arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - styczeń 2018

Komentarzy (2)

Grające kaktusy

  

Nadchodzą warsztaty w Turcji. Uświadomiłem sobie, że pierwszy raz nie będzie absolutnie znikąd pomocy, jeśli chodzi o tłumaczenie. Zawsze ktoś był, kto pomagał. Albo ktoś na miejscu, albo towarzysz podróży. Pierwszy raz będę w sytuacji, kiedy nie będzie nikogo, kto choćby czasami mógł wspomóc. Tylko angielski i turecki. I ja w charakterze prowadzącego duże zajęcia dla sporej grupy osób. Powiem szczerze, mam stracha. Postanowiłem codziennie do wyjazdu przeznaczać minimum 1,5 godziny na angielski, ale wiadomo, to kropla w morzu.

A nie! Przypomniało mi się właśnie! Nie pierwszy raz. W Barcelonie przecież na kursie Royal Court też nikogo nie było, kto znałby choć słowo po polsku. No ale tam to nie ja prowadziłem. Mogłem siedzieć i mało się odzywać. No dobra, nie ma co się nakręcać.

Dziś świetny wieczór z Beatą i z Jasiem w katowickim NOSPR. Koncert Orkiestry Nowej Muzyki. Trzy ciekawe kawałki. Per Norgard, John Cage i Louis Andriessen. Norgard - wariacje na temat Bacha, Cage - strasznie fajny i ciekawy utwór na rośliny, w tym na kaktusy i kapustę. I fabryczny, potężnie monotonny Andriessen w utworze pt "Związki zawodowe". Doświadczenie przeszło moje oczekiwania. Świetne miejsce, znakomite warunki do słuchania muzyki i sama muzyka niezwykła! I strasznie mnie cieszy, że Jaś zajawil się na Cage'a.

Jak pięknie można grać na kolcach kaktusa!

Zachwyt, że ktoś gra te utwory. I że tak dużo ludzi chce ich słuchać. Wszystkie bilety, co do jednego, były wyprzedane.

Taka muzyka, kiedy się na niej skupiasz, kiedy nie ma nic innego, rozpraszajacego, bo jesteś tu tylko po to, żeby jej słuchać i patrzeć, jak grają, bardzo otwiera coś w człowieku.

Przypomniało mi się, jak w piwnicy pod klubem Widok nagrywaliśmy eksperymentalne utwory muzyczne. Z Sufą, z Mleczkiem, z Ewą chyba, z Mateuszem? Mieliśmy mikrofon i magnetofon i to wyzwoliło energię nagrywania dźwięków. Robiliśmy całe długie etiudy z przeróżnymi dźwiękami. Pamiętam, jak nagrywamy skrzypiące, metalowe drzwi do naszej piwnicy Widokowej, kroki po schodach, ulicę, głosy dzieci pod blokiem, odgłosy z okien. Bardzo bliskie to było Cage'owi, choć o istnieniu Cage'a nie miałem wtedy pojęcia. I pamiętam, jak zorganizowaliśmy odtwarzanie tej muzyki, co zakończyło się katastrofą. Przygasiliśmy światła. Położyłem się, nie pamiętam już dlaczego, na zestawionych stołkach, na środku i udawałem trupa. Dookoła mnie płonęły świeczki. I puściliśmy tę naszą muzykę. I zaczęły się schodzić dzieci z osiedla, zaciekawione tym, że je nagrywaliśmy. A ja, głupi osiemnastolatek, nie wstawałem. Konsekwetnie grałem trupa, do końca naszego utworu. Potem się okazało, że dzieci wzięly to na serio, że pan umarł. Dziewczynka się popłakała. Opowiedziały rodzicom. Poszła wieść, że w piwnicy pod klubem osiedlowym odprawiamy czarne msze. I zabrali nam naszą ukochaną, odremontowaną, przepięknie przez nas wymalowaną piwnicę. I to była katastrofa.

Ciekawe, co się stało z tą muzyką. To było na kasetach, więc pewnie szlag trafił, rozmagnetyzowały się.

O czym te warsztaty zrobic? To w związku z premierą mojego "Taty" w Istambule, więc pewnie o rodzinie, o dzieciństwie, o zbiorowych wspomnieniach i co można z nich ulepić.

Zakochalem się w Grecie Garbo.

2018-01-29 | Dodaj komentarz
Mada L
2018-01-29 09:30:30
Powodzenia w Turcji!
Duża Ula
2018-01-29 20:56:16
Uszy do góry. Będzie dobrze.
Komentarzy (2)

Zapisanie stycznia

  

Przydałoby się coś odnotować w styczniu, bo potem szukam, sprawdzam, co robiłem w danym miesiącu i jak nic nie ma, to trudno sobie przypomnieć.

Cały miesiąc piszę baśń. Już miałem napisaną i robię drugi przelot, czyli, bazując na pierwszej wersji piszę jeszcze raz po uwagach, po rozmowach na próbach, po przemyśleniach. Długo, długo, długo myślę, czekam aż się urodzi i długo piszę, rzeźbię. W sumie jak patrzę, ile tych sztuk napisałem, to się dziwię, że przecież ja tak długo piszę. Czasem jedną krótką scenę na dwa, trzy dni. Teraz jest szybko, bo lecą po dwie sceny dziennie. No ale baza już jest wymyślona, to druga wersja.

Baśń nazywa się "Zagubiony chłopiec" i będzie wystawiona w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu w reżyserii Pawła Passiniego. Druga rzecz w życiu w teatrze lalek. Pojechałem sobie przypomnieć do wrocławskich lalek "W środku słonca gromadzi się popiół" Agaty Kucińskiej. Bardzo lubię ten jej spektakl. Bardzo. To był taki weekend, tydzień temu, kiedy grano teksty moje tego samego wieczoru we Wrocławiu, w Bydgoszczy i w Istambule.

A dzisiaj w Warszawie, w Powszechnym - "Krótki kurs uciekania" Strefa Wolnosłowa, full ludzi. Miejsca rezerwowe. Trudno się dostać.

No więc baśń. O wojnie. I jeżdżenie do Opola. Pierwsza rzecz dla dzieci. Z rozmów z Mikołajkiem.

- O czym chcesz bajkę?

- O wojownikach nindża.

Więc są wojownicy nindża, i król czaszek, i księżniczka wojowniczka, i klony, i czołgi, i pojazdy kosmiczne, i walki. Na zamówienie syna. I jak to z zamówieniami trochę poszedłem wbrew intencjom zamawiającego, trochę się od nich odbiłem. Bo się w tej zabawie, w tej grze komputerowej, do której wpada chłopiec, tam trwa wojna, nieustająca wojna zbudowana z elementów prawdziwej wojny.

I byliśmy z Beatą na Agaty Dudy-Gracz spektaklu w Opolu: "Śmierć przyjeżdża w środę". Bardzo było o czym mówić. Bardzo warto oglądać teraz spektakle Agaty.

Kończę czytać pierwszy tom monografii bielskiej. Zastanawiam się, ile osób ją przeczytało. Ale pozytywnie zaskoczony jestem. Idzi Panic bardzo w porządku pisze. Dobrze się czyta. A to głównie Panic.

Robiłem spotkanie filozoficzne o Mieszku I, robiłem teatr tekstu. Zacząłem drugi tom "Historii życia prywatnego". Kończę powieść "Nie mówcie, ze nie mamy niczego" Madaleine Thien. Bardzo dobra! Bardzo poruszająća opowieść z historii najnowszej Chin.

Czytam "Sokratesa" Legutki i z serii popularnonaukowej "Spór o czarne dziury". Słucham Grażyny Bacewicz. Oglądam filmy z Jeanem Gabinem z 1938 roku. W Opolu dobre wieczory, rozmowy z Pawłem Passinim.

Chodzę spać coraz później. Coraz częściej tuż przed szóstą rano. W końcu pewnego dnia się to obróci i dojdę do normalnych godzin. Tylko muszę przejść cały dzień, a to będzie trudne.

Jednak pojadę do Istambułu. Teatr Galata Perform zdecydował się sprowadzić mnie na swój koszt. W pierwszej połowie lutego. Na 5 dni. Ale nie będzie tłumacza. I warsztaty mam poprowadzić po angielsku. Dwa dni. 25 osób. Znikąd pomocy. Tylko angielski i ewentualnie wspomaganie tureckim ze słownika.

Więc oprócz wszystkiego codziennie angielski.

2018-01-27 | Dodaj komentarz
Jużmnieniemanigdyiniebyło
2018-02-27 13:06:50
Przeczytałem monografię BB. Ciekawa sprawa z tym atakiem węgierskich wojsk powstańczych. Oczywiście sam fakt miał miejsce ale to co opisał p. Panic , cała "podjazdówka" to fantasmagorie...Szkoda, bo traci wiarygodność...
arturpalyga
2018-03-04 23:52:42
On pisze, że to są domniemania i jego własna próba interpretacji. Nie brzmi to w każdym razie niewiarygodnie, ta próba kojarzenia faktów.

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700633
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała