arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
« strona główna

Komentarzy (7)

Powrót

  

Powrót tuż przed świętami. Nagła zmiana światów.

Jest trochę zimniej.

W noc wylotu trafiłem na Yaldę, staroperskie święto. W całym Iranie świętują do późna w nocy. Tańczą, śpiewają, piją alkohol, bawią się i wróżą. Wróżą zawsze z wierszy Hafeza, sufickiego mistyka z XIV wieku. Wśród towarzystwa krąży tomik jego wierszy, myśli się życzenie i losuje się wiersz, po czym czyta się go sobie po cichu.

Trafiłem na dużą imprezę w dużym mieszkaniu. Kilkadziesiąt osób. Filmowcy, przemysł kinowy. Bardzo często rozmawiałem tu o kinie. Na stołach arak. Muzyka na przemian amerykańska i irańska.

- Nie wyjedziesz trzeźwy z Republiki Islamskiej! - ogłasza wąsaty przyjaciel. Kieliszek za kieliszkiem. Śpiewamy, krzyczymy.

- No i co o nas powiesz, jak wrócisz do siebie?

- Powiem, że w Iranie mieszkają ludzie. Rozumiesz? Że tu mieszkają ludzie!

Na drogę jeszcze rozchodniaczek. I jeszcze jeden. Za Lachistan! I za ludzi stąd i stamtąd. I pożegnania.

Na lotnisku im. Chomeiniego robię, co mogę, żeby wyglądać trzeźwo. Podejrzewam, że czuć ode mnie ten arak. Spożywanie alkoholu w całym kraju jest nielegalne, ale wszyscy spożywają. Podobnie, jak trzymanie się za ręce przez kobietę i mężczyznę czy też witanie się przez uścisk, podanie ręki albo pocałunek - to wszystko jest nielegalne, ale wszyscy to robią. Również noszenie spódnic, i oczywiście miniówek oraz odsłanianie łokci i rąk powyżej łokci oraz dekoltów jest nielegalne. Ale we wszystkich domach w jakich byłem nikt tego nie przestrzega.

17 grudnia w Iranie było święto - urodziny Proroka. Tydzień przed urodzinami Jezusa. Nie widziałem, żeby ktoś świętował. F. mówi, że to po prostu dzień wolny od pracy. A ponieważ w piątek też mieli wolne, bo piątek jest w Iranie jak nasza niedziela, zrobił im się przedłużony weekend. Ale islamskie święta, oficjalne święta państwowe nie cieszą się popularnością ani sympatią. Dopiero Yalda, przedislamska, niechętnie tolerowana przez władze, jest hucznie i powszechnie świętowana. Wieczorem tłum w metrze, trudno się wbić. Bo dziś Yalda. Wszyscy gdzieś jadą na imprezy.Yalda to najdłuższa noc w roku, noc przesilenia. A zarazem koniec jesieni i początek zimy. Wszyscy kupują owoce granatu na imprezę. Granat rozdrobniony na ziarenka, podawany z lodem to yaldowy przysmak.

Rozmowa ze studentami socjologii, którzy sprzedają tytoń na ulicy, w centrum Teheranu.

-Iran po latach rządów ajatollahów to dziś najbardziej ateistyczny kraj na świecie - mówią.- Tylko wszyscy zachowują pozory, bo te dziady w turbanach mają wojsko i policję.

- Długo wierzyłam, że to się może zmienić metodą małych kroków, stopniowych reform, powolnego ale nieodwracalnego załamywania się tego systemu - mówi dziewczyna w hidżabie zsuniętym na tył głowy. - I może się wydawać, że tak jest, bo dyktatura ajatollahów popuszcza cugli. Nieoficjalnie pozwala się ludziom na rzeczy, które jakiś czas temu były niemożliwe. Ale to tylko metoda na utrzymanie władzy. Stwierdzili, że trzeba ludziom coś dać, trzeba trochę odpuścić, żeby spuścić powietrze. To takie wentyle bezpieczeństwa. Jednocześnie cały czas bezwzględnie tłumią wszelką nieprawomyślność, wszędzie jest pełno tajnej policji, więzienia są pełne. W więzieniach giną ludzie. Dlatego teraz myślę, że nie da się bez przemocy. Potrzebna jest nowa rewolucja i nie da się jej zrobić bez przemocy.
Rozmowa w kawiarni. Taka sama kawiarnia mogłaby być przy Uniwersytecie Warszawskim. Duża, dwupoziomowa, z masą książek na regałach, z wszystkimi tymi kawami latte i machiatto. Tłum ludzi, głównie młodych, rozdyskutowanych nad kawami i herbatami.
- W 2009 też wierzyliśmy, że można to zmienić bez przemocy. Że wystarczy, jak wszyscy wyjdziemy na ulicę - mówi trzydziestolatek. - I rozstrzelali nas.
Opowiadam o polskich doświadczeniach opozycyjnych z lat 70 i 80.
Widzisz, różnica polega na tym, że nasi więźniowie sumienia, nasi zabici na ulicach was nic nie obchodzą. Świat się tym, nie interesuje. To tylko Iran. Tylko Azja - mówi dziewczyna.

F. pokazuje mi trawnik, na którym strajkowała w latach dziewięćdziesiątych. To trawnik uniwersytecki. Studenci z całego miasta zebrali się na nim w proteście przeciw polityce władz. - Pamiętam, jak nas wynoszono stąd i bito - opowiada F. Protest nic nie dał. Protesty w Iranie nie przebijają się na Zachodzie. O irańskich więźniach sumienia nikt nic nie wie. O demonstracjach ulicznych ledwo się wspomina. Bo Iran to część osi zła.

- Niewielkie wsparcie wystarczyłoby, żeby ludzie w Iranie dokonali skutecznego przewrotu i obalili znienawidzoną dyktaturę ajatollahów - komentuje jeden z polskich znajomych. - Ale aktualnie nie leży to w niczyim interesie.

Samolot startuje. Kobiety ściągają chusty.

2016-12-18 | Dodaj komentarz
Asia
2017-01-03 16:43:06
Cześć Artur, witamy ponownie w Ojczystej Ziemi (choć nie jestem pewna, czy jeszcze tu jesteś). Widzę, że zbliżasz się do Sztuki nr 36. U mnie wkrótce też liczba 36, w nieco innym kontekście, oraz związana z nią premiera. Odgrzebałam stare Pytajniki. Powiem Ci, że choć smarkaci byliśmy (my, nie Ty), to, co stworzyliśmy razem jest dobre, broni się po tych wszystkich latach. Aktualne. Słodkie, gorzkie i kwaskowe. :-) I znalazłam Twoje "zamiast świadectwa". I "o sztuce rozmawiania'. O Mamo, wzruszyłam się na starość! Bardzo dziękuję! P.S. Czy trzymasz gdzieś w archiwum komputerowych stare, stareńkie teksty mejlem przesyłane? Potrzebuję odgrzebać Twój tekst o początkach wszelkiej miłości, które powstają nie bez pomocy Aniołów. Pamiętasz? Masz?
Artur Pałyga
2017-01-15 18:31:17
Niestety, Asiu, nie mam niczego w rodzaju archiwum swoich tekstów. Co więcej, sporo tekstów, które były na starych komputerach, kompletnie przepadły, bo zwykle nie chciało mi się ich kopiować :). Nie pamiętam tekstu, o którym mówisz, nie wydaje mi się też prawdopodobne, żebym coś takiego napisał :)) Pozdrawiam!
Asia
2017-01-16 23:03:43
A widzisz, nie pamiętasz, nie poczuwasz się, a jednak napisałeś. Wtedy jeszcze młody byłeś, to takie rzeczy ładne pisałeś. :-) Teraz już jesteś stary i chyba bardziej zgorzkniały.. Nie wiem, może się mylę.
arturpalyga
2017-01-16 23:16:41
Uważałem się za punka, miałem zespół punkowy, jeździłem do Jarocina, pisałem buntownicze, dwudziestolatkowe teksty satyryczne, strasznie ponure opowiadania, z krwią, onanizmem i przekleństwami oraz strasznie groźne horoskopy. Nie sądzę, żebym wtedy pisał o miłości pochodzącej od aniołów. Ale oczywiście, wszystko możliwe, a pamięć nasza, wiadomo :))
arturpalyga
2017-01-16 23:23:29
Ale "zamiast świadectwa" i "o sztuce rozmawiania" pamiętam. I też uważam, że "Pytajnik" był znakomitym pismem! Zorganizuj spotkanie naszej redakcji :)) Chętnie przyjdę!
Asia
2017-01-17 22:53:55
Świetny pomysł z tym spotkaniem. Pomyślę... :-) A jeśli chodzi o Twoje młodzieńcze teksty, z całym szacunkiem, ale ja nie sięgam pamięcią aż tak daleko! Jak Ty miałeś 20 lat i pisałeś te strasznie zbuntowane i niebezpieczne teksty, ja byłam na szczęście jeszcze dziecięciem. A jak Cię poznałam, byłeś już w miarę spokojnym i ustatkowanym mężem i ojcem. I wtedy właśnie pisałeś natchnione teksty o początkach wszelkiej miłości. :-) Dobrze, że nie poznałam Cię zbyt wcześnie!
Artur Pałyga
2017-01-18 11:38:18
:)))))))) No dobrze. Niech będzie! Poddaję się! Punkt dla aniołów:))

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1687935
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Powrót, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała