arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl

Komentarzy (0)

Z lotniska

  

I znów lotnisko. Okęcie i kawa po 20 zł. Własnych napojów wnosić nie wolno, a siedzę tu godzinę, więc trudno. Wieczorem mam być w Istambule zwanym też Stambułem. Sprawdziłem pobieżnie to podobieństwo nazwy do Istebnej. Piszą,że Istebna to od słowa -izba-, które wcześniej miało formę -istba-, a Istambuł z greckiego -stan poli- co znaczy -w mieście-. Pozornie co innego, a jednak obie nazwy mają w sobie miejsce. Ist jak istnienie. Obie nazwy gdzieś u swoich źródeł niosą znaczenie -to tu-.

Czytam Szabłowskiego reportaże o Turcji. Takie sobie. Ciąg rozbudowanych anegdotek. Nie lubię takiego pisania. Rzeczy, które zawsze ludzie opowiadają na całym świecie, podkręcają, ubarwiają, plotkują, podniesione są tu do jakiejś niby uniwersalnej prawdy o Turcji. I jeszcze ten narrator, ta znana mi narracja, lekko drwiąca, skrywająca w sobie jakieś poczucie wyższości, że niby -ja z normalnego świata przyjeżdżam do jakiegoś dziwacznego świata-. Znam ten styl, bo sam tak pisałem, jak miałem 20 lat. Poza tym "Śnieg" Pamuka do samolotu i podręcznik angielskiego dla zaawansowanych. A ponieważ spałem na Krakowskim Przedmieściu w akademikach Uniwersytetu Muzycznego tuż koło księgarni PWN, to jeszcze zabierają się do Turcji świeżo tam kupione Roczniki Królestwa Polskiego Jana Długosza, tom pierwszy. Śmiesznie.

Wieczorem spacer po Krakowskim Przedmieściu z Anią Augustynowicz i z Kamilą Paradowską. Znów obserwacja, że strasznie tu pusto i ciemno. Na starówce wszystko pozamykane. Dziwna ta Warszawa. Taki wygwizdów.

I żal tych młodych chłopaków przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którzy stoją tam przy grobie dzień i noc na baczność w świetle znicza.

Ach, i wcześniej wizyta na Koziej, w redakcji miesięcznika Teatr! Pączek i papieros. I rozmowa z czytelniczką tego bloga.

No i próba w Akademii Teatralnej, w sali Kreczmara. Studenci coraz młodsi. Dzieci już prawie. W holu Akademii wielki siedzący Holoubek. I te tablice z nazwiskami absolwentów, przy bufecie na dole najstarsze, w górę idące.

Rozmowy o metafizyce z Anią i Kamilą, o szczurach, o wojnie. O tym, że ta wojna, która, miejmy nadzieję, że jednak nie nadchodzi, będzie inna niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. I o Fauście. I o Antygonie. I przez zimne, puste Krakowskie, z placu Zamkowego, spod kolumny, do pokoju koło księgarni.

A teraz już Istambuł. Zaczyna się boarding chyba.

2018-02-09 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (2)

Zjazd przed odlotem

  

Przepiękna śnieżyca dopadła mnie dzisiaj w Istebnej. Pojechałem spotkać się z Cecylią Kukuczką w związku z przygotowywaną sztuką w Teatrze Śląskim. I wpadłem moim małym miejskim autkiem w środek Istebniańskiej zimy. A opony wprawdzie zimowe, ale już troszeczku zjechane. Ahoj przygodo! Najpierw p. Cecylia z siostrą musiały mnie popchać, a potem w drodze powrotnej, w dół przeżyłem te niezapomniane chwile, kiedy hamulec jest wciśnięty tak, że aż się boję, że się złamie pedał, ręczny zaciągnięty maksymalnie, a auto powolutku się rozpędza. A przede mną dłuuuga, bieluteńka droga coraz bardziej stromo w dół, z zakrętami w las, tzn wiem, że tam powinien być las, ale nie widzę, bo droga znika w ciemności, śnieżycy i mgle. Pierwsza myśl: wyskoczyć! Druga myśl: zapalić papierosa. Wytrenowany przez doświadczenie pisarskie, pierwszą myśl odrzuciłem. Zapaliłem. Pomogło. Kiedy odpalałem, zjechałem w ześlizgu dwoma kołami w gęstszy śnieg. Wyhamowało! Wziąłem parę głębszych machów, otrząsnąłem się i powolutku centymetr po centymetrze zsuwałem się pół w gęstym śniegu, pół na śliskiej drodze. Wyprzedził mnie, pogwizdując, góral na rowerze. - Szybciej środkiem! - krzyczy. No.

W głowie - Kukuczka, góral z familoków. I cała ta piękna, dobra rozmowa w tym domu na górze, przy pysznym cieście i pączkach. Spytałem, co to za nieotwarta butelka szampana taka duża. - To jest szampan, który Jurek miał otworzyć po zdobyciu Lhotse. Przywieźli mi go

...

Dobra, jutro rano do Warszawy, na PWST. Ania Augustynowicz sama znalazła tekst mój w "Dialogu" - "Rewizor. Będzie wojna" i się jej spodobał, i robi go ze studentami PWST, i jutro pierwsza próba czytana. I rozmowa. I od razu z Warszawy samolotem do Istambułu.

Nie wiem dlaczego, nie umiem uchwycić, na czym to polega, ale jakoś bliższy mi jest ten wschodni kierunek. Ameryka jest bardzo ciekawa i w ogóle wiadomo, Ameryka to Ameryka, ale Wschód mnie jakoś inaczej woła, inaczej pociąga, jakoś bardziej do serca woła chyba. Kiedy pierwszy raz byłem w Istambule, poczułem oszołomienie i taki przebłysk, że to tu jest środek świata, skrzyżowanie Wschodu i Zachodu, Konstantynopol. I to widać, ze Konstantynopol na pierwszy rzut oka. Ten, od którego upadku, jak się uczymy, datuje się koniec średniowiecza i długi, trudny początek nowego. Z pierwszej wizyty w Istambule pamiętam tłum na ulicach dzień i noc. W tłumie kobiety w burkach i kobiety w krótkich spódniczkach. Wschód i Zachód na skrzyżowaniu, tak. Bardzo to kontrastowało z pustymi, wyludnionymi ulicami w centrum Berlina. Wtedy, po powrocie rzuciłem się na chwilę do nauki tureckiego (to znaczy kupiłem sobie podręcznik), przeczytałem trochę książek Pamuka, generalnie porwało mnie na jakiś czas. Zobaczymy, co teraz.

Swoją drogą ciekawe to podobieństwo nazw: Istebna-Istanbul.

2018-02-08 | Dodaj komentarz
Mada L
2018-02-08 11:30:48
"Wytrenowany przez doświadczenie pisarskie, pierwszą myśl odrzuciłem." Kapitalne!!!
Duża Ula
2018-02-08 22:37:08
Powodzenia w Turcji ! I szczęśliwego lotu ! Nie tak jak ta droga z Istebnej. Horror !
Komentarzy (2)

Sfałszowana pamięć

  

A propos pamięci historycznej w skali lokalnej, na końcowym przystanku "Jedynki" w Cygańskim Lesie jest tablica z wyrzezanym w drewnie napisem, w stylistyce takiej troszeczkę a la góralska karczma.

Brzmi następująco:

W Imieniu Pańskim

Wszystko, co na piśmie sporządzono, lepiej utrzyma się w pamięci ludzkiej. Dlatego niechaj będzie wiadomo wszystkim i każdemu z osobna, który ten niniejszy list zobaczą, że My Mieczysław z Bożey Łaski Książę na Cieszynie i Pan na Oświęcimiu zauważywszy niedostatek wiernych obywateli Naszego Bylska cierpiących z przyczyn braku drewna oddaliśmy im niewyrąbany las przy Mikuszowicach.

Anno Domini 3.VI.1312

Tekst zaczyna się od odwołania się do pamięci ludzkiej, co brzmi dość perfidnie, jako że pamięć tę właśnie fałszuje.

Brzmi jak cytat z dokumentu. Nie ma żadnej adnotacji, która wskazywałaby, że nie jest to oryginalny cytat. Co to za język?

Nie jest to współczesny język polski. Ale absolutnie nie jest to też XIV-wieczna staropolszczyzna! Jak ktoś chce sobie porównać, proszę w google wpisać: Kazania Świętokrzyskie. To ten sam czas. Nie było w tamtej polszczyźnie ani takich słów, ani takiej ortografii. Ani nawet takiego zapisywania dat, że dzień cyfrą arabską, potem kropeczka, potem miesiąc rzymską, kropeczka i arabską. Nie zapisywano w ten sposób dwuznaków sz i c ani ę, ani zmiękczeń -ci-. Nie istniały takie sformułowania jak -niniejszy list". No ale miałem się ne wdawać w szczegóły. To nie jest staropolszczyzna. To jest jakaś imitacja wykonana przez kogoś, kto ze staropolszczyzną się nie zetknął, a tylko ma o niej mgliste wyobrażenie. Dlaczego ten ktoś użył imienia Mieczysław, a nie Mieszko? Skąd ten Mieczysław? Dlaczego posłużył się formą Bylsko, co fałszywie sugeruje autentyczność?

Ten dokument to pierwsza w historii wzmianka o Bielsku. I jest upubliczniony oficjalnie w zafałszowany sposób.

Ktoś, zapewne pełen dobrych chęci, do żródła dosypał zatrutej domieszki. Według monografii Bielska-Białej w dokumencie nie ma żadnych "wiernych obywateli Naszego Bylska" (obywateli!? w XIV wieku?!), a tylko "Burger zu Bilitz", z czego wynikałoby, że sporządzono go w języku niemieckim, co miałoby sens, zważając, ze był przeznaczony dla niemieckojęzycznych mieszczan. Choć takie dokumenty sporządzano chyba raczej po łacinie. Więc łacina albo niemiecki. I na pewno nie był to tak pięknie i polsko brzmiący Mieczysław, ale raczej Mesko, który nie wiadomo, czy mówił po polsku, ale jeśli tak, to był to polski bardzo bliski czeskiemu.

Rozumiem, że nie zdecydowano się na wyrzezanie w drewnie oryginału, ale nie zaznaczenie w żaden sposób, że to przekład, jest świadomym przekłamaniem. Tym bardziej, że tekst poprzez swoją stylizację sugeruje, że jest oryginalny. Niewielu rozpozna przecież, że to nie żadna staropolszczyzna, tylko dziwaczna podróbka.

2018-02-05 | Dodaj komentarz
Angus
2018-02-06 11:24:41
Czy ja wiem czy sfałszowana. W oryginalnej wersji (jaka była? dokument się zachował?) nikt by tego nie zrozumiał. Równie dobrze można Sienkiewiczowi zarzucać, że nie pisał Trylogii językiem Paska, tylko stylizował. Jest prawda czasu i prawda ekranu ;-)
arturpalyga
2018-02-06 13:12:53
No właśnie z monografii BB wynika, że oryginalny dokument był po niemiecku. To znacząca różnica.
Komentarzy (2)

Grające kaktusy

  

Nadchodzą warsztaty w Turcji. Uświadomiłem sobie, że pierwszy raz nie będzie absolutnie znikąd pomocy, jeśli chodzi o tłumaczenie. Zawsze ktoś był, kto pomagał. Albo ktoś na miejscu, albo towarzysz podróży. Pierwszy raz będę w sytuacji, kiedy nie będzie nikogo, kto choćby czasami mógł wspomóc. Tylko angielski i turecki. I ja w charakterze prowadzącego duże zajęcia dla sporej grupy osób. Powiem szczerze, mam stracha. Postanowiłem codziennie do wyjazdu przeznaczać minimum 1,5 godziny na angielski, ale wiadomo, to kropla w morzu.

A nie! Przypomniało mi się właśnie! Nie pierwszy raz. W Barcelonie przecież na kursie Royal Court też nikogo nie było, kto znałby choć słowo po polsku. No ale tam to nie ja prowadziłem. Mogłem siedzieć i mało się odzywać. No dobra, nie ma co się nakręcać.

Dziś świetny wieczór z Beatą i z Jasiem w katowickim NOSPR. Koncert Orkiestry Nowej Muzyki. Trzy ciekawe kawałki. Per Norgard, John Cage i Louis Andriessen. Norgard - wariacje na temat Bacha, Cage - strasznie fajny i ciekawy utwór na rośliny, w tym na kaktusy i kapustę. I fabryczny, potężnie monotonny Andriessen w utworze pt "Związki zawodowe". Doświadczenie przeszło moje oczekiwania. Świetne miejsce, znakomite warunki do słuchania muzyki i sama muzyka niezwykła! I strasznie mnie cieszy, że Jaś zajawil się na Cage'a.

Jak pięknie można grać na kolcach kaktusa!

Zachwyt, że ktoś gra te utwory. I że tak dużo ludzi chce ich słuchać. Wszystkie bilety, co do jednego, były wyprzedane.

Taka muzyka, kiedy się na niej skupiasz, kiedy nie ma nic innego, rozpraszajacego, bo jesteś tu tylko po to, żeby jej słuchać i patrzeć, jak grają, bardzo otwiera coś w człowieku.

Przypomniało mi się, jak w piwnicy pod klubem Widok nagrywaliśmy eksperymentalne utwory muzyczne. Z Sufą, z Mleczkiem, z Ewą chyba, z Mateuszem? Mieliśmy mikrofon i magnetofon i to wyzwoliło energię nagrywania dźwięków. Robiliśmy całe długie etiudy z przeróżnymi dźwiękami. Pamiętam, jak nagrywamy skrzypiące, metalowe drzwi do naszej piwnicy Widokowej, kroki po schodach, ulicę, głosy dzieci pod blokiem, odgłosy z okien. Bardzo bliskie to było Cage'owi, choć o istnieniu Cage'a nie miałem wtedy pojęcia. I pamiętam, jak zorganizowaliśmy odtwarzanie tej muzyki, co zakończyło się katastrofą. Przygasiliśmy światła. Położyłem się, nie pamiętam już dlaczego, na zestawionych stołkach, na środku i udawałem trupa. Dookoła mnie płonęły świeczki. I puściliśmy tę naszą muzykę. I zaczęły się schodzić dzieci z osiedla, zaciekawione tym, że je nagrywaliśmy. A ja, głupi osiemnastolatek, nie wstawałem. Konsekwetnie grałem trupa, do końca naszego utworu. Potem się okazało, że dzieci wzięly to na serio, że pan umarł. Dziewczynka się popłakała. Opowiedziały rodzicom. Poszła wieść, że w piwnicy pod klubem osiedlowym odprawiamy czarne msze. I zabrali nam naszą ukochaną, odremontowaną, przepięknie przez nas wymalowaną piwnicę. I to była katastrofa.

Ciekawe, co się stało z tą muzyką. To było na kasetach, więc pewnie szlag trafił, rozmagnetyzowały się.

O czym te warsztaty zrobic? To w związku z premierą mojego "Taty" w Istambule, więc pewnie o rodzinie, o dzieciństwie, o zbiorowych wspomnieniach i co można z nich ulepić.

Zakochalem się w Grecie Garbo.

2018-01-29 | Dodaj komentarz
Mada L
2018-01-29 09:30:30
Powodzenia w Turcji!
Duża Ula
2018-01-29 20:56:16
Uszy do góry. Będzie dobrze.
Komentarzy (2)

Zapisanie stycznia

  

Przydałoby się coś odnotować w styczniu, bo potem szukam, sprawdzam, co robiłem w danym miesiącu i jak nic nie ma, to trudno sobie przypomnieć.

Cały miesiąc piszę baśń. Już miałem napisaną i robię drugi przelot, czyli, bazując na pierwszej wersji piszę jeszcze raz po uwagach, po rozmowach na próbach, po przemyśleniach. Długo, długo, długo myślę, czekam aż się urodzi i długo piszę, rzeźbię. W sumie jak patrzę, ile tych sztuk napisałem, to się dziwię, że przecież ja tak długo piszę. Czasem jedną krótką scenę na dwa, trzy dni. Teraz jest szybko, bo lecą po dwie sceny dziennie. No ale baza już jest wymyślona, to druga wersja.

Baśń nazywa się "Zagubiony chłopiec" i będzie wystawiona w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu w reżyserii Pawła Passiniego. Druga rzecz w życiu w teatrze lalek. Pojechałem sobie przypomnieć do wrocławskich lalek "W środku słonca gromadzi się popiół" Agaty Kucińskiej. Bardzo lubię ten jej spektakl. Bardzo. To był taki weekend, tydzień temu, kiedy grano teksty moje tego samego wieczoru we Wrocławiu, w Bydgoszczy i w Istambule.

A dzisiaj w Warszawie, w Powszechnym - "Krótki kurs uciekania" Strefa Wolnosłowa, full ludzi. Miejsca rezerwowe. Trudno się dostać.

No więc baśń. O wojnie. I jeżdżenie do Opola. Pierwsza rzecz dla dzieci. Z rozmów z Mikołajkiem.

- O czym chcesz bajkę?

- O wojownikach nindża.

Więc są wojownicy nindża, i król czaszek, i księżniczka wojowniczka, i klony, i czołgi, i pojazdy kosmiczne, i walki. Na zamówienie syna. I jak to z zamówieniami trochę poszedłem wbrew intencjom zamawiającego, trochę się od nich odbiłem. Bo się w tej zabawie, w tej grze komputerowej, do której wpada chłopiec, tam trwa wojna, nieustająca wojna zbudowana z elementów prawdziwej wojny.

I byliśmy z Beatą na Agaty Dudy-Gracz spektaklu w Opolu: "Śmierć przyjeżdża w środę". Bardzo było o czym mówić. Bardzo warto oglądać teraz spektakle Agaty.

Kończę czytać pierwszy tom monografii bielskiej. Zastanawiam się, ile osób ją przeczytało. Ale pozytywnie zaskoczony jestem. Idzi Panic bardzo w porządku pisze. Dobrze się czyta. A to głównie Panic.

Robiłem spotkanie filozoficzne o Mieszku I, robiłem teatr tekstu. Zacząłem drugi tom "Historii życia prywatnego". Kończę powieść "Nie mówcie, ze nie mamy niczego" Madaleine Thien. Bardzo dobra! Bardzo poruszająća opowieść z historii najnowszej Chin.

Czytam "Sokratesa" Legutki i z serii popularnonaukowej "Spór o czarne dziury". Słucham Grażyny Bacewicz. Oglądam filmy z Jeanem Gabinem z 1938 roku. W Opolu dobre wieczory, rozmowy z Pawłem Passinim.

Chodzę spać coraz później. Coraz częściej tuż przed szóstą rano. W końcu pewnego dnia się to obróci i dojdę do normalnych godzin. Tylko muszę przejść cały dzień, a to będzie trudne.

Jednak pojadę do Istambułu. Teatr Galata Perform zdecydował się sprowadzić mnie na swój koszt. W pierwszej połowie lutego. Na 5 dni. Ale nie będzie tłumacza. I warsztaty mam poprowadzić po angielsku. Dwa dni. 25 osób. Znikąd pomocy. Tylko angielski i ewentualnie wspomaganie tureckim ze słownika.

Więc oprócz wszystkiego codziennie angielski.

2018-01-27 | Dodaj komentarz
Jużmnieniemanigdyiniebyło
2018-02-27 13:06:50
Przeczytałem monografię BB. Ciekawa sprawa z tym atakiem węgierskich wojsk powstańczych. Oczywiście sam fakt miał miejsce ale to co opisał p. Panic , cała "podjazdówka" to fantasmagorie...Szkoda, bo traci wiarygodność...
arturpalyga
2018-03-04 23:52:42
On pisze, że to są domniemania i jego własna próba interpretacji. Nie brzmi to w każdym razie niewiarygodnie, ta próba kojarzenia faktów.

Informacje:


Na górze: Yesim Ozsoy

SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[arturpalyga]
On pisze, że to są domniemania i jego własna próba interpretacji. Nie brzmi to w...
[Jużmnieniemanigdyiniebyło]
Przeczytałem monografię BB. Ciekawa sprawa z tym atakiem węgierskich wojsk powstańczych. Oczywiście sam fakt miał...
[Mada L]
Gratulacje!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1553469
Newsów: 718
Komentarzy: 2152
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała