arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - listopad 2014

Komentarzy (4)

Bez Jacka?

  

Troszkę tu trzeba urozmaicić, tym bardziej,że ważne rzeczy się zbliżają.

O Afryce jeszcze zapewne będzie. Płodozmian tematów trzeba by. Życie jest żyzne.

Tymczasem wybory.

Czy to jesień patriarchy? Czy czeka nas czas bez Jacka? Wydawało się jeszcze niedawno, że nie ma szans. Że to idealny prezydent bielszczan, że właśnie patriarcha, gospodarz, który karci, pohukuje, napomina, grozi palcem mieszkańcom, że to on właśnie jest spełnieniem pragnień naszych, że tak jest to miasto, jak Jacek Krywult.

Jeżeli ktoś ma tak dużą władzę przez tyle lat, to nieuchronnie obrasta w kostniejące, a wreszcie skostniałe całkiem grupy interesów, grupy przy władzy. Wydawało się, że ta skorupa Krywultem spięta już nie do ruszenia jest, zabetonowana, śmierdząca wyziewami i toksycznymi odpadami, jak to miasto pod koniec trzeciej kadencji patriarchy.

A jednak wydaje się, że smród właśnie powoduje pęknięcia na nieskazitelnym dotąd obrazie dobrego Dziadzia Miasta.

Ludzie, którzy stale nań głosowali, bo dobry gospodarz, pytają dziś:- Co to za dobry gospodarz, który sobie ze smrodem nie umie poradzić. To jak sobie radzi z innymi sprawami, które nie są tak wyczuwalne i nie tak widoczne?

Jest wrażenie, że coś nowego w mieście zachodzi, wobec czego Patriarcha jest archaiczny. Oby nie tylko wrażenie.

Zasada jest taka. W pierwszej turze żaden głos, który nie jest głosem na Jacka Krywulta,nie jest zmarnowany.

Osobiście w wyborach prezydenta miasta, w pierwszej turze głosuję na Przemysława Drabka, który po prostu przekonał mnie do siebie zdecydowanie najbardziej ze wszystkich na świetnej debacie prezydenckiej w sali NOT.

Oraz na radnych z Komitetu Niezależnych.

Najchętniej zagłosowałbym na Darka Fodczuka, ale to nie mój okręg.

Natomiast jeśli chodzi o radnych, to polecam Państwu zapoznać sie z tym, co piszą o sobie. Nie na tych wszystkich durnych plakatach z bezsensownymi, mniej lub bardziej efekciarskimi hasełkami. Co piszą o sobie w prezentacjach swoich sylwetek. Jeśli ktos pisze, że jest dzieckiem działacza, i to wszystko, to dziękuję bardzo. Czy pracowali dla ludzi? Czy robili coś społecznie? Czy to co wypisują o swoim doświadczeniu daje w ogóle jakieś nadzieje na to, że ich obecność w radzie miasta będzie sensowna? Warto to sprawdzić, dużo czasu to nie zajmuje.

Do boju!

2014-11-14 | Dodaj komentarz
gość55
2014-11-15 05:20:54
Co za wrazliwość na wiek człowieka.
ap
2014-11-15 10:45:02
Wiek wladcy.
arturpalyga
2014-11-15 10:53:16
Nie p wiek chodzi. Mozna mieć 40 lat i być dziadziem a można miec 86 i niekoniecznie.
zBB
2014-12-01 07:32:52
O ile się z p. Pałygą w wielu kwestiach poruszanych na blogu nie zgadzam to u jestem zgodny. Krywult miał udane pierwsze dwie kadencje, 3cia to już dowód, że "mogę wszystko, nic mi nie zrobią". Stracił samokrytykę - inwestycje w sport, choć tu pasowałoby bardziej w "sport" to porażka. Stadion, pseudo- wyciąg. Brak nowych miejsc pracy, ucieczka ludzi z miasta, przeciągające się remonty i fatalne zarządzanie komunikacja publiczną to kolejne zarzuty. Krywult jest stary, Krywult to rocznik 38, a nie jak pisze wikipedia 41. Taki człowiek nie myśli już o przyszłości, ale o tym by było stabilnie, po staremu. Widocznie tak myśli większość naszych współmieszkańców co poszła na wybory. Szkoda, że Okrzesik nie wygrał. Ten facet miał wizje miasta, słucha ludzi, przewietrzyłby to miasto od zasiedziałych układów. Za 4 lata? Za 4 lata z BB nie będzie co zbierać.
Komentarzy (2)

Przychodnia

  
Wśród spraw co jak morskie fale jedna za drugą i jedna przed drugą, zamazuje się, zanika Afryka, jak patykiem żłobiony rysunek na piasku. Z naporem morza walczyć, wodę kijem zawracać, żeby te ślady ocalić.
Muzyka Panufnika, Arbor Cosmica,na uszach, i jak w teledysku, w świstach, dysharmoniach, zjawiamy się my, trzy postacie na miedzianordzawej afrykańskiej drodze przez Pobe Mengao,krokodylą wieś. Tak dawno, zdaje się, to było. Z tak dawna wyłaniamy się. Odmienność tego tam od tego tu daje efekt tej nierealności, której tak łatwo się poddać. A przecież realne do bólu to było.
Budynek, budyneczek. Mały lecz z trwalszych materiałów zrobiony, farbą malowany. Przychodnia zdrowia.Wchodzimy? Wchodzimy. Przez moment tylko myśl o tym, co krąży w powietrzu w przychodni i co można złapać. Lidia idzie pewnie, Grzegorz ufnie, więc ja też za nimi.
W środku wygląda trochę,jakby prace wykończeniowe wewnątrz były jeszcze niezbyt rozpoczęte. No ale to tak tu jest , łatwo się już zorientować,że tak tu jest. Robi się najtaniej, na ile wystarcza.
Przypominam sobie, jak na Białorusi w przychodni widzieliśmy medykamenty przechowywane w zwykłych kuchennych garnkach, czym byliśmy poruszeni, że tak źle, taka bieda.
Tutaj nie ma ani garnków, ani medykamentów w takiej ilości, żeby trzeba się było martwić,w czym je przechowywać.
- Leków ciągle brakuje - mówi pielęgniarz. Nie ma tu lekarza. Najbliższy lekarz jest w Dżibo, 50 kilometrów stąd. Tutaj przyjmuje pielęgniarz. Rozmawia z nami chętnie. Poświęca nam czas, choć pacjentka czeka na przyjęcie. Pacjenci są wszak cały czas. A opowiedzieć komuś z dalekiej i legendarnie bogatej Europy o notorycznym braku leków, nie zdarza się.
Każdy czas w roku ma swoje choroby. Jest czas chorób z głodu i chorób z pragnienia, jest czas malarii. Czas teraz, kiedy tam jesteśmy, czyli sierpień, a także wrzesień,to czas niegojących się ran po ugryzieniach insektów. Mały, kilkuletni Saddik, który lubi u nas przesiadywać, ma taką ranę na nodze. Wokół rany skóra zmienia kolor, robi się brzydki obrzęk. Problem w tym, że przychodnia w Pobe nie za bardzo ma środki,żeby to paskudztwo leczyć. Saddika tata w tej sprawie zawiózł do szpitala w Dżibo, kupił leki. Generalnie nie jest powiedziane, że dziecko z tych niegojących się ran wyjdzie, że przeżyje.
Jakich leków brakuje? Wszystkich. Każdego rodzaju.
Nazajutrz przychodzimy do przychodni zobaczyć akcję Czerwonego Krzyża. Czerwony Krzyż dokarmia niedożywione dzieci. Program obejmuje dzieci do piątego roku życia. Niedożywione sześciolatki już się nie łapią. Akcja wygląda tak, że przyjeżdża jeden pan z odżywkami. Dzieciom nie daje się bowiem jedzenia, tylko odżywki. Specjalne. Pakowane w hermetyczne woreczki. Pan z PCK opowiada, że zdarzył mu się pięciolatek, który ważył dwa kilo. Odżywki podaje się na miejscu, żeby mieć pewność, że trafi do brzuszka dziecka, a nie dorosłego, albo starszego rodzeństwa.
Przychodzi matka z dzieckiem na rękach. Matka chudziutka, drobniutka, wygląda na jakieś czternaście lat może. Dzieciątko wystraszone i rozebrane do naga zawieszone zostaje w worku na wadze. Waga potwierdza, jest niedowaga, niedożywienie nadal występuje. A zatem przysługuje mu woreczek odżywki do opróżnienia na miejscu. Dziecko płacze, boi się, nie chce. Wstrzykują mu odżywkę strzykawką do ust.
- Będzie żyło. Wraca do wagi - mówi pielęgniarz.
Tłumaczy, że jeśli chodzi o głód, to najgorzej jest na przednówku, kiedy zgromadzone w spichlerzach zapasy ziarna już się pokończyły, a nowych zbiorów jeszcze nie ma. Zależnie od tego, czy zbiory były dobre, czy słabsze, sezon głodu przychodzi wcześniej albo później, ale generalnie jest to wiosna. Pora deszczowa, a więc możliwość uprawy pola, zaczyna się w czerwcu i trwa do września. W tym czasie trzeba posadzić jak najwięcej zboża wszędzie, gdzie się da. Potem okopać, plewić i zebrać to, czego za silny deszcz nie wypłucze albo słońce nie wypali.
Pielęgniarz zapowiada, że chciałby nas odwiedzić w naszym mason de amitie. Zapraszamy.
2014-11-03 | Dodaj komentarz
Marta Fortowska
2014-11-03 21:31:33
Podziwiam Cię w tej podróży do Afryki. Nie wiem, czy ja odnalazłabym się w drodze powrotnej i będąc już na miejscu z tym "wszystkim", co się uważa za normalne i oczywiste w swoim życiu. System wartości chyba nie ma wyboru i musi się jakoś zmienić.
Artur Pałyga
2014-11-03 21:48:36
Człowiek okazuje się bardzo wyporny. Wypiera. W pierwsze dni wydawało mi się, że już nic nigdy nie będzie takie samo. Czułem się kompletnie zdezorientowany. Igła kompasu zwariowała. Nie umiałem znaleźć nazwy na to nie do ogarnięcia uczucie związane z tym, że NIE WIADOMO JAK się wobec tego tam określić. Potem jest taki cios, że nie jest się w stanie tego przekazać, a też widzisz, że mało kogo to tak naprawdę interesuje, ludzie mają swoje sprawy. Minęło dwa i pół miesiąca i się oswoiło. Pewnie dalej pracuje w środku, ale już nie tak odczuwalnie.

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700697
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała