-elle un pestaclethérapeutique ou, à l'instar de Marivaux, un guignol thérapeutique ?

Merci Samuel!

Tymczasem przedstawienie "V(f) ICD 10 Transformacje" w wykonaniu Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reż. Pawła Łysaka po nadzwyczajnym przyjęciu i wiwatach w Dreźnie jedzie do Szwajcarii, do Berna. Au revoir!

2011-01-25 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (8)

Dobranoc, wolna praso!

  

Podupada ten blog. Aż wstyd. A czasem to mnie zaskakuje ogromnie, jak słyszę:

Czytam twojego bloga.

O! Serio???

albo

Czytam pańskiego bloga.

Żartuje pan! Naprawdę?

albo

Z zainteresowaniem przeglądam od czasu do czasu wpisy Pana w internecie.

Nie spodziewałbym się.

albo

You ought to have english version.

For what fucking reason?

No ale z rzadka się zdarza, że ktoś poświęci swoją energię, żeby mnie w komentarzu obrazić albo ukłuć przynajmniej,doradzić, pogłaskać, poklepać, ukochać, dobrym słowem poczęstować, dopowiedzieć, wypowiedzieć, popolemizować, więc i wpisy zdarzają się coraz bardziej z rzadka. Jakoś to się jednak wzajemnie napędza.

No przejmuję się tym końcem dziennikarstwa w Polsce, przejmuję. Z uwagą i z przejęciem przeczytałem siedemdziesiąt parę głosów w założonym przez Anię Marszałek wątku na fejsbuku na temat końca dziennikarstwa w Polsce. Różne takie znane nazwiska dziennikarskie, znane tytuły i atmosfera bezwarunkowej kapitulacji.

Janusz Legoń zrobił test w grupie naszych podopiecznych (aktywne osoby w młodym wieku). Mówi, że zawsze wyniki testu są podobne. Jakie gazety czytacie? Większość żadne, nieliczni pisma w rodzaju "Focus" albo "Angora" (czyli wybierzemy za ciebie, co chcesz czytać). To skąd czerpiecie informacje o świecie poza własnym podwórkiem? Z portali internetowych. Ale nie są to portale gazet.

Podobne odpowiedzi miałem (z nieznaczną różnicą na korzyść gazet), kiedy prowadziłem zajęcia z polonistami, specjalność medialna, na ATH.

Tak się przejąłem, że sam zacząłem z powrotem kupować gazety :) Co drugi dzień. Zacząłem od "Rzepy", żeby zobaczyć, co się zmieniło po zwolnieniu z niej osiemdziesięciu osób. Ale jak przeczytałem w empiku, przeglądając dziś "Rzepę"durny komentarz przemądrzałego Lisickiego do nowej książki Grossa, to odłożyłem i jednak kupiłem "Wyborczą". Pewnie, że trzeba polemizować i się spierać i kłótnia jest ok, ale nie takie bezmyślne walenie dyżurną pałą w głowę, to mnie wkurza. Wolę poczytać blogi. Na blogach mnie jakoś durnota nie razi, a nawet ciekawi.

No i w związku z tym, pewnie, mam takie myśli, że internet powinien jakoś przejąć część funkcji odchodzącej w niepamięć wolnej prasy. Czyli, że na przykład blogi powinny zacząć spełniać też rolę informacyjną, nie tylko felietonowo-autopromocyjną. Taki zestaw blogów informacyjnych w rodzaju bloga o inwestycjach miejskich, który tu jest prowadzony, z różnych dziedzin, z różnych sfer życia miasta, z różnych punktów widzenia, mógłby być ciekawszy i, co ważniejsze, istotniejszy niż wszystkie bielskie media razem wzięte. Nie wiem, czy to możliwe, bo sam jakoś nie mogę się na to zdobyć. Ale, kto wie, może to jest jakiś kierunek.

2011-01-09 | Dodaj komentarz
Rajmund Pollak
2011-01-09 15:09:41
Panie Arturze, zapomniał Pan o moim artykule pt.:" Blogerzy w natarciu, dziennikarze w odwrocie.... " , a przecież tak życzliwie go Pan skomentował . Byłem jednym z pierwszych którzy pisali o kryzysie dziennikarzy, a teraz wielu powtarza moje konstatacje bez podawania pierwotnego źródła. Pozdrawiam szczerze Rajmund Pollak
arturpalyga
2011-01-09 16:29:51
Panie Rajmundzie, z całym szacunkiem, o kryzysie dziennikarstwa pisze się od kilku lat, od jakiegoś roku dość intensywnie. Ani ja, ani Pan Ameryki nie odkrywamy.
arturpalyga
2011-01-09 19:47:54
>Rajmund Pollak> A ciekawy jestem, jakie gazety Pan czyta. Czyta Pan?
młoda_aktywna
2011-01-11 18:31:19
co masz na myśli mówiąc o rodzaju gazet pt. "wybierzemy za ciebie co chcesz czytać" ? czyż nie wszystkie gazety działają w ten sposób? Każda ma swój target, więc każda w jakiś sposób daje nam to ("wybiera") co chcemy czytać.
arturpalyga>młoda
2011-01-13 00:26:12
Mam na myśli konkretnie "Angorę", która zamieszcza przedruki z innych gazet.
tak poważnie
2011-01-14 09:54:34
ze swojej strony polecam Tygodnik Powszechny, działy Polska, Świat i Kultura są bardzo dobrze napisane. Religia z resztą też.
Andrzej Kasim
2011-01-16 18:18:38
Nie sądzę, żeby Rajmund Pollak czytał gazety. Co najwyżej sensacyjne ekstrema.
Joanna
2011-01-16 22:38:38
Zasialo makiem, cicho..., czekam na dalsze relacje rewelacje

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1687941
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała