arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - lipiec 2011

Komentarzy (0)

Letnie lekcje pisania

  
Letnie lekcje pisania w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Byłby ktoś chętny? To pytanie sondażowe. Ewentualne odpowiedzi/zgłoszenia/pytania proszę na maila: klemens@poczta.onet.pl
2011-07-18 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (4)

Szwoleżer miał wypadek

  
Dzień przed premierą "Szwoleżerów" jeden z aktorów grających główne role miał wypadek. Premiera przestunięta na 29 lipca. To niebezpieczny sport.
2011-07-14 | Dodaj komentarz
robertzawadzki
2011-07-14 23:22:44
Niepotrzebnie krakałem tym wcześniejszym wpisem, cholera. Ale widzisz, szachy to to nie są... Co się stało?
arturpalyga
2011-07-14 23:36:23
"Wyrzuciło go hen poza motor i zderzył się z powierzchnią stałą". To cytat ze spektaklu.
robertzawadzki
2011-07-14 23:46:42
Styl jakoś bardzo mi znajomy... zaraz, zaraz, Gombrowicz... Różewicz... Pałyga! ;) Cholera niech zdrowieje bo chciałem przyjechać pod koniec lipca na spektakl. Ale skoro teraz premiera 29 to pewnie nie przyjadę bo w tym dzikim tłumie się na krzesło nie załapię. A podjarany jestem bardzo patrząc na to zdjęcie.
arturpalyga
2011-07-15 00:35:43
No nie wiadomo. Myślę, że sporo ludzi, którzy już już byli w drodze na premierę, nie będzie mogło 29, bo np. będą na urlopach. Zobaczymy.
Komentarzy (0)

Odpalamy motocykle!

  

Żużlowcy w rolach głównych


- Żużel to dyscyplina, w której wszystko jest ekstremalne. Pieniądze, które się zarabia, prędkość, z jaką pędzi się po torze, emocje, które towarzyszą kibicom i ryzyko śmierci podczas każdego okrążenia - dramaturg ARTUR PAŁYGA przed premierą "Szwoleżerów" w bydgoskim Teatrze Polskim.


«Anna Tarnowska: Jest pan fanem żużla?


Artur Pałyga: Po napisaniu sztuki - już jestem.


To dlaczego wziął pan na warsztat właśnie żużlowców?


- To pomysł Jana Klaty, reżysera spektaklu, który zaproponował mi, żebym napisał taki tekst. Zacząłem od pójścia na stadion w Rybniku, gdzie akurat ROW ścigał się z drużyną z Bydgoszczy. Wasza Polonia przegrała. Ale słyszałem, że to norma przegrywać na wyjeździe, bo w odpowiedni sposób przygotowuje się tor, żeby był wygodniejszy dla gospodarzy, a niezbyt przyjazny dla gości.


I od razu stwierdził pan, że żużlowcy to wdzięczny temat do napisania dramatu.


- To dobry temat. Żużel to dyscyplina, w której wszystko jest ekstremalne. Pieniądze, które się zarabia, prędkość, z jaką pędzi się po torze, emocje, które towarzyszą kibicom i ryzyko śmierci podczas każdego okrążenia. Żużlowcy podczas każdego meczu stawiają wszystko na jedną kartę. Zachowują się jak mityczny Achilles, który przed rozpoczęciem wojny trojańskiej powiedział, że woli żyć krótko, ale świetnie, niż długo i nudno.


Jak się do tego mają tytułowi "Szwoleżerowie"?


- Ci młodzi chłopcy szli walczyć pod Somosierra, wiedząc, że prawdopodobnie nie będą cieszyć się zwycięstwem, bo zginą. Ale szli. Żużlowcy też mają świadomość, że każde okrążenie może być ostatnim. Ale jadą.


- Dlaczego Bydgoszcz? Wiadomo, to jeden z ważniejszych ośrodków żużlowych w Polsce. Tutaj ludzie rozumieją sportowe emocje na torze - tłumaczy Artur Pałyga


Niektórzy wybierają spokojne życie i liczą dni do emerytury, a ci sportowcy jadą po bandzie. Dlaczego tak ryzykują?


- Po pierwsze - to ich pasja, dla której zrobią wszystko. Ale kluczem są też kobiety, najwierniejsze kibicki, które jeżdżą po Polsce za swoimi idolami, żeby oklaskiwać, zdobyć autograf. Ci faceci na rozpędzonych do stówy na godzinę maszynach wiedzą, że te dziewczyny tam są i na nich patrzą. To wielka motywacja, ale też ogromna presja. Zresztą w "Szwoleżerach" kobiety grają bardzo ważne role. Marta Ścisłowicz w roli żony mistrza toru i matki jego dziecka na pewno inaczej odbiera wyścigi swojego męża niż zapatrzone w niego młode fanki. Ale i dla nich, i dla niej żużlowiec jest jednak stuprocentowym facetem. Bo to bardzo męski sport.


Dużo pan wie jak na początkującego fana. Rozmawiał pan ze sportowcami bydgoskiej Polonii?


- Nie, z żadnymi nie rozmawiałem, bo nie chciałem stworzyć postaci opartych na konkretnych żużlowcach. Korzystałem z wywiadów, które przeprowadziła ze sportowcami moja żona Beata Zamlewska-Pałyga. Czytałem też biografie Tomasza Golloba i Roberta Dadosa, szukałem informacji w internecie. Chociaż do stworzenia postaci Fryzjera Ryszarda zainspirował mnie Zygmunt Śmigiel, żużlowiec robiący furorę w latach 40., który po wypadku i złamaniu kręgosłupa zajął się swoim wyuczonym fachem i został fryzjerem. Najpewniej czesał kobiety żużlowców. Na scenie będą atrapy czy prawdziwe motocykle?


- Prawdziwe maszyny wypożyczone z różnych sportowych klubów. Jedna z nich należała kiedyś do legendarnego Dadosa. Na siodełku jest wygrawerowana jego ksywka - "DaDi". Aktorzy potrafią na tym jeździć?


- Wiadomo, że nikt nie będzie pędził po scenie z zawrotną prędkością, ale ryk i zapach spalonej gumy będzie taki jak na stadionie. Chociaż na początku mieliśmy problem z odpaleniem motorów i musieliśmy prosić zawodników Polonii o pomoc.


To takie trudne - odpalić motor?


- Odpalić - nie, ale utrzymać w ryzach maszynę bez hamulców, która w ciągu trzech sekund rozpędza się do stu kilometrów na godzinę, nie jest łatwo. Nie chcieliśmy, żeby wjechała z impetem w ścianę teatru. Ale mamy to już opanowane.


Nie obawia się pan reakcji bydgoskich kibiców żużlowych na spektakl? Znają się lepiej niż pan, mogą wytknąć jakieś błędy.


- "Szwoleżerowie" to żużel, ale opowiedziany językiem teatru i przeznaczony dla tych, którzy przede wszystkim lubią teatr, niekoniecznie żużel. Ale myślę, że fani "czarnego sportu" odnajdą w spektaklu świat, który tak dobrze znają.»

"Żużlowcy w rolach głównych"

Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz nr 161
13-07-2011

2011-07-13 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (5)

Zajawka "Szwoleżerów"

  
PRAWDZIWIE MĘSKI SPEKTAKL

Żużel to męski sport.
Żużel to bardzo męski sport.
Nie ma drugiego tak męskiego sportu.
Ale kobiety! Czym byłby bez kobiet?

Żużel to polski sport.
Żużel to bardzo polski sport.
Nie ma drugiego tak polskiego sportu.
Ale kobiety! Czym byłby bez kobiet

PRAWDZIWIE POLSKI SPEKTAKL

Żużel to sport robotniczy.
Ale z drugiej strony ułański.
Żużel łączy w sobie obie te tradycje.
Ale kobiety. Kobiety są ważne.
Jeśli ktoś nie umie ustawić sobie kobiety, jak ustawi walkę?

O PRAWDZIWYCH KOBIETACH I ICH PRAWDZIWYCH FACETACH

Wiadomo, sytuacje są różne. Nie wszyscy wytrzymują.
Są wypadki. I są samobójstwa. Są pieniądze i są oczekiwania. Bo żużel
to ból i pęd. To męski, polski, ułański, robotniczy sport.
I jeśli ktoś spyta, co jest ważniejsze, zawodnik czy motor, odpowiedź
brzmi: czym byłby zawodnik i motor bez kobiet?
Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest łudzące.

SZWOLEŻEROWIE NADCHODZĄ!

2011-07-05 | Dodaj komentarz
robertzawadzki
2011-07-07 01:09:13
Wielu idoli żużlowych miałem w życiu. Wszyscy odeszli młodo. Pierwszym był Kelly Moran. Pierwszy amerykanin, z którym rozmawiałem po angielsku. Miałem wtedy może jakieś dziesięć lat, wszedłem do parku maszyn tuż po zawodach i rzekłem: "myster Moran plis autograf". Ryk motorów, zapach eteru, i oko w oko z uśmiechniętym wojownikiem z Kalifornii. Z tym autografem bycie gwiazdą na podwórku - bezcenne. Umarł w zeszłym roku w USA. Niby naturalna sprawa a jednak jak się dowiedziałem o jego śmierci to jakby mi kawałek dzieciństwa zgasł. Drugim był Rif Saitgariejew. Wspaniały ostrowski stranieri zwany Tatarską Strzałą. Na samą myśl o tym co wyprawiał na torze, jakie miał serce do walki nawet teraz jestem podekscytowany. Zginął na oczach wielbiących go tłumów podczas zawodów w Ostrowie w 96. Feralne wyjście z wirażu i słupek w bandzie. Później wprowadzili dmuchane bandy. Płakałem wtedy całą czerwcową noc. Rinat Mardanszin też nasz, "ostrowski Tatar". Do dziś pamiętam ile ważył kiedy go podrzucaliśmy po zwycięskim meczu w Rybniku, który dawał nam awans to Ekstraligi. Wielki był ale jeździł dobrze. Umarł u siebie w Rosji podczas operacji. Był niezapomniany Edward Janczarz - zamordowany przez żonę. Robert Dados - Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Rafał Kurmański - młodziutki wojownik z Zielonej Góry obie śmierci samobójcze. A ostatnio słoweniec Matej Ferian zagatkowa śmierć w garażu we własnym aucie. O jego śmierci przeczytałem na monitorze w metrze i trzy stacje przegapiłem... Piękny to sport, budzący niesamowite emocje ale przedwczesną śmiercią naznaczony. Trzymam mocno kciuki za premierę i zazdroszczę, że w tym nie gram, ech zazdroszczę jak diabli. Pozdrawiam kolegę Artura.
robertzawadzki
2011-07-07 01:38:37
Z tych emocji błąd ortograficzny palnąłem i mi teraz wstyd. O wyrozumiałość proszę. ;)
arturpalyga
2011-07-12 02:17:09
Straszne tłumy walą na tę premierę. I sporo znajomych okazało się fanami żużla. Pozdrawiam Robert!
robertzawadzki
2011-07-12 13:27:12
W końcu to Bydgoszcz. Od zawsze znałem to miasto przez pryzmat żużla. Później się okazało, że jest tam jeszcze dobry teatr. A tłumy "walą" z kilku powodów: Na Klatę, na Pałygę, do teatru, bo o żużlu. Jak to mówią na stadionie "niezłe walczaki z Was" więc sukces murowany. ;)
arturpalyga
2011-07-12 18:28:42
Walczak to walczak. :) Podobno jest dwa razy więcej chętnych niż miejsc. Dość niesamowite, biorąc pod uwagę, że to sezon urlopowy.
Komentarzy (1)

Nadchodzą jeźdźcy!

  

Szwoleżerowie - Artur Pałyga
tytuł realizacji: Szwoleżerowie
miejsce premiery: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki
data premiery: 15-07-2011
reżyseria: Jan Klata
scenografia: Mirek Kaczmarek
muzyka: Błażej Gawliński, Sławek Szudrowicz, Maciej Szymborski, Kuba Ziołek
kostiumy: Mirek Kaczmarek
reżyseria światła: Justyna Łagowska
konsultacje choreograficzne: Maćko Prusak, Aneta Jankowska
Obsada:
- Karolina Adamczyk
- Dominika Biernat
- Michał Czachor
- Mirosław Guzowski
- Marta Nieradkiewicz
- Roland Nowak
- Mateusz Łasowski
- Marta Ścisłowicz
- Małgorzata Witkowska
- Piotr Żurawski
uwagi: prapremiera
2011-07-04 | Dodaj komentarz
arturpalyga
2011-07-05 17:47:13
To Teatr Polski w Bydgoszczy, należy dodać.

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1687988
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała