arturpalyga.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
arturpalyga.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - arturpalyga.blog.bielsko.pl

Komentarzy (1)

+++

  
W tę świąteczną noc zamiast pisać kolejną notkę z Rosji, chciałbym przywołać moją babcię. Babcię Władysławę, która zmarła tej jesieni.
To było dziwne, bo czytałem właśnie „Zamojszczyznę" - wspomnienia doktora Klukowskiego, ordynatora szczebrzeszyńskiego szpitala. Gruba księga wspomnień i dzienników. Czytałem, jak był lekarzem najpierw w Krasnobrodzie. I wtedy pomyślałem sobie, że z tamtych okolic pochodziła babcia Władzia. I że jej rodzice, moi pradziadkowie musieli słyszeć o tym, jak się ksiądz proboszcz z Krasnobrodu w lesie na stosie podpalił, co, jak opisuje Klukowski, stało się tuż przed jej narodzeniem. Zacząłem szukać w sieci jakichś danych, jakichś powiązań nazwisk i faktów rzucanych przez doktora z nazwiskiem babci. Siedziałem nad tym do świtu, a w dzień dowiedziałem się, że babcia zmarła. Zmarła tuż przed tym, zanim zacząłem myśleć o niej intensywnie, szukając jej śladów. Albo inaczej to powiedzmy: kiedy zmarła, nie wiedząc jeszcze o jej śmierci, zacząłem intensywnie o niej myśleć i szukać jej śladów w sieci i w książce, którą sprowadziłem sobie dokładnie w dzień jej śmierci.
Takie wspomnienie:
Jest wielkanocna niedziela, poranek. Babcia się szykuje do kościoła. Nie wiem, gdzie jest wtedy dziadek, nie widzę go w tym wspomnieniu, widzę tylko ją. Wszystko wysprzątane, obrusy, serwety białe, wykrochmalone. Cały dom w Starej Wsi pachnie Zmartwychwstaniem. Biegamy z bratem przez wszystkie pokoje, które łączą się amfiladowo. Babcia ubiera odświętną, kolorową chustę. Słońce za oknem. Jasno. I w domu jasno od słońca. Małe koty łażą koło płotu. Gonię jednego, ścigam. Jest mały i niezdarny. Wskakuje na cembrowinę i kiedy wydaje mi się, że już go dopadłem, ześlizguje się i wpada do studni. Krzyczy przeraźliwie. Z głębokości krzyczy. Nie widać go, tylko słychać. Nie widzę go, bo się boję tam zaglądać. Babcia w chuście wybiega. Mówię, że to nie ja, że mi się nic nie stało, że kot wpadł do studni. I tu przychodzi dziadek. Jednak jest w tym wspomnieniu. Tu przychodzi i wiadrem wyciąga kota z wody. Babcia uspokaja, że nic się nie stało na szczęście. A potem robi mi śmietanę z cukrem. Świeżą, samorobioną śmietanę, gęstą. Obżeram się tą śmietaną. Jeszcze to popamiętam nazajutrz. Ale na razie jest bosko!
Idę z nią obejść kurnik, stajnię, oborę. Dziadek spuszcza psa z łańcucha.
Potem babcia szykuje mi łóżko. Ile mam lat? Osiem? Dziewięć? Dziesięć? Śpię sam w dużym łóżku. Wydaje mi się duże wtedy. Ale to, co w nim największe, to pierzyna. Wielka, pachnąca pierzyna. Tonie się w niej, jak w głębokim śniegu. Babcia gasi światło. Słyszę zegar z kukułką, jak stuka, jak się waha wahadło. Ciemność absolutna. Ale wiem, że wszyscy tam są, w tej ciemności. Babcia wstanie najwcześniej.
2017-11-02 | Dodaj komentarz
Duża Ula
2017-11-03 22:56:48
Piękne wspomnienie o babci.
Komentarzy (0)

Jelcyn Centrum

  

Przebudzenie w Rosji. Południe. Przedszkole w śniegu. W najbliższym oknie za szybą - model żaglowca. Maciek skoczył do sklepu kupić coś na śniadanie dla naszej trójki. Dni Polskiej Dramaturgii w Jekaterynburgu rozpoczynają się o 18.30. Na otwarcie - rosyjska premiera sztuki Maćka Kowalewskiego pt. "Miss HIV". Mamy masę czasu. Po kawie wychodzimy na miasto. Jesteśmy w samym centrum. Szerokie chodniki, szerokie ulice i rzeka Iset. W niezamarzniętej części jeziora pływają kaczki. Dużo wróbli w śniegu. Oswojone, śmiałe sprawdzają, czy czegoś nie mamy, czym moglibyśmy się podzielić. Na ścianie piękne, duże graffitti z głową tygrysa. Łazimy trochę nad jeziorem i dochodzimy do wielkiego, nowoczesnego budynku z napisem: Jelcyn Center.

Borys Jelcyn urodził się w pobliżu, w obwodzie swierdłowskim. W Swierdłowsku robił karierę partyjną, a w 1977 został I sekretarzem swierdłowskiej KPZR. Swoją kadencję zaczął od tego, że kazał lub pozwolił zburzyć dom, w którym zabito ostatniego cara.

Trochę się śmiejąc, trochę nie dowierzając, decydujemy się wejść. W Polsce Jelcyn kojarzy się głównie z pijaństwem i jest zdecydowanie w cieniu Gorbaczowa. No ciekawe.

Budynek jest ciekawie zaprojektowany i naprawdę robi wrażenie. Tak w środku jak i na zewnątrz. Nie powstydziłoby się go Los Angeles. Na dole - duża księgarnia. Miłe zaskoczenie. W dziale teatralnym znajduję antologię dramatu polskiego, a tam? Dworniczkowa, Kościół Opatrzności Bożej i stara kamienica czyli "Nieskończona historia" po rosyjsku.

Ozdobą holu jest czarna czajka, którą jeździł Jelcyn. Na parterze - dzieciństwo. Środkiem idzie szlak - dorastanie Borysa, czyli zdjęcia, świadectwa ze szkoły, zeszyty szkolne. Po bokach - historia kraju: dokumenty, zdjęcia, gazety i fragmenty filmów. Liczba eksponatów jest przytłaczająca, ale kiedy się w to wczytać, wpatrzeć, wsłuchać to rzeczywiście buduje się jakiś świat. Nie ma zaskoczenia. Cała ta historia jest nam znana i punkt widzenia, z jakiego jest opowiadana, nie różni się zanadto od naszego. Trochę nostalgii, trochę śmiesznie, propaganda, świadectwa zbrodni i toczące się w tym wszystkim życie. Ciekawsze jest pierwsze piętro, czyli Borys zdobywa władzę.

Bardzo starannie i przejrzyście jest to przemyślane. W holu na piętrze - zwykła, dostępna ludziom rzeźba przedstawiajaca Jelcyna. Całkowicie w konwencji modnych w ostatnich latach figur z ławeczek w parku. Można sobie przy Jelcynie usiąść i zrobić z nim zdjęcie. Jest przyjazny i bliski. Patrzy w duży ekran. A na tym ekranie wyświetlają się zdjęcia z jego życia. Dzień po dniu patrzy na swoje życie. Dookoła w salach - szczegóły jego życia podzielone na kilka etapów. I tu już opowieść różni się od polskiej.

Przede wszystkim wychodzi w niej rywalizacja między Jelcynem i Gorbaczowem. Punktem centralnym jest salka z inscenizacją obrad Rady Najwyższej ZSRR z 1987 roku z odtwarzanym przemówieniem Jelcyna, w którym zarzucił Gorbaczowowi połowiczność reform. Postulował pójście dużo dalej. Po tym przemówieniu usunięto go z władz. W gablotach - mnóstwo listów od ludzi z tego czasu, z poparciem dla niego oraz kasety magnetofonowe z nagranym przemówieniem, które jakimś cudem krążyły wtedy po całym ZSRR.

Mamy więc los bohatera, który odważa się wystąpić sam przeciwko wszystkim i przegrywa. Zostaje skrytykowany, odsądzony od czci i wiary, potępiony. Po czym po jakimś czasie powraca. Powraca dzięki temu, że pamięta się, co zrobił. A czas się zmienił i zaczęło to inaczej brzmieć. Taka opowieść.

Następna sala: Jelcyn z kolegami z Ukrainy i Białorusi podpisują dokument o rozwiązaniu Związku Radzieckiego. Borys zostaje prezydentem Federacji Rosyjskiej.

- Jesteśmy wolni! - ogłasza.

- Odzyskaliśmy wolność! - mówią Rosjanie. Co dla nas brzmi egzotycznie. Rosjanie? Odzyskali wolność? Tu nie. Tu brzmi ok.

No i sala puczu moskiewskiego z 1991. Bardzo dramatyczna. Ze słynną sceną wejścia Jelcyna na czołg.
Z nagrań i zdjęć wynika, że nie bał się ludzi. Wchodził między nich, dyskutował.

Potem zamieszki na ulicach - kryzys konstytucyjny. Ludzie, którzy wcześniej go kochali i popierali, teraz się odwracają. Bo w sklepach pusto. Ale Borys wychodzi i z tego zwycięsko. Wolne wybory. Kampania telewizyjna. Wygrywa z komunistą Ziuganowem. Potem cały kraj żyje problemami z sercem Borysa Jelcyna i operacją wszczepienia bajpasów. Potem kryzys ekonomiczny. Duże wykresy wyglądają jak przyspieszona akcja serca.

Z tyłu, pod jedną ścianą załatwiono sprawę Czeczenii. Wreszcie rezygnacja i przekazanie władzy Władmirowi Putinowi.

Atrakcją przedostatniej sali jest zrekonstruowany gabinet Jelcyna. Otwarty notes, niedokończone zapiski, marynarka na oparciu krzesła. Kamera wymierzona w fotel, z którego powiedział do niej pamiętne: "Odchodzę".

I tu niespodzianka! Z gabinetu wychodzi się do sali finałowej, a jest to Sala Wolności.

Na wielkich ekranach różne osoby mówią o wolności. Na wielkich tablicach napisano, czym jest wolność. Że jest wolność słowa i myśli, wolność wyznania, wolność zrzeszania się itd. Całą ścianę przy wyjściu z Sali Wolności zajmuje wielkie lustro. To ty jesteś wolny! - taki przekaz kończy Jelcynowską wystawę. Przy wyjściu można kupić jego książki. Po rosyjsku i po angielsku.

Kilka godzin tam spędziliśmy z Kaśką. Słuchaliśmy radzieckich płyt, oglądaliśmy wywiady, teledyski, archiwalne wiadomości. Potem jeszcze szybko na dole dodatek - galeria sztuki. I prezenty, jakie Jelcyn dostawał w różnych krajach.

I już jest ciemno. W życiu bym nie pomyślał, że tyle godzin spędzę w muzeum Borysa Jelcyna. Ale naprawdę jest dobrze zrobione. No i ciekawa, niepolska perspektywa, inny, nieznany mi punkt widzenia.

Myśląc o tym wszystkim i łącząc to z włąsnymi wspomnieniami z tych lat, pędzimy Prospektem Lenina do Teatru Kolady na polską premierę.

2017-10-31 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (2)

Miasto carycy

  

Trzeba trochę nadgonić, bo ucieka.

W Helsinkach lądujemy z półtoragodzinnym opóźnieniem. Zima! Śnieg!

- Zdążę na samolot? - pytam fińskiego funkcjonariusza lotniskowego. Wygląda jak z fińskiej części "Nocy na Ziemi" Jarmuscha. Uśmiecha się.

- Zdąży pan, bo to ten sam samolot.

Okazuje się, że ten embraer, który przywiózł mnie tu z Warszawy, leci do Jekaterynburga, tylko muszą posprzątać. A ja muszę wyjść z tej części terminalu, przejść przez odprawę paszportową i wejść innym wejściem.

- Powodzenia! - mówi Fin łamaną polszczyzną.

Fajny ten język fiński na tablicach.

Nie ma nas dużo. Samolot zapełnia się w połowie. Lecimy. Pod nami Rosja. Dużo Rosji. Próbowałem dojrzeć Ural, ale za ciemno było.

Zamiast o 4:35 przyleciałem do Jekaterynburga po szóstej. Środek zimy. Mróz. Dużo śniegu. Czekali. Filip i Swietłana. Swietłana, która przyjechała o tej nieludzkiej porze po mnie swoim samochodem, zrobiła to dobrowolnie. Nikt jej za to nie płaci. Mówi, że jest miłośniczką teatru. Kolada poprosił, to pojechała. Po drodze gadamy o zimie. Dotąd był lekki mróz i śnieg prószył. Teraz spadł na całego. Jeżdżą odśnieżarki. Jest ślisko.

- To już tak będzie do maja - mówi Swietłana. - Pół roku zimy.

Swietłana i Filip mówią, że Jekaterynburg rywalizuje z Nowosybirskiem o miano trzeciej największej metropolii rosyjskiej. Mijamy zakłady przemysłowe. To był tak ważny i wielki ośrodek przemysłowy, rozwinięty podczas II wojny, kiedy całą produkcję przenoszono za Ural, że zdecydowano o zamknięciu miasta. W ZSRR nie można było tu przyjechać ani stąd wyjechać bez specjalnego pozwolenia. Wjeżdżamy do centrum. Efektowne wieżowce. Gdybym zobaczył ich zdjęcie, nie wiedząc, co to za miejsce, chyba wskazywałbym, że jakieś wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. O tym, że to dawny Swierłowsk, przypomina duży pomnik Lenina przy Prospekcie Lenina przecinającym całe centrum. Przepiękne jezioro w środku miasta! Częściowo zamarznięte. Przez środek miasta przechodzą tory kolei transsyberyskiej. Idą wiaduktem nad ulicą. Tu jest pierwsza stacja w Azji. Następna to, zdaje się, właśnie Nowosybirsk. 20 kilometrów na zachód od miasta, przy drodze stoi słup wyznaczający granicę między Europą a Azją.

Jekaterynburg nazywa się tak od imienia carycy Katarzyny, tej samej, która nam zrobiła zabory. W czasach ZSRR nazywał się Swierdłowsk od nazwiska dygnitarza partyjnego. W latach 90 przywrócono starą nazwę.

Maciek Kowalewski i Kasia Tokarska-Stangret już dojechali. Są na miejscu. Śpią. Mamy wynajęte mieszkanie na osiedlu w centum. Blok. Siódme piętro. Przyjechałem ostatni, więc dostaje mi się duży pokój, bez drzwi. Z okna widok na duże przedszkole pośrodku osiedla i na migające kolorowym oświetleniem wieżowce w centrum. Chociaż wciąż ciemno, jak w środku nocy, jest już siódma rano zauralskiego czasu. Idę spać.

2017-10-30 | Dodaj komentarz
Angus
2017-10-31 08:47:15
Nazwa miasta pochodzi od cesarzowej Katarzyny I, żony imperatora Piotra I Wielkiego. Ciekawy przykład awansu przez łózko. Czyli nie ta Katarzyna Wielka od rozbiorów. Przyjemnego pobytu życzę.
arturpalyga
2017-10-31 11:06:05
A widzi Pan, jak usłyszałem, że od carycy Katarzyny, to jest od razu tak silne i natychmiastowe skojarzenie, że nawet nie pofatygowałem się sprawdzić... Dzięki!
Komentarzy (2)

via Helsinki

  

Kwitnę na Okęciu. Lot do Helsinek opóźniony ponad godzinę. Mam szansę nie zdążyć na lot z Helsinek do Jekaterynburga, a wtedy czeka mnie cudowna noc w Finlandii.
Jeśli opóżnienie się nie zwiększy, będę miał 45 minut na przesiadkę. Boarding 20-30 minut wcześniej, a jeszcze trzeba z samolotu wysiąść, poczekać na autobus dowożący na terminal i znaleźć swoją bramkę. Nigdy na tym lotnisku nie byłem, więc oby nie było powtórki z Berlina, kiedy pobłądziłem i zamiast na transfer, trafiłem do wyjścia, więc trzeba było na nowo przejść przez ochronę, sprawdzanie itd. Wtedy bez szans. I tak są małe. O 4.55 o świcie mają po mnie wyjechać na lotnisku w Jekaterynburgu. Możliwe, że będą musieli poczekać do wieczora, hm. Przygoda!

Wcześniej dość absurdalny lot z Krakowa do Warszawy. Absurdalny, bo trwa 35 minut, ale trzeba być na lotnisku dwie godziny wcześniej, a później trwa jeszcze wysiadanie, więc pociągiem byłoby szybciej. A na Okęciu kupę czasu. Ale nie muszę już się przemieszczać z centrum Warszawy na lotnisko. No i cena za cały lot chyba w sumie jest ta sama.

Jak na tak absurdalny lot, to sporo ludzi. Samolot pełny. W PLL LOT nie dają już gazet do poczytania. Ani nawet kawy. Ledwo zdążyli rozdać po wafelku i kubeczku napoju. Pogorszyło się.

W międzyczasie konsultacje z Agnieszką, specjalistką od Rosji. Dzisiaj puściła informacje, że znów aresztowali dwoje ludzi teatru.

Agnieszka? Mam w tej sytuacji tam jechać? Mogę jeszcze nie wsiąść do samolotu.
Jedź! Jedziesz do Kolady. On jest w porządku. Poza tym to prywatny teatr. Ale mów publicznie, co myślisz. Dla nich to jest ważne.
Mam zająć publicznie stanowisko w sprawie uwięzionych i w sprawie Ukrainy i Krymu?
Jesteś pisarzem politycznym. Tego się od ciebie oczekuje. Ale jedź! Lupa pojechał i udzielał wywiadów w Petersburgu, w których mówił otwarcie, co myśli o polityce rosyjskiej i polskiej.
No właśnie. O polskiej też. Lupa mówił ostro, o faszyzacji Polski. Mówię Agnieszce, że nie lubię tych porównań z faszyzmem. Są demagogiczne. Jeśli już, to raczej polska, przedwojenna sanacja. Zgadza się ze mną. Więc ok. Porozmawiamy o sanacji. Jeśli w ogóle tam dojadę. Jeśli nie los nie urządzi mi indywidualnych dni polskiej dramaturgii w Helsinkach.
Czy kawa na Okęciu naprawdę musi kosztować prawie 20 złotych???

Przyleciał embraer z Helsinek. Wsiadamy!

2017-10-26 | Dodaj komentarz
Duża Ula
2017-10-26 23:31:55
Lepiej wracaj. Masz tutaj dwóch wspaniałych synków. Jesteś potrzebny tutaj swojej rodzinie.
hm
2017-10-27 19:28:32
Nie kupować nic na Okęciu. I na innych lotniskach. Jeżeli są chętni do kupowania to nic nie stoi na przeszkodzie , żeby te ceny zostały.
Komentarzy (0)

a teraz na wschód

  

Jak im to powiedzieć? Jak zaznaczyć? Czy trzeba? Nie wiem. Ale chyba tak. Chyba trzeba zaznaczyć. Chyba nie można pominąć milczeniem.

W czwartek lecę do Rosji. Za Ural. Do Jekaterynburga. Z przesiadką w Helsinkach. Do teatru Nikołaja Kolady, którego ogromnie cenię i jako autora, i jako reżysera. I w ogóle, przyjaciele Moskale, dużo mam dla was miłości, a skojarzenia raczej z dobrymi rozmowami i z serdecznością. No nie zapomnę wspaniałej zabawy i wszystkich tych rozmów na ulicy w Moskwie w nocy z 8 na 9 maja i tych chłonnych, mądrych studentów, którzy przyjechali z Archangielska do Petersburga m.in. na moje warsztaty. Ale to wszystko było przed Krymem. Sytuacja tych wszystkich ludzi z polskich isntytucji, i tych z drugiej strony, którzy masę pracy i masę energii włożyli w budowanie dobrych relacji polsko-rosyjskich na tzw. niwie kulturalnej, po Krymie stała się nie do pozazdroszczenia. Pamiętam gorzką rozmowę, że wszystko na marne. Do głowy nawet nie przyszło mi, żeby odmówić zaproszenia. Gorąco jestem przekonany, że to nie jest przestrzeń do bojkotowania. Nie kultura, nie teatr, nie czytanie sztuk, w których wszystkie przecież te sprawy, te problemy są, nawet jeśli nie wprost to nie jest możliwe, żeby nie wywoływały tych tematów. Ale chyba nie można, nie powinno się dziś jechać do Rosji, spotykać się publicznie z ludźmi i nie zająknąć się na temat okupacji Krymu. No ale nie będzie to łatwe, wiem. Pożyjemy, zobaczymy, czy starczy odwagi.

Tymczasem przypominam sobie język rosyjski i podczytuję o Jekaterynburgu. Czwarte największe miasto w Rosji. Święte miasto, bo tu zamordowano ostatniego cara i jego rodzinę, a tego cara Cerkiew ogłosiła świętym i pielgrzymują.

Zastanawiałem się, który z naszych królów nadawałby się na świętego. Może Mieszko? Nawet Mieszka nigdy nie darzyliśmy nabożną czcią. U nas kanonizuje się opozycję, na którą władza zamierza się z mieczem. Stanisław, nie Bolesław. No i kobiety. Kobiety tak. Święte królowe i księżne. Jadwiga, druga Jadwiga, Kinga. Do królów u nas nikt nie pielgrzymuje i ja się w tej tradycji dobrze odnajduję.

2017-10-23 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


SZTUKI:

1. Guma balonowa. Klub Osiedlowy Widok, BB
2. Testament Teodora Sixta. Teatr Polski w Bielsku-Białej
3. Nic co ludzkie. Scena Prapremier Invitro. Lulblin.
4. Żyd. Teatr Polski w Bielsku-Białej. Teatr Rampa w Warszawie. Kompania Teatr w Lublinie. Skene Szinhaz w Budapeszcie. Teatr Telewizji.
5. Wodzirej. Koszalin Kulturkampf. Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie.
6. Hamlet'44. Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawa.
7. Turyści. Teatr Polski w Bydgoszczy.
8. Wszystkie rodzaje śmierci. Łaźnia Nowa w Nowej Hucie.
9. Ostatni taki ojciec (Tato). Scena Prapremier Invitro. Lublin. Teatr Bagatela w Krakowie. Teatr Galata Perform w Stambule.
10. V(F) ICD-10 Transformacje. Teatr Polski w Bydgoszczy.
11. Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
12. Już się ciebie nie boję, Otello. Scena Prapremier Invitro. Lublin.
13. Idź w noc, Margot. Kompania Teatr. Lublin.
14. Auschwitz Cat. Sala Beckett. Barcelona.
15. Bitwa o Nangar Khel. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
16. Szwoleżerowie. Teatr Polski w Bydgoszczy.
17. Obywatel K. Teatr Nowy w Zabrzu.
18. Nieskończona historia. Teatr Powszechny w Warszawie. Teatr Nowy w Zabrzu. Akademia Teatralna w Białymstoku. Teatr 59 w Warszawie. Teatr Horzycy w Toruniu.
19. Nangar Khel. Postscriptum. Festiwal Malta w Poznaniu.
20. Truskawkowa niedziela. Teatr Polski w Bydgoszczy. Landesbhune Theater w Willhelmshaven.
21. Aporia 43. Scena Prapremier Invitro w Lublinie. Teatr Arabeski w Charkowie.
22. Love. Cieszyńskie Studio Teatralne.
23. Morrison/Śmiercisyn. Teatr Lalki i Aktora w Opolu.
24. w środku słońca gromadzi się popiół. Teatr Stary w Krakowie. Wrocławski Teatr Lalek. Polskie Radio.
25. Historie bydgoskie - osiem historii. Teatr Polski w Bydgoszczy.
26. Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Teatr Fredry w Gnieźnie.
27. I nikt mnie nie poznał. Violetta Villas. Teatr Capitol we Wrocławiu. Teatr Nowy w Łodzi.
28. Lalka. Adaptacja. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
29. Western. Teatr Śląski w Katowicach.
30. Y. Teatr Capitol we Wrocławiu.
31. Znak Jonasza. neTTheatre. Polskie Radio. Warszawa. Lublin.
32. Psubracia. Teatr Śląski w Katowicach.
33. Exodus 2.0. Teatr Węgierki w Białymstoku.
34. Narysowałam więcej, niż tu widać. Strefa Wolnosłowa. Warszawa.
35. Klątwy. Teatr Osterwy w Lublinie.
36. Rewizor. Będzie wojna. Teatr Ludowy w Nowej Hucie. Akademia Teatralna w Warszawie.
37. Dybbuk. Teatr Polski w Bielsku-Białej.
38. Muzułmany. Teatr Śląski w Katowicach.
39. Panna Nikt. Wrocławski Teatr Współczesny.
40. Dada z łasiczką. Teatr Śląski
41. Tancerka. Opolski Teatr Lalki i Aktora
42. Uchodź. Krótki kurs uciekania dla początkujących, Strefa Wolnosłowa, Teatr Powszechny w Warszawie
43. Zagubiony chłopiec. Opolski Teatr Lalki i Aktora
44. Himalaje
45. W promieniach. Zupełnie nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie. Teatr Nikołaja Kolady w Jekaterynburgu - czytanie. Czytanie w Moskwie. Monodram Angeliki Sokólskiej.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W sprawach wszelakich proszę pisać do mnie na adres:
appalyga@gmail.com

Archiwum:


2018
» listopad (5)
» październik (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (1)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (3)
» luty (8)
» styczeń (2)

2017
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (6)
» wrzesień (3)
» sierpień (7)
» lipiec (18)
» czerwiec (6)
» maj (2)
» kwiecień (5)
» marzec (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (7)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (2)
» sierpień (10)
» lipiec (9)
» czerwiec (7)
» maj (2)
» kwiecień (4)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (4)
» listopad (4)
» październik (3)
» wrzesień (3)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (4)
» maj (8)
» kwiecień (10)
» marzec (4)
» luty (5)
» styczeń (2)

2014
» grudzień (5)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (7)
» sierpień (9)
» lipiec (4)
» czerwiec (3)
» maj (2)
» kwiecień (6)
» marzec (8)
» luty (7)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (3)
» wrzesień (9)
» sierpień (9)
» lipiec (7)
» czerwiec (4)
» maj (10)
» kwiecień (11)
» marzec (10)
» luty (6)
» styczeń (9)

2012
» grudzień (6)
» listopad (9)
» październik (3)
» wrzesień (11)
» sierpień (13)
» lipiec (7)
» czerwiec (9)
» maj (11)
» kwiecień (7)
» marzec (4)
» luty (8)
» styczeń (4)

2011
» grudzień (4)
» sierpień (1)
» lipiec (5)
» czerwiec (1)
» maj (2)
» kwiecień (2)
» marzec (3)
» luty (3)
» styczeń (4)

2010
» grudzień (4)
» listopad (6)
» październik (4)
» wrzesień (8)
» sierpień (7)
» lipiec (6)
» czerwiec (5)
» maj (6)
» kwiecień (9)
» marzec (3)
» luty (12)
» styczeń (9)

2009
» grudzień (9)
» listopad (9)
» październik (11)
» wrzesień (10)
» sierpień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (12)
» luty (10)
» styczeń (12)

2008
» grudzień (8)
» listopad (7)
» październik (8)
» wrzesień (14)
» sierpień (4)
» lipiec (8)
» czerwiec (7)
» maj (11)
» kwiecień (13)
» marzec (9)
» luty (7)

Ostatnie komentarze


[Angus]
Polecam Beskid Mały. O tej porze roku nabiera uroku dla koneserów.
[Danka]
Gratuluję ! I życzę powodzenia w zdobywaniu - pokonywaniu dalszych szczytów górskich !
[arturpalyga]
Dziękuję, że wciąż tu jesteście!

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 1700692
Newsów: 740
Komentarzy: 2181
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Artur Pałyga, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała