arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - czerwiec 2015

Annie Oakley, która odstrzeliwuje cygaro trzymane w zębach przez niemieckiego następcę tronu, Wilhelma II to obrazek, którego analiza mogłaby się rozwinąć w esej na temat stosunków między ówczesną, dynamiczną, rosnącą w siłę Ameryką, a starą Europą.

Rok 1887 to zmierzch Dzikiego Zachodu.Indianie pokonani, bizony wybite, rząd federalny w miarę ogarnia całe terytorium, rozwijająca się sieć kolejowa powoduje spadek popytu na kowbojów przepędzających stada bydła na duże odległości. Coraz łatwiej przewieźć je pociągiem. Nie ma już miast bezprawia, a preria została podzielona na ogrodzone tereny prywatne. Rewolwerowcy szukają nowego zajęcia. Niektórzy z nich znajdują pracę w teatrze Buffalo Billa. Człowiek - legenda Dzikiego Zachodu zakłada bowiem trupę teatralną. Spektakle to raczej pokazy sprawnościowe. Jazda konna, strzelanie, rzucanie lassem, ujeżdżanie byka itp. Wszystko zamknięte w fabułach typu: Jak zdobywano Dziki Zachód. Teatr szybko staje się niesłychanie popularny i kiedy postanawiają wybrać się w tournee do Europy są już najsłynniejszą trupą w Ameryce i stać ich na wiele.

Na statek do Europy załadowali 180 koni, 18 byków i 97 Indian- tak mówią relacje prasowe, i w takiej kolejności te liczby wymieniają. Konie, byki i Indianie. Wśród Indian są Siuksowie, Dakotowie, Czejenowie. Jest m.in. wódz Siedzący Byk. Ich numery to tradycyjne tańce indiańskie, strzelanie z łuków, rzuty tomahawkiem i jazda konna ze sztuczkami.

No i jest Annie Oakley, dziewczyna, którą okrzyknięto cudem Zachodu ze względu na jej niebywałe umiejętności strzeleckie. Żaden strzelec wyborowy nie umiał jej sprostać. Trafiała z 27 metrów w środek karty. Męża, strzelca wyborowego, używała do tego, żeby trzymał w palcach dziesięciocentówkę i strzałem wybijała mu ją z rąk.

Gdyby urodziła się dwadzieścia lat wcześniej, czekałoby ją pewnie twarde i krótkie, acz barwne życie legendy Dzikiego Zachodu. Billy Kid w spódnicy. A tak dożyła prawie siedemdziesiątki, przez połowę życia występując w teatrze.

Występy w Londynie były taką sensacją, że pięć lat później znów przyjechali do Europy, tym razem na dłużej. Z Paryża pojechali do Berlina. Tam książę Wilhelm zachwycony Anią Oakley zaproponował jej, aby została u niego na książęcym dworze. Jako że był następcą tronu, oferta wydawała się nie do odrzucenia. Anka odmówiła, a kiedy książę poprosił o specjalny pokaz jej celności, taki, który na długo zapamięta, odstrzeliła mu koniuszek cygara, które trzymał w ustach. Napisała o tym prasa. Do Stanów Annie Oakley wróciła jako bohaterka narodowa.

Ameryka - brawurowy popis sprawności, zuchwałość, zarabianie na tym kasy, ale i dumne poczucie niezależności.

Europa - dostojna, szacowna, z pobłażaniem, ale i chętną ciekawością oglądająca te popisy, miejscami zachwycona, chciałaby mieć takich dla siebie.

Mówimy o Europie zamożnej. Bo potem teatr Buffalo Billa pojechał dalej na wschód. Rozłożyli się z namiotami, końmi i bydłem na Błoniach krakowskich, spacerowali z Indianami ulicą Floriańską. I wreszcie dali sławny i wielki spektakl w Rzeszowie, z jazdą na bykach i wywoływaniem indiańskich duchów, o którym to występie do dzisiaj niektórzy tam opowiadają...

Tutaj, w Galicji, znależli się wśród potencjalnych imigrantów, wśród rodzin tych, którzy już wyjechali i patrzyli teraz, i zastanawiali się, czy tamte już wyjechane Galicyjoczki też tak szybko i celnie się nauczyły strzelać z flinty, jak ta baba.

Dzisiaj pierwsza próba generalna "Westernu" w Teatrze Śląskim. Bez bydła i bez koni, ale jakoś się umieszczamy w tradycji buffallobillowej.

2015-06-24 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (3)

notka sprawozdawczo-kąpielowa

  

Tekst "Westernu" ukończony. Jeszcze dodatki i skróty, które wychodzą w trakcie prób. Płynnie przechodzę więc do "Y", które zostawiłem na czas pisania "Westernu". Mam czas do końca czerwca na dokończenie "Y". Jednocześnie ciągle pracujeny nad wystawą na wielkie otwarcie Muzeum Śląskiego, do której zrobiłem scenariusz. Na długo zapamiętam ten czerwiec 2015 roku. Otwarcie Muzeum - 26 czerwca, premiera "Westernu" - 27 czerwca. Szkoła Lokalnych Opowieści - 27 czerwca. Tekst "Y" - do 30 czerwca. Prowadzenie warsztatów w Poznaniu - 18-19 czerwca.

A właśnie wróciłem z Pragi, znaczy z Warszawy, gdzie Pracownię Podejrzanych Praktyk Teatralnych, kolejne zajęcia prowadziłem byłem.

Wieczorem, kiedy kąpałem Mikołaja, zadzwonił telefon. Praga. Ta czeska. Jirzi. Jirzi tłumaczy na czeski miniaturę moją postpolityczną pt. "Mięso". Mikołaj pakuje wielki wóz strażacki do wanny i włazi do wody w koszulce.

- Artur, czy koń tylko rży?

- Rozbierz się! No nie tylko!

- Rozebrać się? Jak mam to rozumieć?

- Nie. Nie ty, sorry. Jak to, czy tylko rży?

- Bo w czeskim mamy więcej określeń na odgłos, jaki wydaje koń. Po polsku tylko rży?

- Nie wiem, kurcze! Ściągnij majteczki!

- Słucham?

- Nie ty. Nie wiem, może robi coś jeszcze, nie pamiętam. Patataj robi.

- Jak robi?

- Patataj.

- Artur?

- Nie robi nic. Koń nic nie robi w Polsce. Tylko rży. Tak mi się wydaje.

- OK. Do usłyszenia!

A "Nieskończona historia" jest właśnie tłumaczona na bułgarski i ma być wydana w antologii. Dąbkowa i Dworniczkowa idą w świat z suką Azą i całą kamienicą.

"Y" zamówił wrocławski teatr Capitol. Wskrzeszony będzie Steve Jobs i Beatlesi, których podawał za superprzykład. Y to megapsrzęt, Y to pokolenie, Y to nowy świat. Rzeczywistość nie istnieje. Istnieje Y.

2015-06-16 | Dodaj komentarz
babcia
2015-06-16 10:32:31
całkiem jak z Zientarowej :D
Tomek
2015-06-16 23:04:04
Zapis rozmowy skojarzył mi się z: - Zwierzę domowe, hodowlane, występujące nad Wisłą. Podać jego odgłos. (...) tup tup tup tup - Niestety odpowiedź niepełna. Nam chodzi o odgłos paszczowo. - Patataj patataj patataj.... - Ihaaaaaa... REJS, reż. Marek Piwowski
aa
2015-06-23 12:43:12
A ja myślałam, że patataj to robi ten co na koniu jeździ, a nie sam koń, ale to chyba jednak koń raczej. Pozdrawiam.
Komentarzy (0)

nowy świat

  

Tak. Chciałem western z gwarą śląską robiony na poważnie, napisany na poważnie. Nie, że zabawa konwencją i figle. Ale znosiło w żart, czasami przegięty. Albo w drugą stronę, w poezję. Równolegle oglądałem cały rok westerny i czytałem amerykańskie wiersze z tego czasu. Potem to wszystko porzucone zostało. Jakieś strzępy weszły do obecnej wersji. Obecna wersja tekstu to efekt spotkania. Wypadkowa pragnień, wizji, oczekiwań moich, Roberta Talarczyka, Rafała Urbackiego, Ady Gołębiewskiej. Z nimi podczas pisania intensywnie się rozmawiało. No i sprawdzanie na paru próbach, jak to brzmi, albo jak nie brzmi.

To, co jest bardzo ok, to że znów mam poczucie, że chodzi się po nowej ziemi. Że nie pisałem tak wcześniej. Że nie wiem. To jednocześnie jest ten element ryzyka. Nie da się ocenić choćby trochę obiektywnie, jeśli się jest w samym środku. Nie wiem, nie wiem. Jest czas niepewności.

Bardzo chciałem, żeby było coś z Sergio Leone, jeśli chodzi o filozofię i podejście. Westerny Leone są metafizyczne. Te postacie są jak nie z tego świata, jak bohaterowie mitycznych albo religijnych opowieści.

Ale też z Peckinpaha. Z tej niesamowitej sceny pod koniec "Dzikiej bandy", kiedy idą, idą. Wiedzą, że zginą, że nie mają szans z całą jednostką wojskową. Ale idą radośnie, lekko. Heroizm przegranej sprawy.

Ale też z późnego Johna Wayne'a, kiedy sam z siebie pokpiwał w swoich rolach. Nie pamiętam, jak się nazywa ten western z Waynem, w którym cała sprawa się rozbija o konwój przewożący whisky, ale lekkość tego, nienachalna komediowość jest bardzo ok.

No i żeby było o czymś. Wszystkie wielkie westerny są o czymś. Nie, że tylko przygody.

Jak "Pat Garret i Billy Kidy" - o tym, jak nadchodzący nowy świat, krzepnące państwo, wypiera i niszczy stare. Billy Kid musi odejść. Pat Garret musi go zabić, choć to przyjaciel.

Najpierw mysłałem, ze skojarzeniami, czasem bardzo luźnymi, bym to opowiadał. Trochę wizyjnie, trochę kolażowo. Jakbyśmy odwiedzali różne miejsca, różne klimaty. Potem poszliśmy jednak w jednorodność, w czytelną fabułę, opowiadaną, jak należy, krok po kroku, jak w klasycznych westernach.

No i Kłyk jest tu ważny. Jego filmy, w których łączy ze sobą kowbojów i śląskie tańce ludowe.

Trwają ostatnie poprawki do tekstu.

Wczoraj przyszły kapelusze.

2015-06-11 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (0)

Western - sceny nieweszłe

  

Już wiadomo, że ta scena nie wejdzie, więc spokojnie mogę ją tu puścić:

Po lewej jakiś ładny dom. Przed domem stoją dwa terenowe samochody. Kawałek dalej plac zabaw. Standard. Ślizgawka, huśtawka, drabinki z plastiku. Dalej cmentarz. Wejdźmy tam. Jak to cmentarzu, groby. Na grobach napisy.

UMARŁA 1
Kolenda. Mother Mary.

UMARŁY 2
Father Joseph Kolenda.

UMARŁY 3
Frances Yosko.

UMARŁY 4
Gawlik family.

UMARŁY 5
Martinez family.

UMARŁY 4
Martinez to nie nasi! To szarki!
UMARŁY 5
Sorry!

UMARŁY 6
Daniel Kotzur, pfc US Army, World War II.
Obok grobu maleńka flaga Stanów Zjednoczonych

UMARŁA 7
Georgia Kotzur. Wierna żona.

UMARŁY 8
Family Jarzombek.

UMARŁY 9
Family Moczygemba.

UMARŁY 10
Tu też Moczygemba.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Koło figury Chrystusa ławeczka z napisem. In memory. Leroy and Geraldine Gorzell. Jak oni to Gorzell wymawiają?

UMARŁY 11
Gourrr zil.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Dalej!

UMARŁY 13
Clement R. Korzekwa. PVT US Army, world war II.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Kour zi kłe??? How does it spell it?

UMARŁY 14
Margaret Korzekwa.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Obok tablica: Louis Kolodziej junior.

UMARŁA 12
Our beloved husband, father and grandfather. For we know that life's never measured by how many years we live but the kindly things we do and the happiness we give.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Może ktoś powie to jak należy? Gwarą?

UMARŁA 12
Życia nie mierzy się liczbą lat, liczbą dobrych uczynków I szczęścia, które dajemy.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Są tu jakieś inne groby?

MARTINEZ
Martinez family!

JEŹDZIEC ZNIKĄD
I Martinez z nimi.

UMARŁA 12
To szarki! Dobrzy ludzie.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Jak się nazywa ta miejscowość?

UMARLI
Poth.

JEŹDZIEC ZNIKĄD?
Gdzie ona leży?

UMARLI
Koło Panny Maruśki.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
A gdzie leży Panna Maruśka?

UMARLI
Koło Cestohowy.


JEŹDZIEC ZNIKĄD
A Cestohowa gdzie?

UMARLI
Koło Kosciuski.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
A Kościusko?

UMARLI
Niedaleko San Antonio i fortu Alamo.

JEŹDZIEC ZNIKĄD
Remember the Alamo!

2015-06-07 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700613
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała