arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - wrzesień 2015

Komentarzy (0)

Gloria i infamia

  

Pisanie w Nowej Hucie.

Jak kilkadziesiąt lat temu przyjeżdżali tu pisarze, żeby ją opiewać, tak my teraz.

Teatr Łaźnia Nowa zorganizował warsztaty dramatopisarkie. Unikalne. Jeszcze na takich nie byłem. Sześć uczestniczek i sześcioro nas, dramatopisarzy plus organizatorka i teoretyk dramatu, Agata Dąbek.

Nuda i skansen? Czy urocza, cicha dzielnica z ciekawą historią?

Jest zielono, szerokie, spokojne chodniki, senne osiedla, kioski ruchu, restauracja Zosieńka, gdzie dwie panie w balzakowskim wieku co niedzielę przygotowują dla stałych gości schabowy z kapustą, którego nie ma w karcie. Starsi faceci grają przed domami w karty. Pani przed sklepem z fryzurą jak z lat 50, z wielkim kokiem przekrzywionym w bok.

W latach pięćdziesiątych, jak zbadała Alina Moś-Kerger, nasza uczestniczka Nowa Huta tętniła big beatem i swingiem. W licznych kafejkach i restauracjach młodzi muzycy próbowali mocnych uderzeń, których nie tolerowano w statecznym Krakowie. Dziś została po tym jedynie "Stylowa", gdzie przesiadujemy dwa wieczory z rzędu,sluchając tych samych, co zawsze pewnie tu od wielu lat, dancingowych piosenek. Gdy klozetowa wódkę pije, sikamy za darmo.Bo normalnie szatnia i talerzyk przed wc, i szyk i szarm, jaki jeszcze pamiętam z Bielska z czasów "Słupskiej".

Tak jakby cała dzielnica przeszła cykl życia ludzkiego, który jest dzisiaj w fazie jesieni.

Na czym polega istotna różnica pomiędzy Nową Hutą, a Gdynią? I tu, i tam - miasta sztuczne, wymyślone i skonstruowane w biurach inżynierów, i tu, i tam wytwór jakiejś bardzo konkretnej i silnej ideologii. I tu i tam z całego kraju ściągali ludzie do pracy,i był syf i kasza, i smród, i baraki, dopóki wszystko jakoś nie stanęło na nogi. I tu, i tam - miasto robotnicze. Tu wokół huty, a tam wokół stoczni. I tu, i tam, w sąsiedztwie starego i wielkiego niasta. I teraz tu - senne peryferia w klimacie nostalgii, tam - najszczęśliwsi ludze w Polsce według ankiet.Czy dlatego, że początki Gdyni są słuszne, pocżątki Huty - niesłuszne? Że narodziny G. okryte chwałą, narodzy H. - objęte infamią? Czy to ma taki wpływ?

Również i narodziny Bielska-Białej przecież, jako jednego miasta, przypadają na ten sam czas dziś objęty hańbą. Bękarcie miasta w grzechu poczęte. Czy to naprawdę ma znaczenie??

Może prościej. Wielkie nowohuckie zakłady poupadały. Ludzie po prostu jakoś żyją, nowi nie przyjeżdżają, bo nie mają, po co. Nowej energii nie ma i może nigdy nie przyjdzie. Taki los miast i dzielnic.

Czersk się rozwijał, jako stolica księstwa, dopóki Wisła nie zmieniła biegu i nie zaczęła płynąć przez Warszawę. I kto dziś pamięta o Czersku? I na co on komu? Historia miast Czerskami usłana.

Chyba, że znów zmieni bieg i wróci. Praktycznie to się nie zdarza, ale...

2015-09-22 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (0)

Coś dla całej reszty

  

Kto wymyśli coś dla całej reszty, wygrywa. Przykład - Jobs i Beatlesi.

Istnieją dobra niedostępne dla wszystkich, dostępne tylko dla wybranych. Dobra różnego rodzaju.

Sindbad Tragarz biadoli i pomstuje na ulicy przed domem Sindbada Żeglarza: dlaczego jedni są bogaci i opływają we wszystko, a inni od rana do nocy walczą o życie. Sindbad Żeglarz wychodzi do niego, gdyż niepokoją go te krzyki pod jego domem. Wybuchy gniewu u tragarzy bywają niebezpieczne i mogą ruszyć ziemię z posad. Zamożny kupiec, Sindbad Żeglarz zaprasza swojego ubogiego imiennika do domu, biesiadują. Bogaty Sindbad zdradza biednemu sekret swojego bogactwa. Podróże. Mimo iż niebezpieczne, czasem śmiertelnie groźne, mogą dać wszystkim, całej reszcie to, co posiadają wybrani. - Ale pamiętaj! - opowiada bogaty Sindbad biednemu na swoim przykładzie. - Po pierwsze bądź pobożny! Nie zapominaj o modlitwach! Wtedy Allach będzie z tobą i wyratuje cię z opresji.

Pierwsze niebezpieczeństwo to łódź. Łodzie są wywrotne. Niejedna podróż Sindbada Żeglarza zaczęła się od zatonięcia okrętu i cudem uratowania. A potem zaczyna się jeszcze gorzej, jeszcze trudniej, jeszcze niebezpieczniej.

Steve Jobs, potomek Sindbada, syn muzułmańskiego imigranta z Syrii, znajduje inny sposób na to, aby cała reszta dostała to, co mają wybrani. Prostota! W czasach, gdy komputery były niezwykłym luksusem lub też zabawką dla wtajemniczonych hobbystów, Jobs z Woźniakiem tworzą komputer dla wszystkich. Jest prosty. Jego obsługa nie wymaga studiów technicznych. Nie trzeba go samodzielnie składać i lutować. Ugryzione jabłko. A bit. Ugryzienie.Coś niedostępnego dla wszystkich zostaje udostępnione przez odważnego spryciarza.

A bit. Beat. Beatlesi. Prostota. Świadome odrzucenie pięknej muzyki oraz poetyckich tekstów. Love me do. Please, please me. Prostackie, grafomańskie teksty, przy których polskie teksty disco polo to Himalaje wyrafinowania. Te prościutkie piosenki grane są na dwóch, trzech riffach, nawet nie pełnych akordach. Każdy może sobie to zagrać i zaśpiewać w domu. Nie trzeba studiować muzyki, nie trzeba poświęcać życia na nudne ćwiczenia. Mają wybrańcy swoich Beethovenów, dla całej reszty - Beatlesi.

Odpowiednikiem Jobsa nie byliby sami Beatlesi, ale Brian Epstein, ich menadżer. Epstein kazał im ubrać garnitury i zaczesać grzywki na czoło.

Przed wydaniem pierwszego singla, Epstein zaczął przygotowywać Beatlesów do roli gwiazd. Pracownica biura musiała odwiedzić każdego z nich z formularzem zawierającym pytania o ulubione potrawy, strój, upodobania itd. Na pytanie: - Jakie masz ambicje? Paul odpowiedział: Pieniądze itp., George na to samo pytanie: Przejść na emeryturę z kupą pieniędzy i nic więcej. John: Pieniądze i wszystko.

Poprawiam, ulepszam, dopisuję "Y".

I teraz przychodzą te tłumy, które chcą,żeby to, co jest dla wybranych, było dla całej reszty. Kto wymyśli jak to zrobić, wygra.

2015-09-15 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (3)

wszystko i nic

  

Nie pisze się za pomocą anielskich piór ani w poświście ich skrzydeł. Źródła pisarstwa są ciemne i nieczyste, i największy bodaj niedostatek polskiej literatury to brak odwagi ze strony twórców, żeby się do tych wewnętrznych źródeł przyznać.

Andrzejewski, Z dnia na dzień

Żródła moje biją w ogrodzie, u wrót którego stoi anioł z mieczem ognistym. Nie mogę tam wejść. Nigdy się nie przedostanę. Skazany jestem na wieczyste krążenie wokół miejsca, gdzie święci się moje najprawdziwsze oczarowanie.

Nie wolno mi, bo... te źródła wstydem tryskają, jak fontanny! Ale ten nakaz wewnętrzny: zblż się jak najbardziej do źródeł wstydu twojego!

Muszę powołać do działania wszystek rozum, świadomość, dyscyplinę, wszystkie elementy formy i stylu, całą technikę do jakiej jestem zdolny, aby zdobyć przybliżenie do tajemniczej bramy tego ogrodu, za którą kwitnie mój wstyd. Wiecznie to samo! Ubierać się we wspaniały płaszcz aby móc zajść do portowej knajpy! Zażywać mądrości, dojrzałości, cnoty, aby zbliżyć się do czegoś wręcz przeciwnego.

Gombrowicz, Dziennik

Pisze się z ciemności. I ze wstydu.

Po przerwie długiej w pisaniu nie tak łatwo wrócić. Powoli.

Jest taki moment, kiedy się czuje: tak, to jest to. To jest to, czyli dzikie, nieoswojone, żywe. Co nie znaczy niemądre i nieprzemyślane. Ale też nie musi znaczyć - mądre. Nie musi znaczyć nic. Ale może dużo.

Bo zastanawiam się, mając prawie skończone 44 lata, i pisząc coś od zawsze, teraz się zastanawiam, z czego to, którymi drogami, dlaczego i jak.

Myślę o starym Sławomirze Mrożku, który po afazji na nowo musiał się uczyć pisania. I zadać sobie te pytania w celach praktycznych, terapeutycznych oraz zarobkowych.

Obudziłem się pierwszy raz od piętnastu lat sam w domu. Jaś w gimnazjum, Mikołaj w przedszkolu, Beata w pracy, Kuba w niebie. Pierwszy raz od dwudziestu lat mam w domu telewizor, bo zacząłem odbierać telewizyjne stacje przez internet, więc włączyłem na tłumy ludzi z tobołkami. Trybik świata przesuwa się wyraźnie i nieodwracalnie duży ząb do przodu.

2015-09-10 | Dodaj komentarz
Babcia
2015-09-10 14:19:43
Jest szansa, że to będzie ząb mądrości?
Gertruda
2015-10-08 14:50:29
Czytam Myśliwskiego. Widnokrąg. Str.86 "Słowa przecież rosną dopiero w człowieku razem z nim. Wytapiają się jak z rudy z jego trosk, udręk, cierpień, łez. Nikt nie otrzymuje ich w darze tylko dlatego, ze się urodził, gdzie, kiedy. Ceną słów jest nasz los."
arturpalyga
2015-10-08 19:40:57
Aż strach!

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700645
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała