arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl

Komentarzy (8)

Wspaniały dzień

  

- To był wspaniały dzień - powiedział Jasiek, kiedy wracaliśmy w sobotę nocy do domu.

Pomyślałem, że warto więc sobie taki dzień zasuszyć.

Obudziłem się później niż zwykle, gdyż do trzeciej trzydzieści nad ranem oglądałem "Sen nocy letniej" w wersji BBC, najbardziej perwersyjna rzecz szekspirowska, podana w sposób komicznie nudny, ale do bólu rzetelny. W radiu była muzyka.

B. zniknęła niedługo po moim wstaniu. Pograliśmy z Jaśkiem w parkowanie samochodu na biegunie północnym, wbijając zderzakiem do wody ze czterdzieści komputerowych pingwinów. Potem pojechaliśmy do biblioteki oddać książkę i pożyczyć książki. Pani się ładnie uśmiechała, a Jasiek głaskał smoka. Pożyczyliśmy Tytusa, o lesie, Kiplinga i o kotku. Potem czytałem sobie Brechta "Życie Galileusza" (najlepsza tendencyjna rzecz, jaką czytałem), opierając się o samochód, Jasiek wspinał się na górkę za biblioteką i zbiegał z niej, wspinał się i zbiegał, a pies siedział na szczycie i kontrolował otoczenie. Po czym udaliśmy się do parku, aby robić mniej więcej to samo. Obejrzeliśmy wystawę lalek i obrazów i rzeźb Wilkonia w BWA, która to wystawa strasznie nam się spodobała, a najbardziej rybki. Kupiliśmy spodnie, po czym udaliśmy się na plac Chrobrego, gdzie występowała kapela z czeskich Budziejowic, a potem pan klaun, który żonglował piłeczkami, jabłkiem, nożami, mieczami i miotłą, albowiem zaczął się właśnie tego dnia festiwal teatrów lalkowych. Spotkawszy babcię i dziadka, Jasiek wchłonął drugiego loda w sosie malinowym, po czym ustawiliśmy się do korowodu festiwalowego. I szliśmy w korowodzie, po drodze trzasnął jeden z dwóch naszych baloników. Po czym oglądaliśmy żonglujące i maszerujące w miejscu dziewczęta w krótkich spódniczkach oraz uruchomienie karuzeli. Następnie udaliśmy się do środka teatru, by na gapę obejrzeć inaugurację festiwalu. Były przemówienia. Potem okazało się, że pan, który miał zagrać pierwszy spektakl, trzy dni temu został właśnie pochowany. Więc był inny spektakl. Po włosku. Więc nic nie rozumieliśmy. Ale było fajnie. Ostatni balonik leżał cierpliwie przez cały spektakl pod nogami, aby trzasnąć z hukiem zaraz po wyjściu z teatru. Następnie zjedliśmy spaghetti, żeby czym prędzej wrócić przed Banialukę i wysłuchać koncertu na bębnach. Jasiek właził i złaził z barierki, tam i z powrotem, tam i z powrotem, tam i z powrotem. Po koncercie na bębnach bardzo żywiołowym, wystąpił znany nam już klaun i żongler, Wojtek z Budziejowic, żeby tym razem żonglować ogniami, czyli pochodniami. Po koncercie Jasiek postanowił do niego podejść, ale nie sam, więc poszliśmy.

- Moje dziecko chciało panu podziękować, bo mu się bardzo podobało - powiedziałem grzecznie po angielsku, gdyż nie znam czeskiego. Klaun Wojtek uścisnął Jaśkowi rękę i spytał o imię. Jasiek powiedział. Wracaliśmy do auta, gadając o klaunie Wojtku i o wszystkim, co było tego dnia, bo tymczasem dość poważnie zapadła już noc. I wtedy Jasiek powiedział:

- To był wspaniały dzień.

No i rzeczywiście.

A potem, kiedy już zasypiał, zadzwonił Bartek z teatru, czy już wiem. Nie wiedziałem.

- "Żyd" dostał główną nagrodę na festiwalu w Gdyni - powiedział. Sprawdziliśmy w internecie. Jeszcze werdyktu nie było oficjalnie. Dopiero potem zostało potwierdzone, potem się okazało, że to prawda.

Kiedy wyszedłem z psem i z Brechtem, po drodze kupiłem piwo. Chodziłem między tymi blokami na Broniewskiego, które są takimi wulkanami wszystkiego, tyle tam się kotłuje w tych oknach. Siedziałem sobie na ławeczce i piłem piwo, a pies brechtał.

Potem sms, który potwierdził: "Wygraliśmy".

I jeszcze dwa piwa, które wypiliśmy sobie razem z B., rozmawiając, aż dopadł nas sen nocy, póki co, majowej.

Zasuszone.

2008-05-26 | Dodaj komentarz
grzegorzolma
2008-05-26 10:59:44
GRATULUJĘ NAGRODY! I zazdroszczę tego wspaniałego dnia, ale spokojnie czekam. Przyjdzie i do mnie. Mam nadzieje, wkrótce.
Renata
2008-05-26 11:11:40
Ja również gratuluję - o sukcesie na "Raporcie" dowiedziałam się w niedzielę z TRÓJKI
Robert
2008-05-26 16:22:14
Cieszę się razem z Tobą Panie Szekspir. :)
Hania
2008-05-27 12:15:39
Jak tata pokazał mi wszechświat Autor: Eva Eriksson , Ulf Stark Wydawnictwo: Zakamarki Liczba stron: 24 Format: 20cm x 27cm, oprawa twarda ISBN: 83-609-6325-8 Rok wydania: 2008
jamilka
2008-05-29 23:15:58
Napisałeś o szczęściu. Bez tych nagród. Wcześniej. A nagród gratuluję. Ściskam i pozdrawiam, kamila.
arturpalyga
2008-05-30 00:57:08
Wiedziałem, że to ty.
bam
2008-09-02 20:57:51
Następny, który musi z Czechem po angielsku.... A skąd pewność, że ów człowiek zna angielski?
arturpalyga
2008-09-03 14:07:42
Mamy taki klub Mówiących do Czechów po Angielsku, Żeby Ich Rozdrażnić. Widocznie ciągle Pani na nas trafia. Au revoir!
Komentarzy (11)

Jenny wam nie daruje!

  

Moi państwo, spójrzcie, jak kufle tu zmywam
I łóżka w numerach wam ścielę.
Chętnie biorę napiwki i każdy tu woła mnie.
I ten hotel parszywy obsługuję noce, dnie.

Ale o mnie wiecie wy niewiele.

Lecz raz w porcie wieczorem będzie krzyk

I ogarnie wszystkich strach.

Ktoś spyta: Co to za krzyk?

I ktoś widząc, że z uśmiechem zmywam kufle

Krzyknie: Ach, tak nie śmieje się nikt!

Wtenczas okręt o siedmiu żaglach

I czterdziestu armatach

Podpłynie pod brzeg.

http://www.youtube.com/watch?v=GvvbUyMtjyA [uwaga - link trzeba skopiować i wkleić w pasek adresowy, inaczej nie działa]

Oglądam w kółko tę Milvę aktualnie.

I Brecht mnie wsysa. Wszystko Brechta wchłaniam.

Po doświadczeniach w berlińskim kosmosie teatralnym, chwyciłem za Brechta, o Brechcie, Brechtem, brechtać.

Potężną siłę ma w sobie ten Bert. Siłę czterdziestu armat, kurcze!

Jego pomysły teatralne są olśniewające. Nawet po 70 latach.

Milvę też wzięliśmy sobie na tapetę, stwierdziwszy autorytatywnie, iż wszystko co śpiewała poza Brechtem, to kiła. Poprawka: wszystko, co słyszeliśmy my.

Ale w "Jenny piratce" jest przepiękna!

Jeśliby Państwo nie wiedziało, to ona tam w ostatniej zwrotce śpiewa, że jak spytają, kto ma być przez piratów zadźgany, to ona odpowie, że wszyscy. Proszę posłuchać, jak ona cudownie to -tutti- wyraża. Niby to takie ciche, takie ładne, a pod spodem pulsuje, a pod spodem wulkan. 40 armat podpływa pod brzeg.

W południe z okrętu piratów stu

Wysiądzie i zbliży się skrycie,

I rzucą się na was jak na swój łup,

W kajdanach przywloką do moich stóp

I spytają, czy daruję komu życie?

Cisza będzie w porcie w biały dzień,

Kiedy zapytają mnie, kto z was umrzeć ma.

Wtenczas krzyknę głośno mą odpowiedź: "Tutti!"

A kiedy głowy będą spadać, powiem: "Hoppla!"

Potem okręt o siedmiu żaglach

I czterdziestu armatach

Zabierze mnie w dal.

2008-05-23 | Dodaj komentarz
Ewa Janoszek
2008-05-23 14:19:17
Skąd to tłumaczenie? Może to nie istotne, ale w oryginale jest: Und das Schiff mit acht Segeln Und mit fünfzig Kanonen Wird entschwinden mit mir... co w moim wolnym tłumaczeniu brzmiałoby: "A okręt o ośmiu żaglach I pięćdziesięciu armatach Wraz ze mną wymknie się...."
arturpalyga
2008-05-23 15:44:57
Cenna uwaga :) Przekład Winawera.
grzegorzolma
2008-05-23 18:35:23
Mnie songi Brechta kojarzą się zawsze z Elżbietą Wojnowską. Ten pierwszy kontakt, chyba ze 20 lat temu, siedzi we mnie nadal i ciągle klasyczne kawałki, słyszę przez jej interpretacje. Ale to świetna sprawa słuchać Brechta po polsku, niemiecku, angielsku czy włosku. Jako stary czechofil, chętnie posłuchałbym tych często drapieżnych kawałków w czeszczinie.
Yola
2008-05-24 00:15:41
Grr. Jedno słowo: Piazzolla. Np. http://youtube.com/watch?v=sgpH2tiHCao, http://youtube.com/watch?v=lzC1kKZGxBg... Śpiewała też piosenki francuskie (Piaf, Montanda, Brela). Oczywiście de gustibus etc., jasne. A teraz idę się pogapić po raz kolejny na 'Die Bakchen' Klausa Michaela Grübera. Też Schaubühne, tylko stare.
arturpalyga
2008-05-24 01:03:03
No dobra, Piazzola przechodzi :) To "Ave Maria" potężne jest!
arturpalyga
2008-05-24 01:25:39
Grzegorz, po czesku nie znalazłem, ale po hebrajsku może w zamian: http://pl.youtube.com/watch?v=dJsKnFHqJ8U&hl=pl
Yola
2008-05-26 21:51:33
No. A tymczasem Milva z Brechtem pod koniec roku w Krakowie! Czemuś mam wrażenie, że całe te Dedykacje-Brecht to dokładnie tylko i wyłącznie po to, żeby Milvę można było ściągnąć :-> Ale to pewnie moja paranoja, hehehe. http://www.sezony.teatralne.krakow.pl/ - zajrzyj sobie, skoro Brechcisz ;-)
Ewa Janoszek
2008-05-27 09:44:08
Jak połączyć szczęście z Brechtem? - ot taki mix: W asfaltowym mieście jestem u siebie w domu. Od samego początku opatrzony każdym ostatnim sakramentem: Gazetami. I tytoniem. I wódką. Nieufny i leniwy, lecz w końcu szczęśliwy. :-) B.Brecht "O biednym B.B." Gratulacje za "Żyda"!
marek
2008-06-01 23:57:03
gratuluję!
Rysiek
2009-12-19 19:51:12
Panie Arturze, jeśli wkleja Pan linki z GG, trudno żeby działały inaczej niż wywołując komunikator. Lepiej skopiować je do notepada czy Xpada na maku, zostanie sam adres który po wklejeniu powinien być klikalny i przenosić do nowego okna przeglądarki a nie do gg czy innego aqq.
arturpalyga
2009-12-19 22:44:52
To nie jest link z gg.
Komentarzy (1)

Zapraszam na lekcje pisania

  

Warsztaty dzienikarsko-literackie, czyli lekcje pisania. Będę je prowadził od dziś, co dwa tygodnie, w Ośrodku Kreatywności Obywatelskiej przy ul. Komorowickiej 15.

Pierwsze spotkane dziś o godz. 17.00.

Serdecznie!

2008-05-14 | Dodaj komentarz
jamilka
2008-05-24 23:56:29
Lekcje pisania... Czytam Twego bloga, nawet zaczęłam przez to myśleć... Ściskam, jamilka.
Komentarzy (11)

Tekst o szczęściu

  
Chciałbym kiedyś napisać tekst o szczęściu.
Żeby po napisaniu tego tekstu poczuć się szczęśliwym, że się ten tekst napisało.
I żeby po jego przeczytaniu jego czytelnik poczuł się szczęśliwszy (na chwilę, nie na zawsze)
i pomyślał, że owszem, jest tyle tekstów o miłości, o śmierci, o różnych przedmiotach, a tu jest tekst o szczęściu. I że rzeczywiście.
Gdybym umiał napisać tekst o szczęściu, zakasałbym rękawy i wziąłbym się do roboty już teraz, już zaraz, bez żadnej zwłoki, już natychmiast! Tej nocy siedziałbym do rana. Śpiewałyby ptaki, a ja bym pisał, pisał, bo jak się już przerwie, to nie wiadomo kiedy znowu się do tego wróci. A kiedy wszyscy już szliby do pracy, wyszedłbym z psem pooddychać, że niby już wstałem. A kiedy już bym pooddychał, wrócilibyśmy sobie do ciepłego domu, zaparzyłbym kawy, wlał mleczko, dał psu psie ciasteczko i poszedł do łóżka. Pies zadowolony ułożyłby się w moich nogach i spalibyśmy sobie do południa.
2008-05-13 | Dodaj komentarz
Erlay
2008-05-14 17:54:56
No, nie wiem, czy tekst o szczęściu to miał być, ale optymistycznie nastawia(; a jak ma dopiero być to mam nadzieje, że będzie i czekam!:D
jamilka
2008-05-25 00:14:11
Obok przystanku PKS znalazłam 7 czterolistnych koniczyn. Jedną dałam Frankowi - na potarganie. Tak fajnie ją targał, że dałam mu drugą i trzecią. Czekałam na autobus do pracy....mama ściskała wózek z Frankiem na pokładzie i wiedziałam, że zobaczę go dopiero wieczorem...Jak potargał czterolistne, to pozrywałam mu dmuchawce i dmuchałam. Śmiał się strasznie, a potem pojechałam do pracy, cały dzień go nie widziałam, potem wieczorem na mój widok zaczął płakać. Płakal i płakał i potem zasnął. To jest opowieść o szczęściu. Trochę śmierdząco jak z pikniku na skraju drogi Strugackich.
arturpalyga
2008-05-25 00:25:48
Nie warto pracować :)
jamilka
2008-05-25 00:41:14
a głupiś, to moja opowieść o szczęściu, ono nie może być proste i łatwe, szczęście tkwi w szprychach koła od wózka.
jamilka
2008-05-25 10:39:01
Mój ostatni komentarz jest strasznie głupi, czy można to skasować? Przepraszam, jamilka...
arturpalyga
2008-05-25 11:52:54
Szprychy, nie szprychy, ale nie warto. Kasować też nie warto.
jamilka
2008-05-25 21:56:33
Jak ktoś u mnie napisze bzdurę i poprosi o skasowanie, to kasuję...literówkę popełni, albo błąd i się wstydzi, to kasuję. Czemu nie? Lubię ludzi. Pozdrawiam serdecznie, jamilka.
arturpalyga
2008-05-25 23:43:12
Ja też lubię ludzi, ale nie lubię ich kasować. A u Ciebie, to gdzie?
ja
2008-05-26 08:38:27
W moim ogrodzie jest państwo mrówek. Prawdziwe. Są mrówcze miasta, połączone podziemnymi korytarzami. Mrówki wychodzą już ze swoich domów i co rusz wędrują w kierunku moich drzwi tarasowych. Są chyba ciekawskie, co tam u mnie po zimie słychać. Kiedyś przepędzałem je brutalnie. Teraz delikatnie. Do mojego domu wszak nie muszą zaglądać. Mają cały ogród. Kiedyś, gdy usiadła na mnie mrówka ze skrzydłami, strzepywałem ją z obrzydzeniem. Dzisiaj pozwalam odpocząć. Bo taka mrówka, to mrówcza księżniczka. Ma w sobie tysiące mrówczych jaj i właśnie leci w świat zakładać własne miasto. Założy je w moim ogrodzie. Nie jestem sam...
jamilka
2008-05-28 23:15:25
u mnie teraz: http://jamilka.blox.pl/html
arturpalyga
2008-05-29 00:58:47
Byłem. Ładne. Nie chciało mi się logować, żeby komentować. Ale ładne. Naprawdę.
Komentarzy (0)

OKO

  

OKO SIĘ OTWIERA, PROSZĘ PAŃSTWA!

Dziś!!!

Przy Komorowickiej 15, proszę państwa, właśnie powstał Ośrodek Kreatywności Obywatelskiej. Spotkania filozoficzne, forum filmowe, obserwatorium zdarzeń politycznych, teatr tekstu, warsztaty dziennikarsko-literackie, punkt poradnictwa, bank czasu, spektakle teatralne, wystawy i różne inne rzeczy - wszystko to tam będzie.

Wymalowane, wyremontowane przez OKO własnoręcznie, z uroczym ogródkiem, z dwiema salami w centrum miasta otwartymi od poniedziałku do piątku codziennie.

O 13.00 dzisiaj (tj. w poniedziałek, maja dwunastego) konferencję prasową robimy, a o 17.00 otwarcie, gdzie trochę więcej będzie można się dowiedzieć, o co tu chodzi i w ogóle.

Otwarta zostanie dziś również pierwsza wystawa pt. "Rzut OKA wstecz" z fotografiami z Bielska i Białej z niedawnej i dawniejszej przeszłości.

Działa już strona internetowa: www.oko.bielsko.pl

No to co? Będąc uprzejmym przedstawicielem zarządu tegoż, zapraszam!

2008-05-12 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Na zdjęciu na górze: Alina przy kociołku. Fot. Filip Frątczak

SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Z zainteresowaniem poczytam, choć nie wiem, czy mnie to przekonuje. Ostrożny byłbym. Dzięki.
[arturpalyga]
Poważnie i nieironicznie odpowiadam.Żeby obawiać się opętania musiałbym założyć, że ci ludzie są opętani. Nie...
[Angus]
A poza realnymi obawami, że można się utopić, nie obawiał się Pan opętania. Pytam wbrew...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1650457
Newsów: 734
Komentarzy: 2175
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała