arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
« strona główna

Słobodzianek zamknął Laboratorium Dramatu przy Olesińskiej.

Bo nie ma pieniędzy.

Tylko czekać, aż odezwą się władze Wrocławia, które serdecznie zaproszą Słobodzianka wraz z Laboratorium do Wrocławia.

Tak jak ściągnęli Gutka z jego kinem

I Bursztę z jego Biurem Literackim.

I pewnie masę innych rzeczy.

A Wydział Kultury Urzędu Miasta w Bielsku-Białej wydał tomik poezji jednej pani, która pisze o tym, jak kocha swojego męża.

Można by zebrać te wszystkie tomiki poezji wydawane przez Urząd Miasta w Bielsku-Białej i zrobić wystawę. Uważam, że rzeczywiście warto się tym pochwalić, jak Wąchock swoim sołtysem, a co! Zapewniam Państwa, że mamy duże szanse na rozgłos! Ludzie będą zamawiać w pakiecie Jożina z Bażin i tomik poezji z Bielska.

Czym się różni Wrocław od Bielska-Białej poza oczywistymi oczywistościami rozmiarowymi?

Wrocław ma koncepcję. Rozwoju i Promocji. I to widać. I słychać. I czuć.

Jakim miastem chce być Bielsko-Biała? Kogo chce tu przyciągnąć? Dla kogo chce być? Ktoś to w ogóle wie? Miastem turystycznym chce być? Nieporozumienie. Gdzie? Jak? Między Szczyrkiem a Wisłą miasto turystyczne my są? Jasne. Co ci turyści mają zwiedzać w Bielsku-Białej? Zamknięte kościoły, czarne, jak w Rudzie Śląskiej, liszajowate kamienice, pustoszejący deptak, lastrikowe place i jedynie z zewnątrz co bardziej efektowny zamek?

Miastem stu upadłych przemysłów? Skansenem?

Lunaparkiem z figurkami z peerelowskich bajek?

Miastem drogi Szczyrk-Katowice?

Wiem, wiem, nie jest źle. Miejsca w rankingach itp. Ale jaki jest kierunek, ja się pytam? I jaki wizerunek?

M. wymyśliła wczoraj około godz. 1.30 hasło promocyjne BB:

"Lepsze niż Koluszki!"

Nie wiem, czy Państwo sobie zdają sprawę, że w strategii rozwoju miasta zapisane jest, że Bielsko-Biała ma być miastem kultury wysokiej.

No i co? Zdziwko?

Pytanie, kto zajmuje się tworzeniem miasta kultury wysokiej w czasie, gdy Wydział Kultury wydaje milusie wyznania małżeńskie na okoliczność tworzenia Poezji?

Powiem Państwu, kto. Schronisko na Szyndzielni. Tam się raz w roku odbywa koncert jazzowy. Akustykę mają do dupy, ale koncert wysoko.

I jeśli ktoś może Słobodzianka z jego Laboratorium do tego miasta zaprosić to jedynie ów zakonspirowany Wydział Kultury Wysokiej z Siedzibą na Szyndzielni. Howgh.

2008-02-28 | Dodaj komentarz
poli
2008-02-28 13:49:28
dobre
a ja
2008-02-28 17:02:41
wypociny tej pani są lepsze niż pana sztuki.
arturpalyga
2008-02-28 17:40:01
Życzę serdecznie Wydziałowi Kultury, aby w przyszłości wydawane przezeń tomiki miały tylu czytelników, ilu szanownych widzów przychodzi się ze sztukami do teatru zapoznać. Życzę im nagród, życzę szeregu dobrych i złych recenzji, sporów o nie i dyskusji na ich temat. Życzę, aby inni Wydawcy proponowali autorom kolejne tomiki! Naprawdę bardzo bym sobie tego życzył, żebyśmy tak tu mieli. Póki co, jedyna rozsądna rzecz to schować te tomiki zaraz po wydaniu głęboko pod dywan, co też Wydział Kultury, jak się wydaje, regularnie czyni, co świadczy o tym, że mają tam jeszcze jakieś poczucie wstydu.
grzegorzolma
2008-02-28 18:39:25
Artur, ale mnie zachęciłeś do obcowania z Poezją wysokich lotów. Może jakiś przedruk, cytacik. Nie żebyś się wyśmiewał czy pastwił nad twórczością, boże broń. Ale ja, choć mieszkam na Śląsku to podatki płacę w BB więc chcę wiedzieć na co idzie moja krwawica, co wspieram, jaki talent, jaką kulturę wysoką. Wszak za publiczne pieniądze wydana poezja winna być upubliczniona. Dostępna nie tylko dla wąskiego grona szczęśliwców-wybrańców.
arturpalyga
2008-02-28 20:23:21
Grzegorz, rzecz w tym, że po pierwsze właśnie chyba raczej nie chcę się znęcać. Ja rozumiem, że to nie jest wina tych ludzi, zapewne bardzo wrażliwych i czułych. Sprawa jest delikatna. Po drugie nie mam tego tomiku. Mają go moi znajomi, którzy go dostali przez przypadek. To rzeczywiście białe kruki, te wydawnictwa poetyckie UM. A raz trafiłem na wieczorek promujący taki tomik. Okazało się, że oprócz mnie i naczelnika była tylko rodzina i znajomi poetki. Było super. Zgadzam się natomiast, że UM powinien to upubliczniać. Szukałem jakiejkolwiek informacji na stronach internetowych. Nic. A tomiki co roku są wydawane.
jajco
2008-02-28 21:51:34
Pamiętam jak parę lat temu bluzgałeś na teatr a teraz? Dobrze że ktoś umożliwił ci wystawienie twoich sztuk ale na początku też nie było łatwo prawda? Może ta pani za jakiś czas napisze coś lepszego, coś co się spodoba nawet tobie.Trochę życzliwości dla nowicjuszy, nie każdy rodzi się geniuszem.To,że nie podoba się tobie wcale nie znaczy,że nie spodoba się innym.
jacekproszyk
2008-02-28 22:10:55
ale marudzicie... a ja znam fajny wiersz o naszej Białej jednego Żyda: Mieszkała stonoga pod Białą, Bo tak się jej podobało. Raz przychodzi liścik mały Do stonogi, Że proszona jest do Białej Na pierogi. Ucieszyło to stonogę, Więc ruszyła szybko w drogę. Nim zdążyła dojść do Białej, Nogi jej się poplątały: Lewa z prawą, przednia z tylną, Każdej nodze bardzo pilno, Szósta zdążyć chce za siódmą, Ale siódmej iść za trudno, No, bo przed nią stoi ósma, Która właśnie jakiś guz ma. Chciała minąć jedenastą, Poplątała się z piętnastą, A ta znów z dwudziestą piątą, Trzydziesta z dziewięćdziesiątą, A druga z czterdziestą czwartą, Choć wcale nie było warto. Stanęła stonoga wśród drogi, Rozplątać chce sobie nogi; A w Białej stygną pierogi! Rozplątała pierwszą, drugą, Z trzecią trwało bardzo długo, Zanim doszła do trzydziestej, Zapomniała o dwudziestej, Przy czterdziestej już się krząta, "No, a gdzie jest pięćdziesiąta?" Sześćdziesiątą nogę beszta: "Prędzej, prędzej! A gdzie reszta?" To wszystko tak długo trwało, Że przez ten czas całą Białą Przemalowano na zielono, A do Zielonej stonogi nie proszono.
arturpalyga
2008-02-28 22:22:02
Tej Pani życzę z serca jak najlepiej. Pytanie, jaką rolę ma tu pełnić Wydział Kultury Urzędu Miasta w Bielsku-Białej. I dlaczego wydaje się tym akurat osobom tomiki dla ich rodziny i znajomych? Dlaczego np. nie robi się konkursu? I wreszcie gdzie są te tomiki albo jakieś informacje o nich? Gdzie jest jakiś odźwięk? Ślady jakiegoś odbioru?Jakieś recenzje, opinie? Ja zresztą, proszę zauważyć, bynajmniej nie w tonie Savonaroli, tylko raczej takie tam żarciki niewinne. Co ma do tego mój felieton o nienazwanym teatrze sprzed 14 lat? Bo chyba o tym Pan mówi, panie jajco. O czymż więcej?
arturpalyga
2008-02-28 22:23:04
Jacku, to znakomita poezja akurat jest! :)
jacekproszyk
2008-02-28 23:07:12
Ale tak poważnie to jest jedna sprawa, którą trzeba załatwić dla naszego miasta w temacie poezji. Większość z nas wie kim była poetka, powieściopisarka, działaczka kulturalna Kazimiera Alberti z Białej. Nie była to tuzinkowa osoba, w jej salonie literackim bywali wielcy ludzie pióra lat trzydziestych ówczesnej Rzeczypospolitej. Gdy mieszkała w Białej wydała drukiem następujące tomiki poezji i publikacje: Pochwała życia i śmierci (1930), Ghetto potępione. Powieść o duszy żydowskiej (1931), Ci, którzy przyjdą. Powieść mieszczańska (1934), Godzina kalinowa (1935), Xenia idzie przebojem (1936), Usta Italii. Poezje (1936), Więcierz w głębinie (1937), Wiosna w domu (1937), Serce zwierzęce (1937). A dziś w Książnicy Beskidzkiej nie ma ANI JEDNEJ książki Kazimiery, ANI JEDNEJ kserokopii z tych tomików, które mozna zamówić za parę złotych na przykład ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Osobiście uważam, że to powinien byc obowiązek by w mieście ukazała się antologia tekstów Kazimiery, które przed wojną opublikowała w Białej. Może jakieś prywatne wydawnictwo by sie tym zajęło? Zachęcam!
kefirek
2008-02-28 23:07:25
Chyba cię Arturze zęby bolały gdy to pisałeś. Przecież tak się w naszym mieście dzieje od lat! A ty własnie teraz! Czyżbyś sądził, że wyrywacze zębów nie mają duszy?! A tomików nigdzie nie ma, bo już dawno zostały rozdrapane!
januszokrzesik
2008-02-28 23:11:39
Panie Jacku, zajmę się tym. To chyba nie będzie dużo kosztować. Proszę o kontakt na maila
arturpalyga
2008-02-28 23:19:28
Ale ja nie mam bloga od lat, Kefirku :) Więc napisałem teraz. Mam dużo szacunku dla wyrywaczy zębów. A szczególnie do takich, którzy piszą wiersze. W ogóle ja bardzo jestem za tym, żeby ludzie pisali, nawet jeśli do jest do niczego. Mi się bardzo podoba, że teraz co drugi coś pisze. Co innego jednak, jeśli to pisanie jakoś reprezentuje nasze miasto, nasz Urząd, nasz WYDZIAŁ.
arturpalyga
2008-02-28 23:22:02
Jacku! Wielkie dzięki za Kazimierę Alberti! Ja o niej pierwszy raz usłyszałem od pani dr Elwiry Buszewicz z UJ, która jest z BB i która wie na jej temat, jak sądzę, coś więcej. Ciekawy jest ten salon jej. Do niej Witkacy przyjeżdżał na przykład.
jajco
2008-02-29 00:29:35
To,że ludzie chodzą na twoje sztuki wcale nie znaczy,że są świetne.Trochę skromności.
kefirek
2008-02-29 07:35:33
jajco/ Pałyga jest skromny jak maślaczek wciśnięty w zakamarek ziemi.
arturpalyga
2008-02-29 09:45:04
A kto powiedział, że ja jestem skromny? Albo że powinienem? Co ja jestem? Panienka z dobrego domu?
delikwiarz
2008-03-07 00:07:04
respekt dla autora za ten text

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1687946
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Lepsze niż Koluszki! - hasłem promocyjnym BB, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała