arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - marzec 2011

Komentarzy (0)

Nangar Khel - notatki z prób

  

Bitwa o Nangar Khel

Reżyseria, scenografia i kostiumy Łukasz Wit Michałowski

Muzyka: Max Kowalski

Ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka

Obsada:

Marta Gzowska-Sawicka

Maria Suprun

Magdalena Gera

Sławomir Miska

Tomasz Drabek

Rafał Sawicki

Teatr Polski w Bielsku-Białej, premiera 26 i 27 marca 2011


Dzisiaj, zamiast felietonu, Artur Pałyga przysyła do e-teatru notatki z prób "Bitwy o Nangar Khel"


Jutrzenka, wierna słońca złotego posłanka,
Już strząsa lskniące perły z różanego wianka,
A trwa uporny napad i dzielna obrona;
Tysiąc mężów na moście w srogich mękach kona.

-Kajetan Koźmian, Stefan Czarniecki, poemat w 12 pieśniach-

Potrzebny facet - muzułmanin do recytacji Koranu.
Czy robią im testy psychologiczne? - zapytać.
Cała historia Polski prowadziła do tej defilady. NABUDOWAĆ TO we wcześniejszej scenie!
Nie kończy się wojna. Już nikt nie pamięta. Nikt nie pamięta sprzed-wojny.
Nie ma wody. Nie ma czystej wody. Brak studni. Dzieci chorują, bo brak czystej wody. Nie ma lekarstw. Brakuje lekarzy. Brakuje lekarzy i pełno cmentarzy. Ziemia pełna cmentarzy. Gdzie pójdziesz, tam cmentarz, to twój elementarz.

[tu następuje pięć stron rysunków]

Nie jest możliwe, żeby Afganka wyszła za niewiernego.
Mnóstwo dzieci.
Ręce się myje do łokcia.
W ciągu dnia rządzi ISAF, w nocy talibowie.
Zniszczenie, pragnienie, nędza, głód i rozkład.
Ryż, mięso, baranina, ciasto. Do tego sosy.

Panna młoda wygląda jak lalka. Przez cały dzień siedzi z zamkniętymi oczami. Wymalowana. Adwokat - wysłannik przychodzi i trzy razy pyta. Czasami trzy razy przychodzi. Jeśli kobieta milczy, jest ok.
Do 40 dni panna młoda nic nie robi - pierwsze i ostatnie wakacje. Podpisanie aktu ślubu - osobno mężczyźni, osobno kobiety. Na zielono są ubrane, albo zielony szal. Poczęstunek, szklanka wody, lustro. Nad głową Koran. Nowożeńcy siadają razem i pierwszy raz widzą się. W lustrze. Transakcja, zabezpieczenie kobiety. Bez udziału panny młodej. Matka, siostra siedzą z panną młodą. Tańce, śpiewy. Przed północą zabiera się pannę młodą do nowej rodziny. Dają niemowlaka pannie młodej. Dziecko symbolizuje płodność Zabija się kurczaka tak, żeby krew jej trysnęła na nogi. Okazanie krwi po poślubnej nocy. Zakrwawione prześcieradło!!! Matka płacze.

Bez chusty się czuję, jakbym była goła.
Taksówkarz - córeczko, załóż chustę!
Szczęk broni, szelest banknotów.
Wojna robi z ludzi dzikich. Widać w oczach. Kobieta jak kawałek mięsa.
Chciałbym, żeby wrócili talibowie, bo wtedy było tanio. Miałem, czym dzieci wykarmić. Drogi były wolne.

Henna na dłoniach - on i ona. Cekiny. Kompletnie biały podkład. Naklejają jej gwiazdkę. Całe ciało w gwiazdkach. Usta na czerwono.
Wiele razy pytają, jak się czujesz. Tylko gorzka herbata.
Posiłki są przygotowywane zazwyczaj na zewnątrz. Kale pocze. Kobiety same układają pieśni.
Przenoszenie panny młodej z domu do domu. Po drodze tańczą. W domu pana młodego matka odsłania twarz panny młodej. Szpital wojskowy w Warszawie - zadzwonić!

3 różne historie?

O wy o tym wiecie? Oni są stąd. Może o Bielsku niech mówią. Nasza reprezentacja. Są jak reflektor. Oni są widownią. Ludzie myślą: "ciekawe, co oni sobie teraz myślą".
Pogrzeb - uniesiona deska. Białe płótno. Pod spód i zaszywamy. Głową do przodu. Meczet.
Mycie, zszywanie. UMYCIE ZSZYWANIE. Ludzie stoją dokoła. Dla mężczyzn jest stypa. Kondolencje. Jeśli czerwone - umarł śmiercią męczeńską. Cicha modlitwa przy grobie. Głazy na grób. Dzień sądu. Żałobnikom rozdaje się ciasto z mąki, cukru i oliwy. Halvo??????? Halło????? Chaluo?????? Żałoba trwa 40 dni. [tyle co bezczynność panny młodej!] Kobiety - czarne stroje, biała chusta. W 40 dniu zbiera się cała rodzina. Recytacja Koranu, modlitwa, karmienie. Ogromne obciążenie dla rodziny. Co roku się to samo powtarza.

Czterysta milionów dolarów na odbudowę kraju. Czterdzieści miliardów dolarów za opium z Afganistanu - przez cały rok tyle się uzbiera na świecie, na całym świecie.
W tym czasie na wojsko idzie osiemset miliardów dolarów. Sama amunicja - dwieście pięćdziesiąt tysięcy pocisków na jednego partyzanta.
Szczęk broni, szczęk broni i szelest banknotów.

Ciało leży. Jeszcze nie zostało pochowane. Ciało jest ubrane. Ciało czeka na pochówek. To jest wina panny młodej. To ona będzie obciążona winą za to, że w dniu jej wesela ostrzelano wioskę. Coś w niej musi być nie tak.

Ręka hop Tu taka łódeczka
Za wysoko trzymacie ręce Ręka przy pasach
Czyli wszystko jest małe.
Muszą mieć wyprostowane plecy.
Kręcimy się na prawej nodze. Lewa obraca. Głowa prowadzi.
Co ona robi z tymi nadgarstkami!
Jest dłoń, nadgarstek, dłoń, nadgarstek. I w obrocie!
Zamknąć, otworzyć.
-"-"-"-
Z chustą w ręce.
Ręka zasłania twarz.
Odejdź, odejdź.
Kocham cię bardzo.
Ała. Boli.
Bo się trzymacie sztywno.
To są sztywniaki. Jak się trzymacie sztywno, to normalne, że boli.
Bo ta zachodnia kultura jest sztywna.
To jest nienaturalne! Strzepanie.
To nie jest wachlowanie!
Chciałem luźno! Strzepanie!
Zasada jest taka, że cały czas jedna noga jest w miejscu, a druga na półpalcach. Na jednej nodze jest obrót. Musicie buty zdjąć! Bo w butach wam wychodzi po polsku!
Krzyż. Obrót. Zejście. Krzyż.
Obrót, obrót, zejście!
Obrót, obrót, zejście!

Mitra (miłość), Anusza (wieczna), Safia (bystra), Sofia (mądra), Sadja, Nadja, Siddiqa (miła), Tahera, Benafsza (piękna), Nafisa (delikatna), Odla (sprawiedliwa), Zohra.
Mohamed Ahmed (przed imieniem), Taher, Siddiq, Azim (wielki), Jusuf, Jokub, Jones, Akbar (wielki), Palłasza, Zamir, Zoker, Zajd, Noder (rzadki), Daud, Mahmud (ten, który chodzi z podniesioną głową), Homoin, Hamayun (orzeł), Parvez.

Umówić się z panią od kostiumów.

Im zuchwalej ku bramie Szwedzi suną stopy,
Z własnych trupów dla twierdzy podnoszą okopy.
Już pokład mostu trzeszczy, skrzypią podwaliny,
Chwieją się grube pale, roztrzepują liny;
A Karol, wpośród hufców stojący u brzegu,
Napycha coraz nowy szereg po szeregu,
Aż pękają łańcuchy i sztaby ze stali;
Most się z trzaskiem zapada i w nurt Wisły wali.

e-teatr.pl

2011-03-19 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Lesio wrócił z Berna i przywiózł recenzje.

„Der Bund", 26 luty 2011

Kiedy zapach bananów wypiera zapach ceraty


Kiedyś było więcej much, mówi gruby mężczyzna. Nie tylko much jest mniej, zniknęło również całe mnóstwo zapachów. Na przykład zapach ceraty. W nosy kłują za to nowe bodźce, coraz częściej pachnie bananami. Wcześniej, to znaczy przed upadkiem muru berlińskiego, kiedy w Polsce rządzili jeszcze komuniści, a codzienność była tak przejrzyście i jasno uporządkowana, jak oferta w sklepach.
Artur Pałyga zna stare i nowe czasy, autor „V(F)ICD-10. Transformacje" miał 18 lat, kiedy w roku 1989 Republika Ludowa stała się znów Rzeczpospolitą. Pałyga za pomocą kilku odmieńców, których choroby zaklasyfikowano w Polsce pod pojęciem V(F)ICD-10, pokazuje, jak wielki przełom wstrząsnął życiem małych ludzi. Niewidomy i niemy jest mężczyzna, który z szeroko otwartymi oczyma chodzi po teatrze Schlachthaus, tak jak poprowadzi go jego własny nos. Poza nim do drużyny Pałygi należą też kompletnie sparaliżowana kobieta, której kłamstwa są równie pewne jak jej fantazje seksualne,oszalała informatyczka i poeta zaatakowany przez schizofrenię.
Ciekawa metoda eksperymentalna, gdyż na podstawie obserwacji wykluczonych Pałyga tworzy soczewkę wypukłą, w której bardzo jaskrawo wyświetlają się niebiańskie i diabelskie wymiary pięknego nowego świata kapitalistycznego: ciężka praca w pocie czoła to nowa orientacja w tym nieznanym uniwersum, którego obietnice są tak zwodnicze jak i groźne, gdzie Titanic też czasem musi posłużyć jako łódź ratunkowa.
Teatr Polski stawia na akcję pełną napięcia, młody zespól z Bydgoszczy na polskiej prowincji swobodnie i głośno zrywa podwójne dna, a z gruzów majstruje wspaniale absurdalne historie. Mimo niemieckojęzycznych napisów nie zawsze są one zrozumiałe, a jednak zespołowi udaje się zilustrować konfuzję, jaka pojawia się, kiedy słodki zapach bananów wypiera gorzki smród ceraty, który kiedyś oznaczał ojczyznę.
Z niemieckiego przełożyła Iwona Nowacka

2011-03-14 | Dodaj komentarz
jassminum
2011-03-25 09:27:35
dobrze się czyta, będę częsciej zachodzić może faktycznie w PRL wszystko mialo wyraźniejszy zapach moze chcesz zajsc do mnie www.jassminum.wordpress.com
Komentarzy (3)

A Lesio w Szwajcarii

  

My tu Afganistan, a tymczasem Lesio z ekipą pojechali do Szwajcarii. V(F) ICD 10 Transformacje zagrane zostały w Bernie.

Napisali nawet w gazetach:

Polen ist noch überhaupt nicht verloren: das vielversprechende Gastspiel des Teatr Polski aus Bydgoszcz.

Denn im Stück mit dem hieroglyphischen Titel «V(F)ICD-10. Transformacje» entwirft das Theater aus Bydgoszcz ein höchst inspirierendes Gedankenspiel. Anstatt vom Wandel Polens in den letzten 20 Jahren zu berichten und eine Geschichte wachsender Frustration und Enttäuschung zu erzählen, wählt der Theaterautor Artur Palyga den Blickwinkel des Aussenseiters. Denn er erzählt aus der Perspektive von Menschen mit verschiedenartigen körperlichen oder geistigen Behinderungen - und so erklärt sich auch der Titel: «ICD-10» ist die internationale statistische Klassifikation von Krankheiten, und das Kapitel «V(F)» betrifft psychische Krankheiten und Störungen. Und so schaffen sich die Protagonisten des Stücks eine alternative Geschichte.

Ale nic nie rozumiem z tego.

2011-03-01 | Dodaj komentarz
2011-03-03 21:03:05
Panie Arturze, jesli Pan faktycznie nie rozumie to sluze tlumaczeniem, bez polskich znakow trzeba sie domyslac...ou, eu ..etc duzo tego jednak nie wypisali, chyba ze pan w Niemieckim wladny i nie rozumie celu... troche mi to wyglada na tlumaczenie z polskiego tekstu, teraz ja znow na Polski przegonilam, i niezly z tego chyba "gluchy telefon, " (gra) wyszedl. a swoja droga , ile gotowych domnieman w tym tekscie sie kryje .. ciekawe... Jeszcze Polska nie stracona( zginela)-( przyp. tlum.- ironiczna parafraza naszego hymnu, w znaczeniu, ze dla Niemcow jeszcze nie stracona ; tu uzyta raczej bez zloslwosci, raczej w znaczeniu, ze Polska nie taka najgorsza) . Obiecujacy spektakl goscinny Teatru Polskiego z Bydgoszczy. W sztuce o hieroglificznym tytule "V(F)ICD-10. Transformaceje" Teatr z Bydgoszczy roztacza wysoce inspirujaca gre mysli. Zamiast relacji o przemianach Polski z ostatnich 20 lat i jakichs historii o wzrastajacych frustracjach i rozczarowaniach, autor Artur Palyga opowiada z pozycji czlowieka marginalnego, autsaidera. Opowiada z perspektyywy ludzi uposledzonych fizycznie badz psychicznie- z tad tez tytul " ICD- 10" oznacza miedzynarodowa statystyczna klasyfikacje chorob, a rozdzial " V( F) dotyczy chorob psychicznych. W ten sposob protagonisci stwarzaja sobie alternatywna historie.
arturpalyga
2011-03-03 22:18:23
A to niespodzianka! Dziękuję bardzo!
Joanna
2011-03-04 14:07:01
A bardzo prosze, przepraszam za bledy i gratuluje sukcesow !

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700655
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała