arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl
« strona główna

Komentarzy (0)

Jelcyn Centrum

  

Przebudzenie w Rosji. Południe. Przedszkole w śniegu. W najbliższym oknie za szybą - model żaglowca. Maciek skoczył do sklepu kupić coś na śniadanie dla naszej trójki. Dni Polskiej Dramaturgii w Jekaterynburgu rozpoczynają się o 18.30. Na otwarcie - rosyjska premiera sztuki Maćka Kowalewskiego pt. "Miss HIV". Mamy masę czasu. Po kawie wychodzimy na miasto. Jesteśmy w samym centrum. Szerokie chodniki, szerokie ulice i rzeka Iset. W niezamarzniętej części jeziora pływają kaczki. Dużo wróbli w śniegu. Oswojone, śmiałe sprawdzają, czy czegoś nie mamy, czym moglibyśmy się podzielić. Na ścianie piękne, duże graffitti z głową tygrysa. Łazimy trochę nad jeziorem i dochodzimy do wielkiego, nowoczesnego budynku z napisem: Jelcyn Center.

Borys Jelcyn urodził się w pobliżu, w obwodzie swierdłowskim. W Swierdłowsku robił karierę partyjną, a w 1977 został I sekretarzem swierdłowskiej KPZR. Swoją kadencję zaczął od tego, że kazał lub pozwolił zburzyć dom, w którym zabito ostatniego cara.

Trochę się śmiejąc, trochę nie dowierzając, decydujemy się wejść. W Polsce Jelcyn kojarzy się głównie z pijaństwem i jest zdecydowanie w cieniu Gorbaczowa. No ciekawe.

Budynek jest ciekawie zaprojektowany i naprawdę robi wrażenie. Tak w środku jak i na zewnątrz. Nie powstydziłoby się go Los Angeles. Na dole - duża księgarnia. Miłe zaskoczenie. W dziale teatralnym znajduję antologię dramatu polskiego, a tam? Dworniczkowa, Kościół Opatrzności Bożej i stara kamienica czyli "Nieskończona historia" po rosyjsku.

Ozdobą holu jest czarna czajka, którą jeździł Jelcyn. Na parterze - dzieciństwo. Środkiem idzie szlak - dorastanie Borysa, czyli zdjęcia, świadectwa ze szkoły, zeszyty szkolne. Po bokach - historia kraju: dokumenty, zdjęcia, gazety i fragmenty filmów. Liczba eksponatów jest przytłaczająca, ale kiedy się w to wczytać, wpatrzeć, wsłuchać to rzeczywiście buduje się jakiś świat. Nie ma zaskoczenia. Cała ta historia jest nam znana i punkt widzenia, z jakiego jest opowiadana, nie różni się zanadto od naszego. Trochę nostalgii, trochę śmiesznie, propaganda, świadectwa zbrodni i toczące się w tym wszystkim życie. Ciekawsze jest pierwsze piętro, czyli Borys zdobywa władzę.

Bardzo starannie i przejrzyście jest to przemyślane. W holu na piętrze - zwykła, dostępna ludziom rzeźba przedstawiajaca Jelcyna. Całkowicie w konwencji modnych w ostatnich latach figur z ławeczek w parku. Można sobie przy Jelcynie usiąść i zrobić z nim zdjęcie. Jest przyjazny i bliski. Patrzy w duży ekran. A na tym ekranie wyświetlają się zdjęcia z jego życia. Dzień po dniu patrzy na swoje życie. Dookoła w salach - szczegóły jego życia podzielone na kilka etapów. I tu już opowieść różni się od polskiej.

Przede wszystkim wychodzi w niej rywalizacja między Jelcynem i Gorbaczowem. Punktem centralnym jest salka z inscenizacją obrad Rady Najwyższej ZSRR z 1987 roku z odtwarzanym przemówieniem Jelcyna, w którym zarzucił Gorbaczowowi połowiczność reform. Postulował pójście dużo dalej. Po tym przemówieniu usunięto go z władz. W gablotach - mnóstwo listów od ludzi z tego czasu, z poparciem dla niego oraz kasety magnetofonowe z nagranym przemówieniem, które jakimś cudem krążyły wtedy po całym ZSRR.

Mamy więc los bohatera, który odważa się wystąpić sam przeciwko wszystkim i przegrywa. Zostaje skrytykowany, odsądzony od czci i wiary, potępiony. Po czym po jakimś czasie powraca. Powraca dzięki temu, że pamięta się, co zrobił. A czas się zmienił i zaczęło to inaczej brzmieć. Taka opowieść.

Następna sala: Jelcyn z kolegami z Ukrainy i Białorusi podpisują dokument o rozwiązaniu Związku Radzieckiego. Borys zostaje prezydentem Federacji Rosyjskiej.

- Jesteśmy wolni! - ogłasza.

- Odzyskaliśmy wolność! - mówią Rosjanie. Co dla nas brzmi egzotycznie. Rosjanie? Odzyskali wolność? Tu nie. Tu brzmi ok.

No i sala puczu moskiewskiego z 1991. Bardzo dramatyczna. Ze słynną sceną wejścia Jelcyna na czołg.
Z nagrań i zdjęć wynika, że nie bał się ludzi. Wchodził między nich, dyskutował.

Potem zamieszki na ulicach - kryzys konstytucyjny. Ludzie, którzy wcześniej go kochali i popierali, teraz się odwracają. Bo w sklepach pusto. Ale Borys wychodzi i z tego zwycięsko. Wolne wybory. Kampania telewizyjna. Wygrywa z komunistą Ziuganowem. Potem cały kraj żyje problemami z sercem Borysa Jelcyna i operacją wszczepienia bajpasów. Potem kryzys ekonomiczny. Duże wykresy wyglądają jak przyspieszona akcja serca.

Z tyłu, pod jedną ścianą załatwiono sprawę Czeczenii. Wreszcie rezygnacja i przekazanie władzy Władmirowi Putinowi.

Atrakcją przedostatniej sali jest zrekonstruowany gabinet Jelcyna. Otwarty notes, niedokończone zapiski, marynarka na oparciu krzesła. Kamera wymierzona w fotel, z którego powiedział do niej pamiętne: "Odchodzę".

I tu niespodzianka! Z gabinetu wychodzi się do sali finałowej, a jest to Sala Wolności.

Na wielkich ekranach różne osoby mówią o wolności. Na wielkich tablicach napisano, czym jest wolność. Że jest wolność słowa i myśli, wolność wyznania, wolność zrzeszania się itd. Całą ścianę przy wyjściu z Sali Wolności zajmuje wielkie lustro. To ty jesteś wolny! - taki przekaz kończy Jelcynowską wystawę. Przy wyjściu można kupić jego książki. Po rosyjsku i po angielsku.

Kilka godzin tam spędziliśmy z Kaśką. Słuchaliśmy radzieckich płyt, oglądaliśmy wywiady, teledyski, archiwalne wiadomości. Potem jeszcze szybko na dole dodatek - galeria sztuki. I prezenty, jakie Jelcyn dostawał w różnych krajach.

I już jest ciemno. W życiu bym nie pomyślał, że tyle godzin spędzę w muzeum Borysa Jelcyna. Ale naprawdę jest dobrze zrobione. No i ciekawa, niepolska perspektywa, inny, nieznany mi punkt widzenia.

Myśląc o tym wszystkim i łącząc to z włąsnymi wspomnieniami z tych lat, pędzimy Prospektem Lenina do Teatru Kolady na polską premierę.

2017-10-31 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1688024
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Jelcyn Centrum, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała