arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl

Komentarzy (8)

Köslin kulturkampf

  

Proszę sobie wyobrazić, że w Bielsku-B. wszystko skupia się wokół ulicy 3 Maja, która jest dwupasmówką i przy której nie ma zamku, ani żadnych pięknych kamienic, tylko zabudowa peerelowska plus prowincjonalny postmodernizm lat dziewięćdziesiątych.

Nie ma ulicy 11 Listopada. Nie ma nic więcej, tylko osiedla, tylko blokowiska i budynek ratusza w stylu późny Gomułka.

Koszalin warto zobaczyć i pomyśleć sobie o BB.

Mieliśmy szczęście, że się w Bielitz nie stało jak w Köslin, gdzie Krasnaja Armia ustawiła armaty na wzgórzu i jebut, jebut w miasto. Wszystko rozwalili. Bo niemieckie. Nowy Koszalin odbudowano byle jak, po peerelowsku, na gruzach.

Mieliśmy szczęście w BB, że mamy miasto, centrum miasta, takie jak zbudowali je Niemcy i Żydzi. Inaczej się żyje w tym mieście, inni ludzie, wszystko inne.

Koszalin jest zgwałcony, sponiewierany, przewleczony po kamieniach, oszpecony, smutny, z całą masą kompleksów.

„Wodzirej. Koszalin kulturkampf" - taką rzecz na motywach „Wodzireja" Feliksa Falka przygotowujemy z Piotrem Ratajczakiem w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Premiera - 29 marca - ma uczcić w Międzynarodowy Dzień Teatru. I ok.

Bardzo fajna rzecz wychodzi i serdecznie Państwa zapraszam.

Przy okazji, ponieważ nie jestem skromny, pochwalę się Państwu, że „Żyd" zakwalifikował się na szczeciński festiwal „Kontrapunkt". Spośród 130 zgłoszonych spektakli z całej Polski wybrano osiem, w tym „Żyda". Staniemy w szranki m.in. z krakowskim Teatrem Starym.

Nie wiem, ile zgłoszeń było na „Raport" w Gdyni, ale tam też się „Żyd" dostał.

Gratuluję serdecznie Zespołowi, gratuluję Robertowi Talarczykowi, całemu Teatrowi, gratuluję sobie. Dziękuję.

2008-03-07 | Dodaj komentarz
jacekproszyk
2008-03-08 17:54:11
To prawda mamy szczęście... alianckie bombowce nad rafinerią w Czechowicach robiły swoje i miały do nas niedaleko...
jacekproszyk
2008-03-08 17:55:45
nie mówiąc już o Armii Czerwonej, która mogła nieoszczędzić Bielska o sławie niemieckiego miasta...
legon
2008-03-11 11:18:35
To, że miasto nie zostało zniszczone, zawdzięczamy... Śląskowi. W 1945 Sowieci, chcąc ocalić śląski przemysł, tak okrążyli wojska niemieckie, że miały tylko jeden kierunek ucieczki : na Żory, Racibórz, Wodzisław, Opawę. W efekcie te miasta zostały zniszczone w 80%. Ale w centrum Żor zabudowa odtwarza dawny układ ulic. A dzisiaj rynek unowocześniono jak w Bielsku - ale jakoś tak mniej nowobogacko ;)
Hania
2008-03-11 11:48:10
Ale Opawę to chyba jakoś wybiórczo niszczyli, bo się bardzo śliczna zachowała :)
legon
2008-03-11 14:51:45
Co do Opawy - nie byłem, wyczytałem, że 80%... Może odbudowali?
legon
2008-03-11 14:56:02
O Opawie z oficjalnej strony miasta: Při těžkých bojích v závěru druhé světové války byla značná část města poškozena nebo zcela zničena, přes 3000 sovětských vojáků zaplatilo svým životem. Rozumite česky?
Ewa Janoszek
2008-03-12 12:06:10
Nie trzeba ani Krasnoarmiejców ani alianckich bombowców, by miasto wyglądało niedługo jak Koszalin naszych czasów. Wystarczy kilku deweloperów bez szacunku do „starych ruder” i luka w ustawie o ochronie zabytków, zgodnie z którą warte ochrony jest tylko to, co wpisano w rejestr zabytków. Resztę w majestacie prawa można wyburzyć. Wobec tego na ulicy 3 Maja mogłoby zostać 9 domów, na Mickiewicza i Krasińskiego po 3 a w Cygańskim Lesie tylko 2 wille. Niedługo zobaczymy jak znika jedna z nich przy Olszówki 27, (dom Karla Hauptiga z 1888 r., w którym przez dłuższy czas urzędował Sanepid). W resztkach parku powstanie szeregówka lub 4 „zameczki”, inwestor jeszcze się zastanawia. I będą to pomniki zarazem demokracji i nieświadomości. Quod non fecerunt barbari, fecerunt Barberini – mówiono kiedyś w Rzymie, chociaż po Barberinich trochę fajnych rzeczy jednak zostało...
Ewa Janoszek
2008-03-12 12:15:04
Sorki za cyfrowe badziewie w tekście, ale tak się dzieje jak się fragment wkleja - to miał być cudzysłów. Próbowałam modyfikować ale się chyba nie da :-)
Komentarzy (7)

List do Żydów

  

Taki list dostałem.

M.in. z adnotacją -bardzo ważny- trafił na główną stronę międzynarodowego portalu żydowskiego The 614th Commandment Society.

Do naszych Braci Żydów!

My, niżej podpisani, liderzy i członkowie kościołów i wspólnot chrześcijańskich, pragniemy publicznie zabrać głos w sprawie, która odbija się głośnym echem na początku 2008 roku. Przedmiotem naszego zainteresowania jest ciemna karta narodowej historii dotycząca polskiego antysemityzmu po II Wojnie Światowej. Jesteśmy przekonani, że Bóg chce poruszyć sumienia Polaków i zwrócić naszą uwagę na to, co jeszcze nie zostało naprawione we wzajemnych relacjach polsko - żydowskich.
Chrześcijanie w czasie pogromów Żydów po II Wojnie Światowej zachowali się obojętnie i poza nielicznymi, chlubnymi wyjątkami, milczeli. Taką postawę nasi wówczas sąsiedzi - Żydzi - mogli odebrać jako ciche przyzwolenie na popełnianą wobec nich nieprawość. Ta postawa chrześcijan była konsekwencją szerzonej przez wieki teologii zastępczej, która głosiła, że Bóg w miejsce odrzuconych Żydów wybrał kościół chrześcijański.

Wierzymy, że Bóg chce uwolnić tę ziemię od przekleństwa, które sprowadziła na nią niewinnie przelana krew. Nie stanie się to jednak dopóki „...głos krwi brata twego woła do mnie z ziemi" (zobacz Księga Bereszit, Księga Rodzaju, 1 Księga Mojżeszowa 4:10).
Wtedy, po wojnie, większość z nas nie zdała egzaminu jako chrześcijanie. Dzisiaj Bóg daje nam drugą szansę. Nadszedł czas, abyśmy uznali naszą winę popełnioną wobec Boga i ludzi.
Wierzymy, że pragnieniem Boga jest odbudowanie relacji między narodem polskim i żydowskim. Przyznanie się do winy i wypowiedzenie słowa: „Przepraszam", jest kluczem do tego, by nasze serca na nowo się ze sobą spotkały. Jesteśmy wdzięczni za wielokrotne potępienie antysemityzmu przez papieża Jana Pawła II i przez innych liderów kościołów. Jesteśmy wdzięczni za akt skruchy i prośbę o przebaczenie wyrażone przez piętnastu obywateli Kielc, członków Kieleckiego Stowarzyszenia „Pamięć, Dialog i Pojednanie" w liście otwartym do „Do Żydów w Polsce i w świecie" napisanym 23 czerwca 1996 oraz za słowo PRZEPRASZAM wypowiedziane przez prezesa Rady Ministrów, Pana Premiera Włodzimierza Cimoszewicza w Kielcach w 1996 r. podczas obchodów 50. rocznicy Pogromu Kieleckiego, a także przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Jedwabnem w 2001 roku.
Gesty te były pierwszymi ważnymi krokami, które otworzyły drzwi do pojednania na każdym poziomie naszych relacji z Żydami. Pamiętamy o Bożych obietnicach skierowanych do Abrahama, w których zawarte zostało błogosławieństwo lub przekleństwo dla wszystkich narodów ziemi za ich stosunek do Izraela (zobacz Księga Bereszit, Księga Rodzaju, 1 Księga Mojżeszowa 12:3: „Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą, a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył. Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo ludy całej ziemi.") Jako chrześcijanie chcemy stać się przyjaciółmi naszych Braci Żydów. Niech to przyznanie się do winy będzie pierwszym krokiem na drodze ku naszemu pełnemu pojednaniu i braterstwu.
Bóg mówi w Torze, że ukarze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia (por. Księga Szemot, Księga Wyjścia, 2 Księga Mojżeszowa 20:5 i 34:7). Na podstawie tych słów uznajemy grzech naszych ojców popełniony na naszych braciach Żydach. Jest nam wstyd za wszelką krzywdę i zbrodnię popełnioną przez nas wobec Was zarówno w czasie wojny jak i bezpośrednio po niej. Szczególnie boleśnie odczuwamy fakt, że wiele z tych aktów przemocy miało miejsce zaraz po Szoah - Zagładzie, w wyniku której zginęło na polskiej ziemi ponad trzy miliony Żydów.
Dlatego teraz, razem zwracamy się do Miłosiernego Boga, mówiąc:

PANIE, BOŻE IZRAELA! PRZEBACZ NAM I PRZEBACZ NASZYM OJCOM, BO ZGRZESZYLIŚMY WOBEC CIEBIE I PRZECIWKO TWOJEMU NARODOWI - IZRAELOWI!

Zwracamy się do wszystkich Żydów i ich rodzin, którzy byli w jakikolwiek sposób skrzywdzeni na polskiej ziemi; do Was wołamy mówiąc: ŹLE POSTĄPILIŚMY WOBEC WAS! PRZEPRASZAMY i PROSIMY O WASZE WYBACZENIE!
Przepraszamy Was za wszelkie próby usprawiedliwiania naszych zbrodni i nieprawości, które popełniliśmy wobec Was na przestrzeni wieków.
Wstydzimy się tego, że daliśmy wiarę wszelkim kłamstwom na Wasz temat i o Waszej religii. Szczególnie jest nam przykro za to, że uwierzyliśmy w plotkę o mordzie rytualnym. Przepraszamy Was za naszą głupotę i niewiedzę!
Jako chrześcijanie, przepraszamy Was za naszą milczącą postawę w tamtych dniach. Wstydzimy się naszej obojętności, co w rzeczywistości oznaczało ciche przyzwolenie na popełnianą wobec Was nieprawość.
Jest nam wstyd z powodu nagonki na Żydów, która miała miejsce w 1968 roku z inspiracji naszych ówczesnych władz państwowych. Bolejemy nad tym, że wielu z Was musiało wtedy opuścić Polskę. Przez setki lat mieszkaliśmy obok siebie i byliśmy sąsiadami. Mieszkaliśmy we wspólnym domu, któremu na imię „Polska", ale w najtrudniejszych dla Was dniach, nie było nas przy Was!
Jednak dziś, rodzi się w sercach naszych tęsknota za Wami. Dziś otwieramy nasze serca dla Was! Pragniemy, aby wszystko, co nas dzieli zostało usunięte i abyśmy mogli stać się dla Was braćmi, przyjaciółmi i życzliwymi sąsiadami, których kiedyś wam zabrakło.

Pierwsi podpisani to:

Irena Stankiewicz - starszy Kościoła Chrześcijańskiego "Wieczernik" w Kielcach;

Edward Ćwierz - starszy Kościoła Chrześcijańskiego "Wieczernik" w Kielcach;

Jacek Sierka - pastor Kościoła Chrześcijańskiego „Wieczernik w Kielcach"

Mirosław Wielchorski - starszy Kościoła Chrześcijańskiego "Wieczernik" w Kielcach;

Ks. Janusz Daszuta - pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Kielcach;

Wiesław Ziemba - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór „Anastasis" w Legnicy;

Bogdan Olechnowicz - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór „Górna Izba" w Gorzowie Wielkopolskim;

Jerzy Rycharski - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór w Kaliszu;

Andrzej Nędzusiak - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, w Warszawie;

Jacek Orłowski - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór w Nowym Sączu;

Edward Pawłowski - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór „Antiochia" we Wrocławiu;

Tomasz Piszczałka - pastor Kościoła Ewangelicznego Misja Łaski, zbór we Wrocławiu;

Bolesław Paliwoda - pastor Centrum Chrześcijańskiego „Kanaan" we Wrocławiu;

Jerzy Piotrowski - pastor Kościoła Domowego w Warszawie;

Roman Ślazyk - pastor Centrum Chrześcijńskie „Kanaan"- Misja Betezda w Bydgoszczy;

Bogdan Zaremba - pastor Kościoła „Nowe Przymierze" w Warszawie;

Paweł Pławski - pastor, społeczności Centrum Chrześcijańskiego „Kanaan" w Zduńskiej Woli;

Zdzisław Weyna - pastor Wspólnoty Vineyard we Wrocławiu;

Tomasz Kmiecik - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, Zbór „Hosanna" w Częstochowie;

John Abraham Godson - pastor Centrum Chrześcijańskiego „Betel", Kościół Boży w Chrystusie w Łodzi;

Marek Grządko - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie w Międzyrzeczu;

Adam Śliwka - pastor Kościoła „Misja Centrum Służby Życia" w Skoczowie;
Andrzej Pilch - starszy Kościoła „Misja Centrum Służby Życia" w Skoczowie;

Michał Sikorski - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór w Hajnówce;

Wojciech Borys - dyrektor Misji Przyjaciół Dzieci, Kościoła Bożego w Chrystusie;

Leszek Adamski - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór w Mysłowicach;

Arkadiusz Krzywodajć - pastor Kościoła Zielonoświątkowego „Filadelfia" w Wodzisławiu Śląskim;

Marek Ciesiółka - pastor Kościoła „Droga" w Warszawie, Kościół Boży w Chrystusie;

Mirosław Nogaczewski - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór „Pojednanie" w Pruszczu Gdańskim;

Michał Hałas - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór „Eklezja" w Gdyni;

Maciej Gliński - pastor „Centrum Chrześcijańskie w Choszcznie", zbór Kościoła Bożego w Chrystusie;

Mirosław Szatkowski - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór „Centrum Ewangelii" w Głogowie;

Kazimierz Juszczak - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór w Chełmnie;

Paweł Jurkowski - pastor Kościoła Zielonoświątkowego, zbór w Wejherowie;

Julian Bałdyka - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór „Hosanna" w Kole;

Bogdan Górski - pastor Kościoła Bożego w Chrystusie, zbór „Agape" w Skierniewicach;

Adam Dylus - przewodniczący Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej przy parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Katowicach;

Stanisława Iżyk - Dekowska - dyrektor Stowarzyszenia Pro-misja Przymierze Katolików na rzecz Ewangelizacji i Misji;

Robert Harpeniuk - pastor Centrum Chrześcijańskie „Rebeka" Kościół Boży w Chrystusie zbór w Hrubieszowie;

Link do listu:

http://www.listdozydow.pl/

2008-03-03 | Dodaj komentarz
jemen
2008-03-04 12:53:22
Tego typu listy i dokumenty są bardzo charakterystyczne dla przedstawicieli kościołów protestanckich związanych z tak zwanym ruchem ewangelicznym / ewangelikalnym. Religijne ruchy ewangelikalne w swojej naturze dążenia do ideału pierwszych chrześcijan często nawiązują do źródeł początku chrześcijaństwa jaki był w Judaizmie. Uważają, że wszelki antysemityzm jest grzechem i działaniem diabła wobec żydowskiego narodu wybranego. Konsekwencją takiej postawy jest dość popularna pro-żydowska postawa członków tych wspólnot. W Europie i Polsce organizują konferencje na których omawiają znaczenie Żydów i historii współczesnego Izraela w odniesieniu do eschatologii czyli Czasów Ostatecznych. Czytając ten list także widać w nim że idea przepraszania Żydów ma źródło w tekstach biblijnych, na których opierają swoją dość ortodoksyjną wiarę. Z drugiej strony nieliczne i często potępiane wyznania ewangelikalne wrzucane (często niesłusznie) do jednego worka z napisem "sekta" w polskim oceanie rzymsko-katolickim także czuja się jak mniejszość. I z racji tego poczucia odrzucania przez katolicyzm i poczucia mniejszości łatwiej im się identyfikować z wyznawcami religii mojżeszowej, która także traktowana była jak obca mniejszość i potępiana przez katolicyzm. Dlatego tego typu listy i zachowania w środowiskach ewangelikalnych nie są niczym nowym ani odkrywczym.
januszokrzesik
2008-03-04 13:07:30
Zwróćcie uwagę, że co najmniej dwie osoby z tego grona reprezentują wspólnoty katolickie
delikwiarz
2008-03-06 23:20:34
ja jestem zdania, ze w przyrodzie wystepuje tak zwana rownowaga pierwotna, jak w przyrodzie, to w swiecie, to i w spoleczenstwie. nie szukam wiec zrodla antysemityzmu, homofobii i innych fobii, wobec mniejszosci narodowych, sexualnych, spolecznych w istnieniu ich samych. w dzisiejszych czasach oni nie generuja tych fobi, albo generuja w stopniu niewielkim,. problem pojawiqa sie gdy niektorzy z nich zaczynaja walczyc o prawa , ktore juz dawno maja. czy ja jestem np antysemita?- nie sadze, ale sklaniam sie by byc antyfilosemita. mysle, ze tym drugim, jest zostac duzo prosciej. zydzi zyja sobie w spokoju, a swoje sprawy zalatwiaja po cichu, jak kazdy czlowiek, w swojej prywatnosci, jezeli w imieniu zydopw wystepuje zyd, to reprezentuje swoich braci i ma do tego pelna legitymacje, jezeli za zydow wypowiada sie osoba nie bedaca czlonkiem tej wspolnoty to kimze ona jest? bo zydem nie jest..samarytaninem jakim? i nawet jesli ta osoba moze i cos zalatwi, moze i cos uczci, odda czesc jaka narodowi zydowskiemiu, i moze wbrez skormnosci, albo checiom samych zydow, to coz oni uczynic moga? maja sie obrazic? nie, no to sa wdzieczni. ja wierze zydom jak mowia slowa, nie wierze zydofilom, bo to dla mnie falszeze. rozumiem przy tym czyjas fascynacje kultura zydowska, naturalnie, ale nie zyd przyjacielem zydow zostac moze i bez lenna propagandy..... a co gorsza to mysle, ze w prostych umyslach filosemici, plewy sieja, co znich potem antysemityzm wyrasta, pozwolmy zydom, byc zydami....
Blofer
2008-03-24 20:23:47
To mądry i potrzebny list. Pamiętajmy, że chrzescijanie to tylko gałązki wszczepione w drzewo oliwne. wazny i z mojego punktu widzenia, człowieka, ktory pozolnie - z dnia na dzień odkrywa swoje korzenie. I nagle staje przed ścianą płaczu w swoim sercu i odkrywa skad się wywodzi. I to jest odkrycie warte wszystkiego. Shalom
ariana251
2010-04-22 10:18:40
http://www.ankietka.pl/ankieta/38738/miejsce-kobiety-w-religii.html
leon
2012-09-12 19:42:33
a naser kurwi matry
rabin
2016-04-23 18:35:44
Totalnie antysemicki list i kłamliwy paszkwil na temat Antysemityzmu Polaków ....... Prawda jest INNA oni Polin - polacy ratowali wielu żydów i to z narażeniem życia często płacąc najwyższą cenę - własne życie , przykładem ratowania jest pani Irena Sendler i inni . Było także wiele aktów ANTYPOLONIZMU po stronie żydowskiej , a po II wojnie sporo naszych rodaków pracowało w KOMUNISTYCZNYM SB i miało na rękach krew niewinnych POLAKÓW -PATRIOTÓW , nie prawdą jest że 3 miliony żydów zgineło z ręki lub przez polski antysemityzm - to jest kłamliwa propaganda tych zakłamanych HOLOKAUSTNIKÓW zepsutych żydów z USA i wstyd ze EwaNngelikalni chrzescianie powielają te kłamstwa , to jest wieka hanba i wstyd . Nic to wam nie da i tak dla wielu naszych jesteście zwykłym bydłem , ludzkimi zwierzetami stworzonymi po to aby zydom służyć . Jedynie ORTODOKSYJNI z waszych polin to nasi młodsi - bracia - ludzie a wy jestescie tylko sługusami i niewolnikami .
Komentarzy (2)

Pasjami

  

Jak to wszystko ogarnąć?...

Emocje po dniu wczorajszym już opadły. [tu można sobie Perfect zanucić]

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział we wczorajszej dyskusji po "Żydzie". To była trzecia dyskusja publiczna związana z tym spektaklem i po raz pierwszy, mam takie silne wrażenie, udało się naprawdę coś otworzyć, rozjątrzyć, sprowokować, potrząsnąć. Poruszyło się. Dzięki jeszcze raz!

Szedłem potem, po odwiezieniu do hotelu Eweliny i Roberta, koło Teatru Grodzkiego, przez przejazd na którym niedawno zginął człowiek. Liczyłem wagony. 17. Oddychając - przy każdym wagonie jeden oddech. Po siedemnastu oddechach - pusty park. Rzeka. Bezludna ulica. Potem rozmowy do szóstej nad ranem. Była godzina, że szło na noże. O czwartej nad ranem rozmowy o końcu Europy, o wyczerpaniu, o braku pasji i o pasji. O piątej wspólne czytanie Eliota. Rozmowa o każdym wersie. Strasznie to uwielbiam I świt. Jasno się robi w mieście. Podróż z Arielem taksówką przez jaśniejące miasto. I jak tu się nie zachwycać, co?

Łukasz Drewniak napisał w "Dzienniku", że jechał z zaskorupiałym antysemitą, profesorem N. w przedziale. I nic. Obejrzał nasz spektakl lubelski "Nic co ludzkie" i teraz, pisze, gdyby z nim jechał znowu, naplułby mu w twarz.

Nie wiem, czy takie plucie ma sens, nie jestem do końca przekonany (aczkolwiek sądzę, że jakaś forma jawnej i wyraźnej nieakceptacji jest konieczna), niemniej rozumiem. Pasja.

2008-03-01 | Dodaj komentarz
leopoldhess
2008-03-02 16:01:10
Donoszę, że jeszcze długo po wyjściu autora szło na noże o jego sztukę. A propos Eliota, oto wiersz, o którym wspominałem, a którego nie mogłem sobie wtedy przypomnieć - autorstwa oczywiście cesarza Hadriana, a nie, jak zdaje się powiedziałem, Aureliusza: Animula vagula blandula Hospes comesque corporis Quae nunc abibis in loca Pallidula, rigida, nudula, Nec ut soles dabis iocos? Wierny przekład tego klejnotu jest praktycznie niemożliwy, ale byłoby to coś w stylu: Zwiewna duszyczko, czarująca Przyjaciółko ciała, jego wrogu, W jakie miejsca dziś odejdziesz Blade, dzikie, puste, Gdzie igraszki swe utracisz?
arturpalyga
2008-03-03 00:13:29
Hadrianowi za -animula vagula blandula- dedykujemy tę Sępią piosenkę: Ty, co Rzym wpośród Rzyma chcąc baczyć, pielgrzymie, A wżdy baczyć nie możesz w samym Rzyma Rzymie, Patrzaj na okrąg murów i w rum obrócone Teatra i kościoły, i słupy stłuczone: To są Rzym. Widzisz, jako miasta tak możnego I trup szczęścia poważność wypuszcza pierwszego. To miasto, świat zwalczywszy, i siebie zwalczyło, By nic niezwalczonego od niego nie było. Dziś w Rzymie zwyciężonym Rzym niezwyciężony (To jest ciało w swym cieniu) leży pogrzebiony. Wszystko się w nim zmieniło, sam trwa prócz odmiany Tyber, z piaskiem do morza co bieży zmieszany. Patrz, co Fortuna broi: to się popsowało, Co było nieruchome; trwa, co się ruchało.

Słobodzianek zamknął Laboratorium Dramatu przy Olesińskiej.

Bo nie ma pieniędzy.

Tylko czekać, aż odezwą się władze Wrocławia, które serdecznie zaproszą Słobodzianka wraz z Laboratorium do Wrocławia.

Tak jak ściągnęli Gutka z jego kinem

I Bursztę z jego Biurem Literackim.

I pewnie masę innych rzeczy.

A Wydział Kultury Urzędu Miasta w Bielsku-Białej wydał tomik poezji jednej pani, która pisze o tym, jak kocha swojego męża.

Można by zebrać te wszystkie tomiki poezji wydawane przez Urząd Miasta w Bielsku-Białej i zrobić wystawę. Uważam, że rzeczywiście warto się tym pochwalić, jak Wąchock swoim sołtysem, a co! Zapewniam Państwa, że mamy duże szanse na rozgłos! Ludzie będą zamawiać w pakiecie Jożina z Bażin i tomik poezji z Bielska.

Czym się różni Wrocław od Bielska-Białej poza oczywistymi oczywistościami rozmiarowymi?

Wrocław ma koncepcję. Rozwoju i Promocji. I to widać. I słychać. I czuć.

Jakim miastem chce być Bielsko-Biała? Kogo chce tu przyciągnąć? Dla kogo chce być? Ktoś to w ogóle wie? Miastem turystycznym chce być? Nieporozumienie. Gdzie? Jak? Między Szczyrkiem a Wisłą miasto turystyczne my są? Jasne. Co ci turyści mają zwiedzać w Bielsku-Białej? Zamknięte kościoły, czarne, jak w Rudzie Śląskiej, liszajowate kamienice, pustoszejący deptak, lastrikowe place i jedynie z zewnątrz co bardziej efektowny zamek?

Miastem stu upadłych przemysłów? Skansenem?

Lunaparkiem z figurkami z peerelowskich bajek?

Miastem drogi Szczyrk-Katowice?

Wiem, wiem, nie jest źle. Miejsca w rankingach itp. Ale jaki jest kierunek, ja się pytam? I jaki wizerunek?

M. wymyśliła wczoraj około godz. 1.30 hasło promocyjne BB:

"Lepsze niż Koluszki!"

Nie wiem, czy Państwo sobie zdają sprawę, że w strategii rozwoju miasta zapisane jest, że Bielsko-Biała ma być miastem kultury wysokiej.

No i co? Zdziwko?

Pytanie, kto zajmuje się tworzeniem miasta kultury wysokiej w czasie, gdy Wydział Kultury wydaje milusie wyznania małżeńskie na okoliczność tworzenia Poezji?

Powiem Państwu, kto. Schronisko na Szyndzielni. Tam się raz w roku odbywa koncert jazzowy. Akustykę mają do dupy, ale koncert wysoko.

I jeśli ktoś może Słobodzianka z jego Laboratorium do tego miasta zaprosić to jedynie ów zakonspirowany Wydział Kultury Wysokiej z Siedzibą na Szyndzielni. Howgh.

2008-02-28 | Dodaj komentarz
poli
2008-02-28 13:49:28
dobre
a ja
2008-02-28 17:02:41
wypociny tej pani są lepsze niż pana sztuki.
arturpalyga
2008-02-28 17:40:01
Życzę serdecznie Wydziałowi Kultury, aby w przyszłości wydawane przezeń tomiki miały tylu czytelników, ilu szanownych widzów przychodzi się ze sztukami do teatru zapoznać. Życzę im nagród, życzę szeregu dobrych i złych recenzji, sporów o nie i dyskusji na ich temat. Życzę, aby inni Wydawcy proponowali autorom kolejne tomiki! Naprawdę bardzo bym sobie tego życzył, żebyśmy tak tu mieli. Póki co, jedyna rozsądna rzecz to schować te tomiki zaraz po wydaniu głęboko pod dywan, co też Wydział Kultury, jak się wydaje, regularnie czyni, co świadczy o tym, że mają tam jeszcze jakieś poczucie wstydu.
grzegorzolma
2008-02-28 18:39:25
Artur, ale mnie zachęciłeś do obcowania z Poezją wysokich lotów. Może jakiś przedruk, cytacik. Nie żebyś się wyśmiewał czy pastwił nad twórczością, boże broń. Ale ja, choć mieszkam na Śląsku to podatki płacę w BB więc chcę wiedzieć na co idzie moja krwawica, co wspieram, jaki talent, jaką kulturę wysoką. Wszak za publiczne pieniądze wydana poezja winna być upubliczniona. Dostępna nie tylko dla wąskiego grona szczęśliwców-wybrańców.
arturpalyga
2008-02-28 20:23:21
Grzegorz, rzecz w tym, że po pierwsze właśnie chyba raczej nie chcę się znęcać. Ja rozumiem, że to nie jest wina tych ludzi, zapewne bardzo wrażliwych i czułych. Sprawa jest delikatna. Po drugie nie mam tego tomiku. Mają go moi znajomi, którzy go dostali przez przypadek. To rzeczywiście białe kruki, te wydawnictwa poetyckie UM. A raz trafiłem na wieczorek promujący taki tomik. Okazało się, że oprócz mnie i naczelnika była tylko rodzina i znajomi poetki. Było super. Zgadzam się natomiast, że UM powinien to upubliczniać. Szukałem jakiejkolwiek informacji na stronach internetowych. Nic. A tomiki co roku są wydawane.
jajco
2008-02-28 21:51:34
Pamiętam jak parę lat temu bluzgałeś na teatr a teraz? Dobrze że ktoś umożliwił ci wystawienie twoich sztuk ale na początku też nie było łatwo prawda? Może ta pani za jakiś czas napisze coś lepszego, coś co się spodoba nawet tobie.Trochę życzliwości dla nowicjuszy, nie każdy rodzi się geniuszem.To,że nie podoba się tobie wcale nie znaczy,że nie spodoba się innym.
jacekproszyk
2008-02-28 22:10:55
ale marudzicie... a ja znam fajny wiersz o naszej Białej jednego Żyda: Mieszkała stonoga pod Białą, Bo tak się jej podobało. Raz przychodzi liścik mały Do stonogi, Że proszona jest do Białej Na pierogi. Ucieszyło to stonogę, Więc ruszyła szybko w drogę. Nim zdążyła dojść do Białej, Nogi jej się poplątały: Lewa z prawą, przednia z tylną, Każdej nodze bardzo pilno, Szósta zdążyć chce za siódmą, Ale siódmej iść za trudno, No, bo przed nią stoi ósma, Która właśnie jakiś guz ma. Chciała minąć jedenastą, Poplątała się z piętnastą, A ta znów z dwudziestą piątą, Trzydziesta z dziewięćdziesiątą, A druga z czterdziestą czwartą, Choć wcale nie było warto. Stanęła stonoga wśród drogi, Rozplątać chce sobie nogi; A w Białej stygną pierogi! Rozplątała pierwszą, drugą, Z trzecią trwało bardzo długo, Zanim doszła do trzydziestej, Zapomniała o dwudziestej, Przy czterdziestej już się krząta, "No, a gdzie jest pięćdziesiąta?" Sześćdziesiątą nogę beszta: "Prędzej, prędzej! A gdzie reszta?" To wszystko tak długo trwało, Że przez ten czas całą Białą Przemalowano na zielono, A do Zielonej stonogi nie proszono.
arturpalyga
2008-02-28 22:22:02
Tej Pani życzę z serca jak najlepiej. Pytanie, jaką rolę ma tu pełnić Wydział Kultury Urzędu Miasta w Bielsku-Białej. I dlaczego wydaje się tym akurat osobom tomiki dla ich rodziny i znajomych? Dlaczego np. nie robi się konkursu? I wreszcie gdzie są te tomiki albo jakieś informacje o nich? Gdzie jest jakiś odźwięk? Ślady jakiegoś odbioru?Jakieś recenzje, opinie? Ja zresztą, proszę zauważyć, bynajmniej nie w tonie Savonaroli, tylko raczej takie tam żarciki niewinne. Co ma do tego mój felieton o nienazwanym teatrze sprzed 14 lat? Bo chyba o tym Pan mówi, panie jajco. O czymż więcej?
arturpalyga
2008-02-28 22:23:04
Jacku, to znakomita poezja akurat jest! :)
jacekproszyk
2008-02-28 23:07:12
Ale tak poważnie to jest jedna sprawa, którą trzeba załatwić dla naszego miasta w temacie poezji. Większość z nas wie kim była poetka, powieściopisarka, działaczka kulturalna Kazimiera Alberti z Białej. Nie była to tuzinkowa osoba, w jej salonie literackim bywali wielcy ludzie pióra lat trzydziestych ówczesnej Rzeczypospolitej. Gdy mieszkała w Białej wydała drukiem następujące tomiki poezji i publikacje: Pochwała życia i śmierci (1930), Ghetto potępione. Powieść o duszy żydowskiej (1931), Ci, którzy przyjdą. Powieść mieszczańska (1934), Godzina kalinowa (1935), Xenia idzie przebojem (1936), Usta Italii. Poezje (1936), Więcierz w głębinie (1937), Wiosna w domu (1937), Serce zwierzęce (1937). A dziś w Książnicy Beskidzkiej nie ma ANI JEDNEJ książki Kazimiery, ANI JEDNEJ kserokopii z tych tomików, które mozna zamówić za parę złotych na przykład ze zbiorów Biblioteki Narodowej. Osobiście uważam, że to powinien byc obowiązek by w mieście ukazała się antologia tekstów Kazimiery, które przed wojną opublikowała w Białej. Może jakieś prywatne wydawnictwo by sie tym zajęło? Zachęcam!
kefirek
2008-02-28 23:07:25
Chyba cię Arturze zęby bolały gdy to pisałeś. Przecież tak się w naszym mieście dzieje od lat! A ty własnie teraz! Czyżbyś sądził, że wyrywacze zębów nie mają duszy?! A tomików nigdzie nie ma, bo już dawno zostały rozdrapane!
januszokrzesik
2008-02-28 23:11:39
Panie Jacku, zajmę się tym. To chyba nie będzie dużo kosztować. Proszę o kontakt na maila
arturpalyga
2008-02-28 23:19:28
Ale ja nie mam bloga od lat, Kefirku :) Więc napisałem teraz. Mam dużo szacunku dla wyrywaczy zębów. A szczególnie do takich, którzy piszą wiersze. W ogóle ja bardzo jestem za tym, żeby ludzie pisali, nawet jeśli do jest do niczego. Mi się bardzo podoba, że teraz co drugi coś pisze. Co innego jednak, jeśli to pisanie jakoś reprezentuje nasze miasto, nasz Urząd, nasz WYDZIAŁ.
arturpalyga
2008-02-28 23:22:02
Jacku! Wielkie dzięki za Kazimierę Alberti! Ja o niej pierwszy raz usłyszałem od pani dr Elwiry Buszewicz z UJ, która jest z BB i która wie na jej temat, jak sądzę, coś więcej. Ciekawy jest ten salon jej. Do niej Witkacy przyjeżdżał na przykład.
jajco
2008-02-29 00:29:35
To,że ludzie chodzą na twoje sztuki wcale nie znaczy,że są świetne.Trochę skromności.
kefirek
2008-02-29 07:35:33
jajco/ Pałyga jest skromny jak maślaczek wciśnięty w zakamarek ziemi.
arturpalyga
2008-02-29 09:45:04
A kto powiedział, że ja jestem skromny? Albo że powinienem? Co ja jestem? Panienka z dobrego domu?
delikwiarz
2008-03-07 00:07:04
respekt dla autora za ten text
Komentarzy (6)

Polacy - Żydzi. Dyskusja

  

Zapraszam Państwa do Teatru Polskiego na dyskusję na temat relacji polsko-żydowskich.

"Polacy-Żydzi",

piątek, 29 lutego, po spektaklu pt. "Żyd" na Małej Scenie, o godz. 19.30.

Potwierdził już swój udział, jako dyskutant, Tadeusz Słobodzianek,

organizator warsztatów dramaturgicznych

dotyczących tego właśnie tematu.

2008-02-27 | Dodaj komentarz
Monika Zając
2008-03-02 23:53:58
Nie spodziewałam się, ale przyznaję, my (tzn. studenci) po Twoim ,,Żydzie" się tylko sprzeczamy i sprzeczamy, tak, że nawet pierogów ukochanych dojeść nie mogę, bo jak już się zbierzemy u mnie w mieszkaniu, niby tak na obiad, nie zobowiązujący do żadnych poważnych dyskusji - to już! A proszę, tylko ileż można. Wniosek z ostatniej nocy taki: Żydzi to nic, gorsi są Cyganie, temat na kolejną sztukę? A mówią,że młodzież ma wszystko w ...
arturpalyga
2008-03-03 00:23:48
Och, jak usrani jesteśmy stereo- i monotypami. O Żydach, Cyganach, młodzieży etc. etc. etc. Taki Himmler też sobie rozstrzygał, kto gorszy: Żydzi, czy Cyganie. Jemu wyszło, że Żydzi. Niezwykle interesujące dylematy. A kto jest najlepszy według was?
2008-03-03 10:14:37
Najlepszy? W sensie jakim? A po drugie bardzo bym chciała pamiętać kiedy oglądałam jakieś film w ogóle-to, że Ty najwyraźniej przesiedziałeś swoje przed tv...i kto tu uogólnia?
drobata
2008-11-02 06:36:05
pozwole dolaczyc sie do dyskusji, po ogladnieciu tego filmu mozna zmienic zdanie .....wygrywa ten trzeci http://movies.yahoo.com/movie/1800026448/details
fhdfhn
2009-09-29 21:43:04
http://czakson.wrzuta.pl/aud/file/70n7YSeVwnI/the_fratellis_-_chelsea_dagger
Anastazja2
2017-07-01 08:24:03
Kto w czasie II ws był mordowany i eksterminowany żydzi ?, nie Polacy właśnie! Zadziwiające, że żydów ukrywających żydów.. jakoś Niemcy nie rozstrzeliwali, ale Polaków - jak najbardziej!, przestań więc człowieku pieprzyć podobne kocoboły!!!

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700628
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała